१४ मंसिर २०७९, बुधबार

Nov 30, 2022

बेइजिङ । भनिन्छ आमाबुवाका लागि संसार छोराछोरीकै वरिपरि घुम्छ। छोराछोरीको खुसीका लागि उनीहरूले जस्तोसुकै त्याग गर्न सक्छन्। यो कुरा सबै आमाबुवाका हकमा लागु हुन्छ कि हुन्न तर चीनका गुओ ग्याङताङले आफ्नो हराएका छोरो खोज्न सकेजति सबै गरेका छन्।

Advertisement

सन् १९९७ सेप्टेम्बरको कुरा हो। पूर्वी चीनको सान्डोङ प्रान्तका ग्याङताङका छोरा २ वर्षका थिए। उनी घरको आँगनमा खेलिरहेका थिए। आमाबुवा अरू नै काममा व्यस्त थिए। त्यही बेला उनको अपरहण भयो।

त्यतिबेला चीनमा सरकारले दम्पतीले एकमात्र बच्चा जन्माउन पाउने कडा नीति लगाएको थियो। एकमात्र सन्तान जन्माउने पाउने भएकाले पितृसत्तात्मक चिनियाँ समाजमा छोराको महत्व निकै बढेको थियो। त्यही भएर बच्चाको अपहरण पनि बढेको थियो।

सरकारले नियमअनुसार जन्माउन पाउने एउटामात्रै छोरा आँगनबाटै अपहरणमा परेपछि ग्याङताङ बेचैन भए। उनले छोरालाई जसरी पनि खोजेर छाड्ने अठोट लिए। छोराको खोजीका लागि उनी मोटरसाइकल चढेर दर्जनौं सहर र गाउँ पुगे। मोटरसाइकलमा उनले आफ्नो छोराका दुई तस्बिर राखेका थिए।

उनी चीनका २० वटा प्रान्तमा पुगे। चिनियाँ सञ्चारमाध्यमहरूका अनुसार उनले झन्डै ५ लाख किलोमिटर यात्रा गरे। कहिले सडकमा लुटेरासँग लडे। कहिले दुर्घटनामा परे। कहिले पुलमुनि सुते। अनि पैसा सकिएपछि कहिले सडकमै बसेर मागे।

ग्याङताङले छोरा खोजिरहेको यो यात्रा यति कठिन थियो कि सन् २०१५ मा उनकै कथामा आधारित भएर फिल्म ‘लस्ट एन्ड लभ’ बन्यो। फिल्मलाई चिनियाँहरूले निकै मन पराए।

उनले पछि हराएका छोराछोरी खोज्न सहयोग होस् भनेर वेबसाइट बनाए।

आफ्नो छोरो नभेटाए पनि ग्याङताङले आफूजस्तै छोराछोरी हराएका अरू आमाबुवालाई सहयोग गरे। यो बीचमा उनले सात जना आमाबुवालाई उनीहरूका हराएका छोराछोरीसँग मिलन गराए।

ग्याङताङको झन्डै साढे २ दशक लामो खोजले केही दिनअघि पूरा भयो। सरकारी अधिकारीहरूले डिएनए परीक्षणबाट उनका छोरा भेटिएको खबर गरे।

अपहरणकारीले ग्याङताङ छोरालाई हेनान प्रान्तमा एक परिवारलाई बेचेका रहेछन्। उक्त परिवारले उनलाई हुर्काएछ। अहिले २६ वर्ष पुगेका उनी शिक्षक भएका रहेछन्।

२४ वर्षपछि मंगलबार ग्याङताङले आफ्ना छोरालाई अँगालो हाल्न पाए। चिनियाँ सञ्चारमाध्यमले प्रसारण गरेको भिडिओमा उनले भनेका छन्( मेरो छोरो भेटिएको छ। अबदेखि सबैथोक खुसीमात्रै हुनेछ।

आमाबुवा र छोराको यो पुनर्मिलनले अहिले चिनियाँ सामाजिक सञ्जालमा निकै चर्चा पाएको छ। धेरैले ग्याङताङको यो खोजको प्रशंसा गरेका छन्।

चिनियाँ अधिकारीहरू अपरहणमा परेका वा हराएकाहरूको खोजी गर्न डिएनए डाटाबेस बनाएको बताएका छन्। जसको सहयोगमा सन् २०१६ देखि अहिलेसम्म २ हजार ६ सय जना आमाबुवा(छोराछोरीको पुनर्मिलन भएको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

सम्पादक कंडेलको स्मृतीमा दीप प्रज्वलन कांग्रेसमा संसदीय दलको नेता छान्न चुनाव हुने संकेत, गगन र विश्वप्रकाश अघि बढे रोटरीले बुटवलमा भित्र्यायो ग्लोबल ग्रान्टअन्तर्गत १० करोडका प्रोजेक्ट तिलोत्तमामा औधोगिक ब्यापार मेलाको तयारी पूरा, ३ सय स्टल सहभागी हुँदै विकासका कामहरुमा राजनीतिक रँग नदिन छत्रकाेट गाउँपालिकाका अध्यक्ष पाण्डेकाे आग्रह गृहमन्त्री खाणकै गृहजिल्ला रुपन्देहीमा कांग्रेस शुन्य, कार्यकर्ता असन्तुष्ट समानुपातिकतर्फ कसको कति मत ? भ्रष्टाचार आराेपमा दाङका तत्कालिन प्रमुख डिभिजनल इन्जिनियर विरुद्ध मुद्दा दायर स्याङ्जा २ र बाजुरामा पुनः मतदान नहुने, गणना सुरु गर्न आयोगको निर्देशन लुम्बिनीका कर्मचारी आन्दोलित : बुटवलबाट रातारात कुम्लो पारेर राजधानी सार्न हुँदैन कर्णाली सरकार गठनका लागि शक्ति केन्द्र धाउँदै नेताहरु अतिक्रमण गरेर बनाइएका संरचना ३५ दिनभित्र हटाऊ : उपत्यका विकास प्राधिकरण पोलियो खोपको तयारीमा रहेकाे प्रहरी ट्रकमा आत्मघाती हमला, ३ जनाको मृत्यु प्रत्यक्षतर्फ महिला निर्वाचित नहुँदा सुदूरपश्चिममा समानुपातिक कोटाबाट संसद छिर्न चाहने पुरुषलाई समस्या १६५ निर्वाचन क्षेत्रमा १६१ को अन्तिम नतिजा सार्वजनिक, हेर्नुहोस कहाँ कसले जिते ? स्याङ्जामा सुन्तला उत्पादन वृद्धि भएपछि किसान उत्साहित अरबाज खान र जर्जियाको ब्रेकअप सोलुखुम्बुका एक हजार परिवार बिजुलीविहीन चीनको आणविक हतियार सन् २०३५ सम्ममा तीन गुणा बढी: अमेरिका भैरहवा आँखा अस्पतालमा अत्याधुनिक मोडुलर शल्यक्रिया कक्ष स्थापना गरिने