२३ श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 8, 2022

दाङ । लुम्बिनी प्रदेशमा आत्महत्या घटनाको डरलाग्दो विवरण सार्वजनिक भएको छ । प्रदेशका १२ वटै जिल्लामा बितेको चार महिनाको अवधीमा मात्रै पाँच सय बढि मानिसले आत्महत्या गरेको प्रहरीको तथ्याङकले देखाएको छ । चालु आर्थिक वर्षको साउन देखी कात्तिक मसान्त सम्म प्रदेशमा ५ सय १६ जनाले आत्महत्या गरेको लुम्बिनी प्रदेश प्रहरी कार्यालय तुलसीपुरले जनाएको छ । यो अवधीको तथ्याङकलाई हेर्दा प्रदेशमा दैनिक सरदर चार जनाले आत्महत्या गरेकोे देखिन्छ । चार महिनामा एक सय बिस दिन हुदा उक्त संख्यामा दैनिक चार जनाले आत्महत्या गरेको पाईन्छ ।

Advertisement

प्रहरीले दिएको विवरण अनुसार झुण्डिएर आत्महत्या गर्नेको संख्या सबैभन्दा धेरै रहेको छ । झुण्डिएर ४०७ जना, विषादी सेवन गरी १०३ जना, हामफालेर १ जना, पानीमा डुवेर ३ जना र आगो लगाएर २ जनाले आत्महत्या गरेको लुम्बिनी प्रदेश प्रहरी कार्यालय तुलसीपुरले जानकारी दिएको छ ।आत्महत्या गर्नेमा महिला भन्दा पुरुषको संख्या धेरै छ ।

जसमा ३१० जना पुरुष र २०६ जना महिला रहेका छन् । यसरी हुने आत्महत्या आफैंमा पनि ठूलो अपराध भएको जानकारहरु बताउँछन् । तर पनि पारिवारिक बेमेल,सामाजिक तिरस्कार, जिवनमा असफलता, गरिवी,अशिक्षा, बढ्दो बेरोजगारी, मायाप्रेममा असफलता लगायतका विभिन्न कारणले आत्महत्याका घटना हुने गरेको उनीहरुको भनाई छ ।

दाङमा सबैभन्दा धेरै आत्महत्याका घटना

लुम्विनी प्रदेशका १२ वटा जिल्ला मध्ये दाङमा आत्महत्याका घटना धेरै हुने गरेको छ भने सबैभन्दा कम रुकुम पुर्वमा हुने गरेको पाईएको छ । प्रहरीको तथ्याङक अनुसार १२ वटा जिल्ला मध्ये दाङमा आत्महत्याको घटना धेरै हुने गरेको छ ।

बितेको चार महिनाको अवधीमा दाङमा महिला पुरुष गरी ९८ जनाले आत्महत्या गरेका छन् । यस्तैगरी रुपन्देहीमा ९०, कपिलबस्तुमा ५४, नवलपरासीमा ३५, बाँकेमा २३, बर्दियामा ४४, पाल्पामा २६, गुल्मीमा ४१, अर्घाखाचीमा २९, प्युठानमा ४४, रोल्पामा २६ र रुकुम पुर्वमा ६ जनाले आत्महत्या गरेको प्रहरीको तथ्याङकले देखाएको छ ।

साउनमा सबैभन्दा धेरै

वितेको चार महिनाको अवधीमा सबैभन्दा साउनमा आत्महत्याका घटना हुने गरेका छन् । प्रहरीको तथ्याङक अनुसार साउनमा १५६, भदौमा १३२, असोजमा १२९ र कात्तिकमा ९९ जनाले आत्महत्या गरेका छन् ।

