May 5, 2021, Wednesday
२२ बैशाख २०७८, बुधबार

बिहेपछि किन मोटउँछन् महिला ?

504

अन्तराष्ट्रिय स्तरमा गरिएको एउटा अध्ययनले नवविवाहितको तौल र मोटोपना बढ्ने गरेको देखाएको छ।द ओबेसिटी जर्नलमा प्रकाशित एक अध्ययनका अनुसार बिहेको पाँच वर्ष भित्र करिब ८२ प्रतिशत जोडिको तौल पाँचदेखि दश किलोसम्म बढ्छ। पुरुष भन्दा महिलाको तौल झन् चाँडो बढ्छ।

पुरुषको तुलनामा महिलाको तौड चाँडो बढ्ने अध्ययनले देखाएको छ। विहे गरेको सुरुमै तौल बढ्दै जाँदा मान्छे अचम्म पर्ने गर्छन्। यसरी तौल बढ्नुले मान्छेको मनमा विभिन्न प्रश्न पनि उठ्ने गर्छन्।तर, बिहेपछि तौल बढ्नुका मुख्य पाँच कारण यस्ता छन्।

प्राय बाहिर खाने बानी

बिहेपछि साथिसँग र आफन्तकोमा खाना खाने क्रम शुरु हुन्छ। जुन लामो समयसम्म नै चल्छ। यस्तै हनिमुनका क्रममा प्रत्यक कपलले मिठो–मिठो खाने कुरा आएर आनन्द लिने गर्छ। यस्तो अवस्थामा हाम्रो शरीले बढी भन्दा बढी क्यालोरी पाउँछ र तौल बढ्न पुग्छ।

खानपानमा बदलाव

बिहेपछि केटीहरूको घर नै फेरीन्छ। घर फेरीएसँगै थुप्रै कुरामा फेरबदल हुनपुग्छ। माइति घर र नयाँ घरको खाना बनाउने प्रक्रिया र स्वादमा नै फरक पर्छ। जसले गर्दा पाचन प्रणालीमा समेत असर पुग्छ। यसका अलावा माइति घरमा खानापछि यता उति घुम्ने र टहलिने बानी हुन्छ। जुन बिहेपछि फेरीन पुग्छ। जसले गर्दा खानपानले महिलारूको स्वाथ्यमा बदलाव ल्याइदिन्छ।

जिम्मेवारीले ल्याउँछ परिवर्तन

बिवाह पछि केटीहरू आफ्नो आफ्नो रुची भन्दा पनि पति र ससुरालको रुचीमा खाना बनाउँछन्। परिवारलाई खुशी राख्ने बहानामा खानामा घ्यु, तेल, मसालाको प्रयोग गर्छन्। उनी चाहन्छन् यति मिहिनेतले पकाएको खाना नमिठो नहोस्। समयसँगै फेरीएको यस्तो खाले जीवनले तौल बढाउन भूमिका खेल्छ।

तनाव

बिहेपछि नयाँ माहोलमा ढल्किनु केही गाह्रो पक्कै हुन्छ। यस्तोमा दुलही कामकाजी छिन् भने उनको जिम्मेवारी थप बढ्न पुग्छ। अफिसका अलावा घरमा बेस्ट दिने कोशिश गर्दा सधै तनावमा रहने गर्छन्। स्ट्रेसबाट खानेकुरा बढ्न पुग्छ र मोटोपन बढ्न सक्छ।

लापरबाही

बिहेभन्दा पहिले धेरै मान्छे आफूलाई सुन्दर र फिटनेस राख्न चाहन्छन्। विस्तारै त्यो शोख कम हुँदै जान्छ। बिहेपछि त्यो कुरा निकै बदलिन पुग्छ। नचाहदा चाहदै पनि मान्छे तनावले ग्रसित हुन पुग्छन्। थुप्रै कामका कारण एक्सरसाइजका लागि समय नै पाउँदैनन्। खाना खाने समय नै बदलिन्छ। त्यस्तो अवस्थामा थुप्रै नयाँ नयाँ कुराले मनमा डेरा जमाउँछन्। अब त बिहे नै भइसक्यो जस्तो भए नी के फरक पर्छ भन्दै मान्छे लापरबाही जीवन जिउन थाल्छन्। जसले गर्दा मान्छेको तौल बढ्न पुग्छ।

पछिल्लो अपडेट