९ आश्विन २०७९, आईतवार

Sep 25, 2022

रुकुमकोट

रुकुम । लुम्बिनी प्रदेशको एकमात्र हिमाली जिल्ला र नेपालको कान्छो जिल्लाको रुपमा चिनिने रुकुम पूर्वको अस्थाई सदरमुकाम हो रुकुमकोट । यो सुन्दर ठाउँ, नेपालको पूर्व पश्चिम लोकमार्ग अर्थात् पहाडी लोक मार्गको छेउमै अवस्थित छ । पछिल्लो पटक रुकुम पूर्व छुट्टै जिल्ला र रुकुमकोट अस्थाई सदरमुकाम घोसणा भए एता यो ठाउँमा भौतिक संरचनाले तिव्र रुपमा विकास लिएको छ । सम्पूर्ण जिल्लाको सरकारी तथा गैरसरकारी कार्यालय, बजार ब्यापारको केन्द्र थलो बनेको छ रुकुमकोट ।

Advertisement

रुकुमकोट

रुकुमकोट विशेषताहरु

रुकुम पूर्वमा तीन स्थानीय तह छन् । ती मध्ये सिस्ने गाउँपलिकामा पर्ने रुकुमकोटको अरु पनि धेरै विशेषताहरु रहेका छन् । पर्यटकीय स्थलका हिसाबले यहाँ रहेको सुन्दर कमल दह एक महत्वपूर्व आकर्षक बनेको छ । रुकुम पूर्व पश्चिम दुवै जिल्ला भरिका अन्तरिक पर्यटकहरु यहाँ आएर आनन्द लिने गर्दछन् भने पछिल्ला दिनहरुमा विशेष बिदाको मौका पारि रुकुम पूर्वको छिमेकी जिल्ला रोल्पा तथा बागलुङ्गबाट पनि पर्यटकहरुको घुइँचो लाग्ने गरेको छ ।

रुकुमकोट

दह वरिपरी कमलको फूल फुल्ने भएर यो दहको नाम कमल दह राखिएको हो । यतिबेला कमल दहमा ढकमक्क कमलको फूल फुलेर यसको सौन्दर्यताको बयान जति गर्यो त्यति नै कम हुने महसुस हुन्छ । कमल दह लगाएत यहाँ अरु पनि पर्यटकीय गन्तब्यहरु रहेका छन् । भर्खरै बनेको झुम्कामारी सहिद पार्क, टिकटकरहरुको भाइरल स्थान हेलिप्याड, नाग डाँडा, बतासे डाँडा द्वन्द स्थल, छिप्री दह यहाँको अरु घुम्ने स्थल हरु हुन् ।

रुकुमकोट

फर्केर इतिहास पल्टाउने हो भने, तत्कालिन सिंगो रुकुम जिल्ला हुँदा समेत २०१८ सालमा जिल्ला सदरमुकामको रुपमा रहेको हो रुकुमकोट । तर, पछि रुकुमकोटबाट सदरमुकाम उठाएर २०३० सालमा मुसीकोटमा लगिएको थियो । पहिले १२ वर्ष बसेको सदरमुकाम मुसीकोट लगेको र ४४ वर्षपछि जिल्ला टुक्रिँदा अस्थाई रुपमा भएपनि जिल्ला सदरमुकाम फर्केको छ र पटक–पटक सुनुवाइको गते मिति तिथि तय गरेपनि अहिलेसम्म स्थाई रुपमा निर्णय भने हुन सकेको छैन । सदरमुकामको लागि अर्को स्थान पुथा उत्तरगंगा गाउपालिकाको गोल्खडा प्रस्ताव भएको छ ।

रुकुमकोट
रुकुमकोट
रुकुमकोट
रुकुमकोट
रुकुमकोट
रुकुमकोट

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सिद्धार्थ बैंकको दसैं योजना : अनलाइन कारोबार गर्दा २० प्रतिशत क्यास ब्याक पाउने राष्ट्रपतिविरुद्धको रिट न्यायाधीश फुयालको इजलासमा शालनालसहित शिशुको शव भेटियो भरतलाई भाग्यको साथ: बज्रपातमा ३५ करोडको चिट्ठा बढ्यो भीड, बढेन व्यापार जिप चलाउँदै गरेका चालकलाई बोलाएर कुटपिट घट्यो सुनचाँदीको मूल्य डेंगु महामारी नियन्त्रण गर्न सरकारले विशेष ध्यान दिनुपर्छः सिंह केन्द्रीय बैंकले १२ अर्बको ट्रेजरी बिल जारी गर्ने तुलसीपुरमा मोटरसाइकलको ठक्करबाट पैदलयात्रीको मृत्यु ट्याक्सी र स्कुटर ठोक्किँदा एक जनाको मृत्यु दसैँमा दुर्गम क्षेत्रमा अत्यावश्यक खाद्यन्न अभाव हुन दिन्नौँ: खाद्य कम्पनी डलरको भाउ हालसम्मकै उच्च एमाले देशको ठूलो पार्टी बन्छ: अध्यक्ष ओली सकियो सोह्र श्राद्ध, पितृ विसर्जन गरिँदै उडानमा यात्रुले परिचरलाई कुटेपछि … अरिङ्गाल पोल्ने क्रममा एकको मृत्यु, पाँच जना घाइते आचारसंहिता लागू गर्ने तयारीमा निर्वाचन आयोग, दलहरूसँग छलफल गर्दै दसैंका लागि दार्चुलामा खाद्यान्न पठाइने लुम्बिनी, कर्णाली र सुदूरपश्चिममा भारी वर्षाको सम्भावना