१ भाद्र २०७९, बुधबार

Aug 17, 2022

शनिबार बुटवलको सिद्धेश्वर माविको प्राङ्गणमा खोप लगाउन उपस्थित शिक्षकहरुको लाइन । (तस्विर सौजन्य युवराज कंडेल)

बुटवल । रुपन्देहीमा कोरोना संक्रमण विरुद्धको खोप वितरण भद्रगोल भएको छ । सरकारले मागभन्दा कम खोप उपलब्ध गराएपछि खाेप अभियान भद्रगोल भएको हो । स्वास्थ्यमन्त्रालयले नै खोप प्राप्त गर्ने लक्षित वर्गहरु छुट्याएर वितरणका लागि निर्देशन गरेपनि सोही अनुसार खोप स्थानीय निकायहरुमा नपठाउँदा समस्या भएको बुटवल उपमहानगरका प्रवक्ता रामप्रसाद रेग्मीले बताए ।

Advertisement

स्वास्थ्य मन्त्रालयले साउन १ गतेदेखि ५५ वर्षदेखि ६२ वर्ष उमेर समूहका, यसअघि खोप लगाउन छुटेका ६२ वर्ष माथिका नागरिक तथा शिक्षकहरुलाई खोप उपलब्ध गराउन निर्देशन गर्दै स्थानीय निकायहरुमा खोप पठाएपनि प्रयाप्त नभएपछि वितरण भद्रगोल भएको प्रवक्ता रेग्मीले बताए । ‘बुटवल उपमहानगरमा मात्रै सरकारले उल्लेख गरेको लक्षित समूह अन्तरगतका जनतालाई भ्याक्सिन लगाउन कम्तिमा २० हजार डोज आवश्यक पर्छ ।’–ग्लोबल आवाजसँग कुरा गर्दै रेग्मीले भने ‘मन्त्रालयले भने मात्र ६ हजार ५ सय डोज खोप उमेर समूह र एक हजार खोप शिक्षकहरुका लागि गरी जम्मा ७ हजार ५ सय डोज खोप पठाएको थियो ।’

उपमहानगरले साउन १ गते उमेर समुहका लागि ६ तथा शिक्षकहरुका लागि थप २ गरी ८ वटा केन्द्रबाट खोप लगाउने व्यवस्था गरे पनि प्रयाप्त नभएपछि अधिकांश सेवाग्राही त्यसै फर्किनु परेको थियो । यसैगरी खोप लगाउन नपाएपछि सेवाग्राहीहरुको विरोध गरेका थिए । पहिलो दिनको खोप वितरण भद्रगोल भएपछि दोस्रो दिन साउन २ गते आजका लागि बुटवलको सिद्देश्वर माविको प्राङ्गणमा खोप केन्द्र सञ्चालन गरिएको भए पनि विहान ५ बजेदेखि लाइनमा बसेका सेवाग्राहीहरु दिउँसो खोपबिनानै फर्कनु परेको छ ।

रुपन्देहीको तिलोत्तमा नगरपालिकामा पनि आवश्यक मात्रामा उलब्ध नभएपछि खोप वितरण कार्यक्रम स्वरुप नै परिवर्तन गर्नु परेको छ । तिलोत्तमामा मन्त्रालयबाट प्राप्त ५ हजार ५ सय खोप मध्य पहिलो दिन सबै वडाहरुमा गरी ४ हजार ६६६ जनलाई उपलब्ध गराइएको नगर प्रवक्ता सुरेन्द्र श्रीले जानकारी गराए । दोस्रो दिन आज वडा नम्बर १६ र १७ का नागरिकलाई उपलब्ध गराइएको उनले बताए ।

सरकारले खोप प्राप्त गर्ने लक्षित समूहको क्षेत्र ठूलो बनाउने तर, खोप मागभन्दा कम उपलब्ध गराउँदा त्यसको अपजस स्थानीय सरकारले लिनु परेको भन्दै गुनासो व्यक्त गरे । सरकारले उल्लेख गरे अनुसार तिलोत्तमामा ५५ वर्ष माथि उमेर समूहका, बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुमा यसअघि खोप लगाउन छुट भएका तथा शिक्षकहरुलाई लगाइएको छ । सरकारले उपलब्ध गराएको भेरोसेल खोप लगाउनका लागि केन्द्रमा आएका सेवाग्राहीहरु समेत घण्टौं लाइनमा बसेर त्यसै फर्किनु परेको उनले बताए । सरकारले अव्यवहारिक रुपमा खोप लगाउन निर्देशन दिने तर, सोही अनुसारको आपूर्ति गर्न नसक्दा जनताले स्थानीय निकायहरुलाई गाली गर्नु पर्ने अवस्था सिर्जना भएकोप्रति उनले दुःख व्यक्त गरे ।

