१८ मंसिर २०७९, आईतवार

Dec 4, 2022

न्यु मेक्सिको । (अमेरिका) बेलायती अर्बपति रिचार्ड ब्रान्सन आइतबार यात्रुसहितको जहाज लिएर पृथ्वीको सतहबाट ८८ किलोमिटर माथिसम्म पुगेका छन्।

Advertisement

समाचार संस्था रोयटर्सका अनुसार  उनले १७ वर्षअघि स्थापना गरेको कम्पनीले बनाएको भर्जिन गालाक्टिक रकेट प्लेनमा ६ जना मानिस सवार थिए। अमेरिकाको न्यु मेक्सिको राज्यको मरूभूमिमा रहेको स्पेसपोर्टबाट ६ जना चढेको उक्त रकेट प्लेन उडेको थियो। उडानको केही समयपछि ब्रान्सनले ‘नयाँ युगको बिहानीमा स्वागत छ’ भनेर ट्वीट गरेका थिए।

अन्तरिक्षमा हुँदा पनि उनले लाइभ भिडिओ देखाएका थिए। पृथ्वीको सतहभन्दा निकै माथि पुगेपछि जहाजमा रहेकाहरू झन्डै चार मिनेटसम्म तैरिएका थिए।  गुरूत्व बल नभएका कारण त्यहाँ उनीहरूले तैरिएको महशुस गरेका हुन्। लामो प्रतीक्षा गरिएको यो उडान उक्त जहाजको यात्रुसहितको पहिलो उडान हो। यो उडान झन्डै एक घन्टाको थियो।

जहाजमा चढ्नुअघि उनी साइकल चढेर स्पेसपोर्टमा पुगेका थिए र त्यहाँ उपस्थितहरूलाई  हात हल्लाउँदै अभिवादन गरेका थिए। त्यहाँ उपस्थित भएकाहरू स्पेस इन्डस्ट्रीका अधिकारीहरू, भावी यात्रुहरू र शुभचिन्तक थिए। टेस्लाका सिइओ एलन मस्क पनि तीमध्ये एक थिए।

यसअघि ब्रान्सनले मस्कसँगको तस्बिर ट्वीट गरेका थिए। मस्कको स्पेस एक्सले यात्रु बोकेर पहिलो पटक आउने सेप्टेम्बरमा अन्तरिक्षको उडान गर्ने तयारी छ। अर्का अमेरिकी अर्बपति जेफ बेजोसको कम्पनीले बनाएको न्यु सेफर्ड रकेटले केही दिनमै अन्तरिक्षको उडान भर्दैछ। ब्रान्सनको उडानअघि बेजोसले उनलाई सामाजिक सञ्जालमार्फत् सफल यात्राका लागि शुभकामना दिएका थिए।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

हिजाब नलगाएपछि सरकारले भत्कायो इरानी आरोहीको घर सामाजिक सुरक्षामा तीस प्रतिशत आबद्ध इन्डोनेसियामा शक्तिशाली भूकम्प माओवादी केन्द्रको पदाधिकारी बैठक बस्दै गोकुल बास्कोटाको घरमा फेला परेको शंकास्पद वस्तु सेनाद्वारा निष्क्रिय उपमेयर डंगोलको निर्देशन: आकाशे पुल तत्काल मर्मत गर्नु, बार घटाएर पारदर्शी बनाउनू भूमि आयोगको सूचनापछि काठमाण्डौंमा थप आक्रामक बन्दै उपत्यका विकास प्राधिकरण नेत्रहीन टी-२० विश्वकपमा नेपाल, टोली आज भारत प्रस्थान हुँदै ठूला तीन दल खुम्चिदा नयाँ दुई दलको भयो उदय पहाडी क्षेत्रमा बदलीको सम्भावना सजिलो सहकारीको छैटौं अधिवेशन, अध्यक्षमा पुनः पोख्रेल बुटवल तथा सैनामैनाका यी स्थानमा आइतबार विद्युत अनियमित हुने (सूचनासहित) देवदहकी दिपा मृगौला रोगले पीडित, सहयोगका लागि परिवारको अपिल दाङमा चार महिनामै थपिए करिब तीन सय उद्योग, ६१ करोड बढीको पूँजी लगानी भैरहवामा मंसिर १८ देखि अन्तर विद्यालय टि-२० क्रिकेट अमरज्योतीको १४ औं वार्षिक साधारणसभा तिलोत्तमाको मेलामा दर्शकको चाप बढ्दै, शनिबार मात्रै ५० हजारले अवलोकन गरेको दाबी ‘परदेशको पसिनाको उचित प्रतिफल निकाल्न राज्यको ध्यान जानुपर्छ’ बुद्ध सामुदायिक टेलिभिजनको अध्यक्षमा पुनः ओम ज्ञवाली डुब्न थालेपछि रुपन्देहीका सहकारीहरु एक ठाउँमा, संकट टर्नेमा अभियान्ताहरुकै आशंका