ताजा अपडेट »

च्याटजिपिटीको नयाँ संस्करण जिपिटी-४० लन्च

शुक्रबार, ०४ जेठ २०८१, ०९ : २८
14 Shares
शुक्रबार, ०४ जेठ २०८१
14 Shares

काठमाडौं । विश्वमा सबैभन्दा बढी प्रयोग हुने आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स (एआई) उपकरण च्याटजीपीटीले अब मानिसजस्तै भावनाहरूसँग कुरा गर्न सक्नेछ । च्याटजिपिटीको नयाँ संस्करण, जिपिटी-४०, र्यापिड फायर मोडमा प्राकृतिक आवाज कुराकानीहरू गर्न सक्षम छ ।

यसका साथै यसले प्रयोगकर्ताको भावनात्मक इशाराहरू बुझ्नेछ र सोही तरिकाले प्रतिक्रिया दिनेछ । ओपन एआईको च्याटजिपिटी २०२२ को अन्तमा लन्च भएदेखि निरन्तर अपग्रेड हुँदै आएको छ । अब कम्पनीले आफ्नो नयाँ लार्ज ल्याङ्ग्वेज मोडल (एलएलएम) जिपिटी-४० ल्याएको छ । यसलाई अहिलेसम्मकै सबैभन्दा छिटो र शक्तिशाली एआई मोडल भनिएको छ । नयाँ मोडलले च्याटजीपीटीलाई स्मार्ट र प्रयोग गर्न सजिलो बनाउने कम्पनीको दाबी छ। ओपनएआईका चीफ टेक्नोलोजी अफिसर मीरा मुरातीले लाइभ स्ट्रिममा भनिन् कि यसले तपाईंको सबै चीजहरू पुरानो साथी जस्तै सम्झनेछ ।

च्याटजिपिटीको यो नयाँ मोडल डेस्कटप, मोबाइल एप र वेब संस्करण दुवै नि:शुल्क र सशुल्क प्रयोगकर्ताहरूको लागि उपलब्ध हुनेछ । यद्यपि, सशुल्क प्रयोगकर्ताहरूले राम्रो गति र उच्च क्षमता सीमाहरू प्राप्त गर्नेछन्। यसले ५० भाषाहरूलाई समर्थन गर्नेछ । यो नयाँ एप बनाउनको लागि एपीआई मार्फत पनि उपलब्ध हुनेछ । जिपिटी-४० ले जिपिटी-४ टर्बोको दोब्बर गतिमा काम गर्छ । कम्पनीले ब्लग पोस्टमा जिपिटी-४० को सबै क्षमताहरू रोल आउट गरिने बताएको छ, तर यसको टेक्स्ट र छवि क्षमताहरू च्याटजिपिटीमा रोलआउट गरिएको छ ।

जिपिटी-४० ले तपाईसँग मानिस जस्तै कुरा गर्न सक्छ । यसलाई प्रयोग गर्दा, तपाईंले एआई बटसँग कुरा गरिरहनुभएको महसुस गर्नुहुने छैन । मेसिन र मानिसबीचको कुराकानीलाई प्राकृतिक बनाउन कम्पनीले जिपिटी-४० लाई धेरै आवाज एक्सेन्ट दिएको छ । जिपिटी-४० लाई मानव कम्प्यूटर अन्तरक्रिया बढाउन विकसित गरिएको छ, र एक क्रान्तिकारी एआई मोडेलको रूपमा हेरिएको छ । यसले प्रयोगकर्ताहरूलाई पाठ, अडियो र छविहरूको कुनै पनि संयोजन इनपुट गर्न र उही ढाँचामा प्रतिक्रियाहरू प्राप्त गर्ने विकल्प दिन्छ । यसले जिपिटी-४० लाई मल्टीमोडल एआई मोडेल बनाउँछ ।

ओपन एआईले च्याटजिपिटीको डेस्कटप एप पनि लन्च गरेको घोषणा गर्‍यो । यो एप नयाँ प्रयोगकर्ता इन्टरफेस (युआई) सँग आउँछ । नयाँ एप हाल म्याक प्रयोगकर्ताहरूका लागि उपलब्ध छ र कम्पनीले चाँडै यसलाई विन्डोज प्रयोगकर्ताहरूका लागि पनि लन्च गर्न सक्नेछ । ओपनएआईले नोभेम्बर २०२२ मा संसारमा च्याटजिपिटी अनावरण गरेको थियो । यो एआई उपकरणले द्रुत रूपमा लोकप्रियता हासिल गरेको छ । संगीत र कविता लेख्ने देखि निबन्ध लेख्नसम्म, च्याटजिपिटीले धेरै कुरा गर्न सक्छ । यो एक संवादात्मक एआई हो । एउटा कृत्रिम बुद्धिमत्ता जसले तपाईंलाई मानव जस्तै जवाफ दिन्छ ।

माइक्रोसफ्ट जस्ता ठूला प्रविधि कम्पनीहरूले ओपनएआईमा १३ अर्ब डलरभन्दा बढी लगानी गरेका छन् । कम्पनीले च्याटजिपिटीलाई आफ्नो सर्च इन्जिन ‘बिङ’ मा पनि एकीकृत गरेको छ । धेरै कम्पनीहरू पनि च्याटजिपिटी प्रयोग गर्न उत्सुक छन् । यस्तो अवस्थामा, यस एआई आधारित च्याटबोटको प्रयोग आगामी दिनहरूमा अझ फैलिने अपेक्षा गरिएको छ ।

आलोचकहरूले एआईको बढ्दो प्रयोगले मानिसहरूलाई समस्या सिर्जना गर्नेछ । जागिरहरू समाप्त हुनेछन्, मानिसहरूको यसमा निर्भरता बढ्नेछ र सायद एक दिन आउन सक्छ जब मानिसहरूले सोच्ने काम पूर्ण रूपमा एआईमा छोड्नेछन् । सैम अल्टम्यान यो खतरालाई अस्वीकार गर्दैनन्। तर, उनी भन्छन् कि मानव मस्तिष्कको आवश्यकता नपर्ने संसारको कल्पना गर्न गाह्रो छ ।    

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।