सरकारले यसअघि नै लक्षित समूह तोकेर खोप उलब्ध गराउन भन्दै स्थानीय निकायहरुमा खोप पठाए पनि माग अनुसार नहुँदा जनताले दुःख पाउनु परेको छ । जिल्लाका अन्य स्थानीय निकायहरुमा समेत आवश्यक मात्रामा खोप उपलब्ध नहुँदा सेवाग्राहीहरु घण्टौं लाइनमा बसेर खोपबिनानै फर्किएका छन् ।

देवदह नगरपालिकाका स्वास्थ्य शाखा प्रमुख कासिनाथ बञ्जाडेले पनि नगरमा प्रयाप्त खोप नआउँदा सेवाग्राहीलाई सम्झाउँदै खाली हात फर्कानु परेको गुनासो गरे । देवदहका लागि सरकारले उपलब्ध गराएको ३ हजार मात्रा डोज खोप वितरणमा सकस भएको उनले उल्लेख गरे । पछिल्लो समय कोभिड खोप बारे जनताहरुमा आकर्षण बढेको उल्लेख गर्दै उनले खोप पुर्याउन नसकेपछि जनतालाई फकाएर खाली हात घर फर्काउनै मुस्किल भएको उल्लेख गरे । सरकारले समूहको क्षेत्र ठूलो बनाउने तर, खाेप सिमित मात्रामा उपलब्ध गराउँदा व्यवस्थापन गर्न समस्या भएको उनले बताए ।

जम्मा ३३०० खोप प्राप्त गरेको सैनामैना नगरपालिकाका मेयर चित्रबहादुर कार्कीले पनि सरकारको निर्देशनप्रति असन्तुष्टि व्यक्त गरेका छन् । स्थानीय निकायहरुले आफैले मापदण्ड निर्माण गर्न पनि नपाउने र सरकारले नै बनाएको मापदण्डमा खोप लगाउँदा ३० प्रतिशत संख्यालाई मात्रै गुग्ने गरि खोप उपलब्ध गराइएको बताए । सरकारले अव्यवहारिक रुपमा निर्देशन गर्ने तर सिमित संख्यामा खोप उपलब्ध गराउँदा त्यसको अपजस स्थानीय सरकारले खेप्नु परेको भन्दै गुनासो गरे ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा १५० शैय्याको नयाँ भवनबाट प्रसूति सेवा बन्दीलाई कारागारभित्रै अस्पताल मुख्यमन्त्री केजरीवालद्वारा ‘भारतलाई पहिलो बनाऔँ’ अभियान सुरु ‘पत्रकार कुट्ने’ परासीको पाल्हीनन्दन प्रमुखलाई कारवाहीको माग निर्वाचन सुरक्षा योजना बनाउन आयोगको निर्देशन अर्थमा चुक्यो लुम्बिनी सरकार नवलपरासीको विभिन्न स्थानबाट फरार ७ जना प्रतिवादी पक्राउ दार्चुलामा जीप दुर्घटना : पाँच जनाको मृत्यु, छ घाइते लुम्बिनी फोटो ग्राफर संघको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम , ५० जनाले गरे रक्तदान लुम्बिनी सरकारले आफ्नाे सेवा सुविधा वृद्धिका लागि खुलायाे बाटाे, थप नियुक्तिका लागि अनुसूची हेरफेर चार महिनामा विपद्का घटनाले लियो १५७ जनाको ज्यान, ८५ करोडभन्दा बढीको आर्थिक क्षति लुम्बिनी अस्पतालको टेण्डर घोटाला : कागजातसहित ७ दिन भित्र उपस्थित हुन प्राधिकरणलाई निर्देशन कपिलबस्तुको सिद्धार्थ रिसोर्टमा तीज विशेष कार्यक्रम हुने, सहभागीलाई पुरस्कार ! महाअभियोग टुङ्गो लगाउने कार्यतालिका अर्को बैठकमा पेश हुने पुरुषहरू धेरै काम गर्छन् तर, महिलाहरूलाई फुर्सद कम हुन्छ निर्वाचन नजिकिएसँगै फेरि गृहजिल्ला जाँदै एमाले अध्यक्ष ओली नेपाल र बेलायतबीच स्वास्थ्य जनशक्ति पठाउनेसम्बन्धी श्रम समझदारीमा हस्ताक्षर हुने सन्तानको दीर्घायुको कामना गर्दै कुशको पूजा गरेर तीनछठी पर्व मनाइयो छुट्टाछुट्टै घटनामा बाँकेमा दुई जनाको मृत्यु दक्षिण कोरियामा एकैदिन एक लाख ८० हजार भन्दा बढी सङ्क्रमित