११ आश्विन २०७८, सोमबार

Sep 27, 2021

मुलुकमा शहीद सप्ताह चलिरहँदा शहीदकै बलिदानीमा प्राप्त लोकतन्तान्त्रिक पद्धतिकै अस्तित्वका विषयमा गर्मागर्मी चलिरहेको छ । माघ १० गतेदेखि सुरु भएको शहीद सप्ताहको आज अन्तिम दिन अर्थात् माघ १६ गते शहीद दिवस । यस अवसरमा राजनीतिक आन्दोलनका क्रममा देश र जनताका लागि प्राणको आहुति दिने महान् शहीदहरूलाई हामी स्मरण मात्रै गर्दैनौँ शहीदहरूले देखाएको सपना पूरा गर्ने प्रतिबद्धता पनि व्यक्त गर्दछौँ । साथै उनीहरुप्रति श्रद्धाञ्जली पनि अर्पण गर्दछौं । विशेषगरी १०४ वर्षिय जहाँनियाँ राणाशासन विरुद्ध आफ्नो प्राणको आहुती दिई प्रजातन्त्र प्राप्तीका लागि योग्दान पुर्याएका ४ शहीदका सम्झनामा शहीद दिवस मनाउँदै आइएको छ ।

Advertisement

तर, यस वर्ष भने शहीद सप्ताह जारी रहँदा मुलुकमा शहीदकै उपेक्षा हुनेगरी विभिन्न गतिविधिहरु भएका छन् । सप्ताह जारी हुँदा शहीदहरुको सम्झनामा हुने कार्यक्रमहरु भन्दा शहीदका सपना र साकार भएका प्राप्तीहरुको नाममा विरोध र समर्थनका कार्यक्रमहरु बढी भए । शहीद दिवसको अवसरमा विगतका वर्षहरुमा जस्तो उत्साह र हर्षोल्लासका कार्यक्रमहरु भने कम भएका छन् वा भएका कार्यक्रमहरु ओझेलमा परेका छन् । देशभर विरोध र आन्दोलन पनि जारी छ । विगतका वर्षहरुमा शहीद सप्ताह र यस वर्षको शहीद सप्ताहमा धेरै फरक छ । मुलुक र जनताको हकअधिकारका लागि आफ्नो प्राण आहुति दिने शहीदको सम्झनामा सरकारले प्रत्येक वर्ष झैँ यस वर्ष पनि १० गते देखि शहीद सप्ताह मनाउन सुरु गरेको हो ।

हरेक वर्ष शहीदहरुको सम्झनामा शहीद सप्ताह मनाउने गरिन्छ । माघ १० गते शहीद शुक्रराज शास्त्रीलाई मृत्युदण्ड दिइएको दिनदेखि माघ १६ गते सम्म विभिन्न शहीदहरुको समझना र श्रद्धाञ्जलीमा शहीद सप्ताह मनाउने गरिन्छ । शहीद शास्त्रीलाई विसं १९९७ मृत्युदण्ड दिइएको थियो भने शहीद धर्मभक्त माथेमालाई माघ १३ गते र गंगालाल श्रेष्ठ एवम् दशरथ चन्दलाई माघ १५ गते मृत्यु दण्ड दिइएको थियो । राणाशासनको विरोध गर्दै जनतालाई प्रजातन्त्रका पक्षमा एकजुट एवम् शिक्षित गरेको आरोपमा वि.सं १९९७ मा उनीहरूलाई मृत्युदण्ड दिइएको थियो ।

माघ १६ गते शहीद दिवसका दिन विभिन्न कार्यक्रमको आयोजना गरी मुलुक र जनताका लागि भएका विभिन्न अधिकारका आन्दोलनमा आफूलाई समर्पित गर्ने सम्पूर्ण शहीदको सम्झना गरिन्छ। जहाँनिया तथा एकतन्त्रिय शासन विरुद्ध लडेर राष्ट्र राष्ट्रियताका लागि प्राण त्याग गरेका महान् शहीदरुहरुको सम्झना, सम्मान र श्रद्धाञ्जली अर्पण गर्नेजस्तो गम्भीर र महत्वपूर्ण क्षणमा पनि मुलुकका शिर्ष नेताहरु गालीगलौज र बेइजेतीमा व्यस्त रहेका छन् ।

जसको बलिदानीपूर्ण सङ्घर्षहरू लामो समयको बलिदानी र त्यागको कुल योगमा प्राप्त राजनीतिक र संवैधानिक उपलब्धी जोगाउने भन्दा मास्ने र अपमान गर्ने अभियानमा अहिलेका नेतृत्व लागि रहेका छन् । राणाशासन मात्रै होइन ,पञ्चायत, तत्कालिन राजा ज्ञानेन्द्र शाहको निरंकुश कदम लगाएतका विरुद्ध लडेर ज्यान गुमाएका शहीदहरुको उपलब्धिको जगमा नेपाली जनतालाई सुख समृद्धि प्रत्याभूत गर्न सकिएन भने शहीदको गाथा गाउनु र दिवस मनाउनुको तात्विक अर्थ नरहला । त्यसो त पछिल्ला वर्षहरुमा शहीदकै अपमान हुनेगरी शहीद घोषणाका माग पनि हुने गरेका छन् ।

