ताजा अपडेट »

सर्प भन्दा बिषालु चरा, जसलाइ छोए मात्रै पनि मृत्यु हुन सक्छ

सोमबार, ०३ बैशाख २०८१, १० : ५०
60 Shares
सोमबार, ०३ बैशाख २०८१
60 Shares

काठमाडौं । संसारमा धेरै जनावरहरू विषालु छन्। सर्पलाई सबैभन्दा विषालु प्राणी पनि मानिन्छ । तर के तपाईलाई थाहा छ एउटा यस्तो चरा पनि छ, जसको विष सर्प भन्दा पनि खतरनाक हुन्छ । आउनुहोस, आज यो विषालु चराको बारेमा जानकारी राखौं । आज हामीले तपाईलाई जुन चराको बारेमा बताइरहेका छौँ, त्यसको विषलाई किंग कोबरा सर्पसँग तुलना गरिएको छ । तर, अन्य चरा जस्तै यो चरा पनि निकै सुन्दर र निर्दोष देखिन्छ । तर यदि कुनै व्यक्तिले गल्तिले यसको प्वाँख मात्रै छोयो भने यस पछि सबन्धित ब्यक्तिको केही मिनेटमा पक्षाघात र मृत्यु निम्त्याउन सक्छ। यो चरालाई हुडेड पितोहुई वा गिनी पितोहुई भनिन्छ ।

हुड भएको पिटोहुई मुख्यतया पपुवा न्यू गिनीमा पाइन्छ। स्थानीय मानिसहरूले यो चरालाई फोहोर वा फोहोर चरा पनि भन्ने गर्छन्। यसको पछाडिको कारण यो चरा विषालु छ। बर्डस्पटको रिपोर्ट अनुसार सन् १९९० सम्म यो चरा विषालु भएको कुनै खास जानकारी थिएन । सन् १९९० मा पहिलो पटक क्यालिफोर्निया एकेडेमी अफ साइन्सेसका इकोलोजिस्ट ज्याक डम्बसरले यो विषाक्त भएको पत्ता लगाएका थिए । जानकारीका अनुसार ज्याकले पपुवा न्यु गिनीमा हुड भएको पिटोहुइसको अध्ययन गरिरहेका थिए। यस अवधिमा उनले हुड भएको पिटोहुईमा अनुसन्धान सुरु गरे। जब उसले चरालाई जालबाट छुटाउन खोज्यो, अनायासै उनको हात काटियो र कडा जलन सुरु भयो। जसको केही मिनेटपछि हात सुन्निन थाल्यो । यसपछि जलनबाट बच्न ज्याक डम्बासले काटिएको औंला आफ्नो मुखमा राखे। केही सेकेन्डमै उनको ओठ र जिब्रो जल्न थाल्यो र उनी बेहोस भए, त्यसपछि उनलाई अस्पताल भर्ना गर्नु परेको थियो ।

तर, यसपछि ज्याक डम्बसरले संसारको पहिलो विषालु चरा पत्ता लगाएको बुझे । यसपछि डम्बसारले पिटोहुईको तन्तुमा के केमिकल हुन्छ, जुन धेरै विषाक्त हुन्छ भनेर अनुसन्धान सुरु गरे । जानकारीका अनुसार दुई वर्षको अनुसन्धानपछि सन् १९९२ मा उनी बट्राकोटोक्सिन हुड भएको पिटोहुईमा पाइन्छ, जुन विश्वकै सबैभन्दा घातक न्यूरोटोक्सिन विष हो भन्ने निष्कर्षमा पुगेका थिए । जुन यसको तन्तु, छाला र प्वाँखमा पाइन्छ। कोब्रामा पनि न्यूरोटोक्सिन पाइन्छ । वैज्ञानिकहरुका अनुसार हुड भएको पिटोहुईले यो विष आफैं उत्पादन गर्दैन, तर यसको शरीरमा यो विषको सबैभन्दा ठूलो स्रोत यसको खाना हो। हुड भएको पिटोहुईले मुख्यतया बीटलको शिकार गर्छ, जसलाई मलेरिया बीटल पनि भनिन्छ। त्यसकारण, यो चरा निकै बिशालु हुन पुगेको हो ।
 

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।