विवाहित धेरै

आत्महत्या गर्नेमा अविवाहित भन्दा विवाहित मानिसहरुको संख्या धेरै रहेको छ । यो अवधीमा आत्महत्या गर्नेमा विवाहितको संख्या ३६४ रहेको भने अविवाहितको संख्या १५२ रहेको प्रहरीले बताएको छ । जसमा साउनमा पुरुष एक सय र महिला ५६, भदौमा पुरुष ७८ र महिला ५४, असोजमा पुरुष ६७ र महिला ६२ र कात्तिकमा पुरुष ६५ र महिला ३४ जनाले आत्महत्या गरेको प्रहरीको तथ्याङकमा उल्लेख छ ।

२६ देखि ४५ उमेर समुहका सबैभन्दा धेरै

प्रहरीले दिएको तथ्याङक अनुसार आत्महत्या गर्नेमा सवैभन्दा धेरै २६ देखी ४५ वर्ष उमेर समुहका रहेका छन् । यो उमेर समुहका महिलापुरुष गरी १५७ जनाले आत्महत्या गरेका छन् । यस्तैगरी १६ देखी २५ वर्ष उमेर समुहका महिला पुरुष गरी १५० जना, १६ बर्ष मुनिका बालकालिका ४३ जना, ४६ देखी ६० वर्ष उमेर समुहका ११९ जना र ६० वर्ष देखी माथीका ४७ जनाले आत्महत्या गरेका छन् ।

जनजाती समुदायका धेरै

प्रहरीले दिएको तथ्याङक अनुसार प्रदेशका १२ वटै जिल्लाको आत्महत्याको तथ्याङक हेर्दा समुदाय अन्तर्गत जनजाती समुदायका धेरै मानिसले आत्महत्या गरेको पाईन्छ । जसमा जनजाती समुदायका महिला पुरुष गरी २०२ जनाले आत्महत्या गरेका छन् । यस्तैगरी दलित समुदायका १०३, क्षेत्री ९३ , ब्राह्मण महिलापुरुष गरी ४५, मधेसीका महिला पुरुष गरी ५९, मुस्लिमका ८ र अन्य ६ जनाले आत्महत्या गरेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पूर्व–पश्चिम लोकमार्गमा बस दुर्घटना, पाँच जना घाइते निर्मला प्रकरणमा मुछिएका दिलीपले युवतीलाई दुर्व्यवहार गरेको आरोप, अनुसन्धान जारी विश्वका लागि ताइवान किन यति महत्त्वपूर्ण छ ? गैरसांसदको कार्यकाल सकिएसँगै मन्त्री छान्न संसदीय दलको बैठक हेटौंडामा पाँच सवारीसाधन एक-अर्कासँग ठोक्किएपछि… चितवनमा दुई अर्ब लगानीमा क्यान्सर अस्पताल निर्माण ‘तिम्रै मान्छे हुम कर’ सार्वजनिक नेपाल समाजवादी पार्टीको लुम्बिनी इन्चार्जमा खनाल जापानको आधुनिक प्रविधि नेपालमा भित्र्याउनका लागि पहल गर्न प्रचण्डकाे आग्रह नेपाल खेलकूद महासंघ तिलोत्तमा ११ मा वडा कमिटि, अध्यक्षमा पुन आज कतिमा कारोबार भैरहेको छ सुनचाँदी ? ज्ञानेन्द्र शाही जुम्लाबाट चुनाव लड्ने इजरायलद्वारा गाजा युद्धविरामको प्रस्ताव स्वीकार भूमि आयोगः सम्झौतामा स्थानीय तहहरुको वेवास्ता, भूमिहीनहरु निराश सत्ता गठबन्धनलाई सिट बाँडफाँट मिलाउन कति सहज? गरिब किन गरिब भए ! पुरानो सुनलाई टल्काउछौँ भन्दै ठगी गर्ने दुई भारतीय नागरिक पक्राउ सिट बाँडफाँटबारे छलफल गर्न सत्ता गठबन्धनको कार्यदलको बैठक बस्दै कर्णालीका चार ठाउँमा नयाँ सहर, पूर्वाधारको काम छैन सन्तोषजनक नेपालीहरूलाई पनि भारतीय सेनाको अग्निपथ भर्ना गर्ने योजना