विशेषगरी २०६२/६३ को जनआन्दोलनपश्चात् जसलाई पनि शहीद घोषणा गर्न माग गर्ने तथा सरकारले पनि शहीद घोषणा गरेर परिवारलाई रकम उपलब्ध गारउने परिपाटी बसेको छ । जसले गर्दा वास्तविक शहीदको अपमान भएको छ । मुलुकमा थुप्रै आन्दोलन, विद्रोह, लामो युद्ध भए व्यवस्था बदलियो तर, जनताको अवस्था बदलिएन । व्यवस्था बदलेको यति समयमा पनि जनताको सुख र समृद्धिको चाहना परिपूर्ति भएन । जनताको जीवनमा परिवर्तन ल्याउन नसक्दासम्म शहीदको सम्मान भएको मान्न सकिँदैन ।

यसका लागि जनताका आधारभूत आवश्यकताको परिपूर्ति, देशभित्रै रोजगारी सिर्जना र जनताको विकासको चाहना परिपूर्ति गर्न जरुरी छ । विकास र समृद्धिको आधार बनेको नयाँ संविधान र सो संविधानले परिकल्पना गरेको राजनीतिक स्थायित्वको रक्षा पनि त्यत्तिकै जरुरी छ । सङ्घीयता, गणतन्त्र, धर्म निरपेक्षता र समावेशी समानुपातिक मान्यताका लागि जनयुद्ध र सो क्रममा भएको बलिदानका गौरव गाथाहरू देखा परे । यिनै बलिदान र गौरव गाथासमेतका आधारमा शहीदहरूको त्याग र बलिदानीको स्मरण गरी प्राप्त उपलब्धीलाई सम्मान सहित रक्षा गर्नु नै शहीदहरूको बलिदानीको सम्मान गर्नु हो ।

तर विडम्बना ,यतिबेला विगत ७ दशकदेखिको चाहना र संघर्ष अनुसार संविधानसभाबाट जारी भएको संविधानतः निर्वाचित संसद् विघटन भएको छ । ०६२/६३ को आन्दोलन पश्चात् स्थापित संघीय गणतन्त्र र सोही अनुसार निर्वाचित प्रतिनिधि सभाको विघटनले मुलुकमा राजनीतिक अस्थिरता ल्याएको छ । महान शहीदको साहसिक कदम र रातो रगतले स्थापित स्वर्ण इतिहास र त्यसको समझनामा मनाइने शहीद दिवसमा मुलुक चरम राजनीतिक संकटमा पर्नु सम्पूर्ण नेपालीलाई दुःखद र शहीदको बलिदानीको अपमान हो ।

शहीदको बलिदानीबाट प्राप्त उपलब्धीमा रमाउने र निहित स्वार्थका लागि देश र जनताप्रति बेइमानी गर्नेहरुका कारण प्राप्त उपलब्धीहरु संकटमा पर्दै आएका छन् । र, यो निरन्तर जारी छ । यदि शहीदको सम्मान, राष्ट्र, राष्ट्रियताप्रति जिम्मेवार बन्नु छ भने सम्पूर्ण नेतृत्व, दल र जनताले प्राप्त हालसम्म प्राप्त हासिल गरेका उपलब्धीहरुको सम्मान र रक्षाका लागि व्यक्तिगत तथा दलिय स्वार्थभन्दा माथि उठेर आ–आफ्नो स्थानबाट भूमिका निर्वाह गर्न आवश्यक छ ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले विधान महाधिवेशनको तयारी पूरा कांग्रेसको स्थानीय नेतृत्व : अधिकांश युवा र जनप्रतिनिधि नेपाल-भारत सीमा बन्द हुँदा पर्यटन क्षेत्र मारमा राजनीतिक दलसम्बन्धी अध्यादेश खारेज पर्वतीय पर्यटनको प्रवर्द्धनमा पर्वतारोहण संघको सहयोग महत्वपूर्णः प्रधानमन्त्री देउवा तोकिएकै समयमा कांग्रेसको महाधिवेशन हुन्छ : नेता लेखक समावेशी विकासमा विश्व बैंकको जोड सम्झँदा कहाली लाग्ने १४ जनाले दर्दनाक ज्यान गुमाएका ७ घटना बीपी कोइराला राष्ट्रिय पुरस्कार स्थापना गर्ने सरकारको निर्णय गोरखापत्र संस्थानको कार्यकारी अध्यक्षमा सुवेदी भारतीय सहित तीनको शङ्कास्पद मृत्यु प्रदेश-१ मा थपिए ३२७ मा संक्रमित, ४ जनाको मृत्यु सुदूरपश्चिम प्रदेशमा थप ४० जनामा कोरोना संक्रमण, एकको मृत्यु जितिया पर्वको अवसरमा सार्वजनिक विदा भैरहवास्थित भिम अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी पुन: आन्दोलनमा रुपन्देहीका पर्यटन व्यवसायीद्वारा २४ घण्टा व्यवसाय सञ्चालन गर्न पाउनुपर्ने माग पत्रकार पन्त सम्मानित ५० लाख धरौटीमा छुटे शर्मा नेप्सेमा उच्च अङ्कको गिरावट, कारोबार रकम समेत घट्यो पर्यटकको आगमनले उत्साहित हुँदै व्यवसायी