ताजा अपडेट »

लुम्बिनीमा आत्महत्याको डर लाग्दो अवस्था : दैनिक ४ जनाको मृत्यु

शुक्रबार, १९ मंसिर २०७७, १२ : ३०
12 Shares

दाङ । लुम्बिनी प्रदेशमा आत्महत्या घटनाको डरलाग्दो विवरण सार्वजनिक भएको छ । प्रदेशका १२ वटै जिल्लामा बितेको चार महिनाको अवधीमा मात्रै पाँच सय बढि मानिसले आत्महत्या गरेको प्रहरीको तथ्याङकले देखाएको छ । चालु आर्थिक वर्षको साउन देखी कात्तिक मसान्त सम्म प्रदेशमा ५ सय १६ जनाले आत्महत्या गरेको लुम्बिनी प्रदेश प्रहरी कार्यालय तुलसीपुरले जनाएको छ । यो अवधीको तथ्याङकलाई हेर्दा प्रदेशमा दैनिक सरदर चार जनाले आत्महत्या गरेकोे देखिन्छ । चार महिनामा एक सय बिस दिन हुदा उक्त संख्यामा दैनिक चार जनाले आत्महत्या गरेको पाईन्छ ।

प्रहरीले दिएको विवरण अनुसार झुण्डिएर आत्महत्या गर्नेको संख्या सबैभन्दा धेरै रहेको छ । झुण्डिएर ४०७ जना, विषादी सेवन गरी १०३ जना, हामफालेर १ जना, पानीमा डुवेर ३ जना र आगो लगाएर २ जनाले आत्महत्या गरेको लुम्बिनी प्रदेश प्रहरी कार्यालय तुलसीपुरले जानकारी दिएको छ ।आत्महत्या गर्नेमा महिला भन्दा पुरुषको संख्या धेरै छ ।

जसमा ३१० जना पुरुष र २०६ जना महिला रहेका छन् । यसरी हुने आत्महत्या आफैंमा पनि ठूलो अपराध भएको जानकारहरु बताउँछन् । तर पनि पारिवारिक बेमेल,सामाजिक तिरस्कार, जिवनमा असफलता, गरिवी,अशिक्षा, बढ्दो बेरोजगारी, मायाप्रेममा असफलता लगायतका विभिन्न कारणले आत्महत्याका घटना हुने गरेको उनीहरुको भनाई छ ।

दाङमा सबैभन्दा धेरै आत्महत्याका घटना

लुम्विनी प्रदेशका १२ वटा जिल्ला मध्ये दाङमा आत्महत्याका घटना धेरै हुने गरेको छ भने सबैभन्दा कम रुकुम पुर्वमा हुने गरेको पाईएको छ । प्रहरीको तथ्याङक अनुसार १२ वटा जिल्ला मध्ये दाङमा आत्महत्याको घटना धेरै हुने गरेको छ ।

बितेको चार महिनाको अवधीमा दाङमा महिला पुरुष गरी ९८ जनाले आत्महत्या गरेका छन् । यस्तैगरी रुपन्देहीमा ९०, कपिलबस्तुमा ५४, नवलपरासीमा ३५, बाँकेमा २३, बर्दियामा ४४, पाल्पामा २६, गुल्मीमा ४१, अर्घाखाचीमा २९, प्युठानमा ४४, रोल्पामा २६ र रुकुम पुर्वमा ६ जनाले आत्महत्या गरेको प्रहरीको तथ्याङकले देखाएको छ ।

साउनमा सबैभन्दा धेरै

वितेको चार महिनाको अवधीमा सबैभन्दा साउनमा आत्महत्याका घटना हुने गरेका छन् । प्रहरीको तथ्याङक अनुसार साउनमा १५६, भदौमा १३२, असोजमा १२९ र कात्तिकमा ९९ जनाले आत्महत्या गरेका छन् ।

विवाहित धेरै

आत्महत्या गर्नेमा अविवाहित भन्दा विवाहित मानिसहरुको संख्या धेरै रहेको छ । यो अवधीमा आत्महत्या गर्नेमा विवाहितको संख्या ३६४ रहेको भने अविवाहितको संख्या १५२ रहेको प्रहरीले बताएको छ । जसमा साउनमा पुरुष एक सय र महिला ५६, भदौमा पुरुष ७८ र महिला ५४, असोजमा पुरुष ६७ र महिला ६२ र कात्तिकमा पुरुष ६५ र महिला ३४ जनाले आत्महत्या गरेको प्रहरीको तथ्याङकमा उल्लेख छ ।

२६ देखि ४५ उमेर समुहका सबैभन्दा धेरै

प्रहरीले दिएको तथ्याङक अनुसार आत्महत्या गर्नेमा सवैभन्दा धेरै २६ देखी ४५ वर्ष उमेर समुहका रहेका छन् । यो उमेर समुहका महिलापुरुष गरी १५७ जनाले आत्महत्या गरेका छन् । यस्तैगरी १६ देखी २५ वर्ष उमेर समुहका महिला पुरुष गरी १५० जना, १६ बर्ष मुनिका बालकालिका ४३ जना, ४६ देखी ६० वर्ष उमेर समुहका ११९ जना र ६० वर्ष देखी माथीका ४७ जनाले आत्महत्या गरेका छन् ।

जनजाती समुदायका धेरै

प्रहरीले दिएको तथ्याङक अनुसार प्रदेशका १२ वटै जिल्लाको आत्महत्याको तथ्याङक हेर्दा समुदाय अन्तर्गत जनजाती समुदायका धेरै मानिसले आत्महत्या गरेको पाईन्छ । जसमा जनजाती समुदायका महिला पुरुष गरी २०२ जनाले आत्महत्या गरेका छन् । यस्तैगरी दलित समुदायका १०३, क्षेत्री ९३ , ब्राह्मण महिलापुरुष गरी ४५, मधेसीका महिला पुरुष गरी ५९, मुस्लिमका ८ र अन्य ६ जनाले आत्महत्या गरेका छन् ।

सुमन केसी
लेखकको बारेमा
सुमन केसी