१८ मंसिर २०७९, आईतवार

Dec 4, 2022

नयाँ दिल्ली । सोलार विद्युतीय गाडी निर्माण कम्पनी लाइटएयरले हालै लाइटएयर वान प्रोटोकल कारको परीक्षण गरेको छ। यो कार एक पटकको पूरा चार्जमा ७ सय १० किलोमिटर चलेको अटो हिन्दुस्तानले लेखेको छ।

Advertisement

योसँगै कम्पनीले लाइटएयर वान प्रोटोकल कार संसारको सबैभन्दा बढी रेन्ज दिने पहिलो सोलार विद्युतीय कार भएको दाबी गरेको छ।

यो कारको परीक्षण जर्मनको अल्डेन्होवन परीक्षण केन्द्रमा भएको हो। यहाँ कारलाई ८५ किलोमिटर प्रति घण्टाको रफ्तारमा चलाइयो। यो कारमा जम्मा ६० किलोवाटको ब्याट्री जडान गरिएको छ। यसलाई एक पटक पूरा चार्ज गरेर चलाइएको हो।

कम्पनीका अनुसार बजारमा उपलब्ध सबैभन्दा राम्रो विद्युतीय कारहरूले पनि लाइटइयर वान प्रोटोकल कारको गति र रफ्तारमा चलाउन त्योभन्दा ५० प्रतिशत बढी उर्जा खपत गर्नुपर्छ।

अल्डेन्होवान परीक्षण केन्द्रमा भएको परिक्षणमा लाइटइयर वान प्रोटोकल कारको कुलिङ सिस्टम, ब्याट्री क्षमता, सफ्टवेयर अपरेटिङ, इन(ह्विल मोटरलगायतका प्रविधिको परिक्षण भएको हो।

कम्पनीका अनुसार लामो दूरीको सोलार कारको अवधारणासँगै ुमोबिलिटीुमा नयाँ र पृथक परिवर्तन देखिनेछ। किनभने एक पटकको चार्जमा यो कार महिनौं चलाउन सकिन्छ।

कम्पनीका सह–संस्थापक एवम् सिइओ लेक्स हुफ स्लोटका अनुसार कम्पनीले सन् २०२२ को पहिलो ६ महिनाभित्र ९४६ लाइटइयर वान्सको एक्सक्लुसिभ संस्करणको उत्पादन थाल्नेछ। त्यस्तै सन् २०२४ सम्ममा कम्पनीले आफ्नो उत्पादन बजारमा विस्तार गर्ने योजना बनाएको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

संस्कृत विश्वविद्यालयका उपकुलपति लामिछानेको आवासगृहमा तोडफोड तिलोत्तमाको मेलामा राजु परियार र गायिका आशाको प्रस्तुती रुपन्देही-५ को कञ्चनमा सांसद बासुदेव घिमिरेको सम्पर्क कार्यालय बुटवलको कालिका क्याम्पसमा वार्षिकोत्सबको अवसरमा सप्ताहव्यापी कार्यक्रम तिलोत्तमाको विद्युत प्राधिकरण नयाँ मिल वितरण केन्द्रको नयाँ भवनबाट सेवा शुभारम्भ अनलाइन सञ्चार माध्यमको संख्या ३ हजार ७०३, सूचीकरण अद्यावधिक गर्न काउन्सिलको सूचना भैरहवामा अन्तर–विद्यालय क्रिकेट प्रतियोगिता सुरु रुपन्देहीमा घर बनाईदिने प्रलोभनमा लाखौँ ठगि गरी फरार प्रतिनिधिसभाका १६५ मध्ये १६४ स्थानको परिणाम सार्वजनिक राजधानी तत्काल दाङ नसार्न एमालेबाट निर्वाचित रुपन्देहीका ४ सांसदको माग सुकुम्बासी व्यवस्थापनबारे अध्ययन गर्न समिति गठन कहिले हुन्छ निर्वाचन आचारसंहिता फुकुवा ? बुटवलमा बसको ठक्करबाट १५ महिनाका बालकको मृत्यु विश्वका आधा प्रजातान्त्रिक देश पतनमाः अध्ययन जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा एक जना पक्राउ घाँटी रेटेर महिलाको हत्या गरेको आरोपमा प्रहरी जवान पक्राउ कांग्रेस प्रवक्ता महत किन भेट्दैछन् नेताहरूलाई ? कम्युनिस्टविनै बहुमतको सरकार बन्छ ? यस्तो छ सम्भावना बुटवलबाट मुख्यमन्त्रीले मन्त्रालय दाङ सार्न थालेपछि दलहरुको बिरोध कोलम्बियामा सरकार र विद्रोही समूहबीच वार्ताः सहमतिनजिक पुगेको राष्ट्रपतिको भनाई