ताजा अपडेट »

विश्वकपपछि रोहित र विराटको भविष्यमाथि किन प्रश्न उठिरहेको छ ?

विहीबार, ०७ मंसिर २०८०, १० : ५८

काठमाडौँ । रोहित शर्माको कप्तानीमा रहेको भारतीय टोलीको एकदिवसीय विश्वकप जित्ने सपना चकनाचुर भयो ।अस्ट्रेलियासँगको हारपछि भारतीय क्रिकेट टोलीले बिहीबार विशाखापट्टनममा हुने टी–२० खेलबाट अस्ट्रेलियाविरुद्धको टी–२० सिरिजको सुरुवात गर्नेछ ।

विश्वकपमा सहभागी टिमका तीन खेलाडी सूर्यकुमार यादव, इशान किशन र प्रसिद्ध कृष्ण मात्रै यस शृङ्खलामा सहभागी छन् । हार्दिक पाण्ड्याको अनुपस्थितिमा टिमको कमाण्ड सूर्यकुमार यादवलाई सुम्पिएको छ ।यो शृङ्खला सुरु हुनुअघि सबैभन्दा ठूलो प्रश्न भारतीय क्रिकेटका दुई उत्कृष्ट ब्याट्सम्यानको भविष्य के हुने हो ?

यो प्रश्न भारतमा मात्र नभई भारत बाहिरका करोडौं क्रिकेट प्रेमीहरूको मनमा पनि उठिरहेको छ । प्रश्न यो छ कि विश्वकपमा उत्कृष्ट प्रदर्शन गर्ने रोहित शर्मा र विराट कोहलीलाई यहाँबाट कति क्रिकेट बाँकी छ ?यो प्रश्न चाँडै जवाफ दिन सकिँदैन। तर यो निश्चित छ कि दुबैलाई केहि दिन आराम चाहिन्छ र त्यसपछि यो प्रश्न उनीहरूले आफैंलाई सोध्नुपर्छ।

३६ वर्षीय रोहित शर्मा होस् वा ३५ वर्षीय विराट कोहली, दुवैले विश्वकपमा उत्कृष्ट ब्याटिङ गरेका थिए ।विराट कोहलीले विश्वकपमा सर्वाधिक रन बनाउने कीर्तिमान पनि बनाएका छन् । तर, उमेरका हिसाबले दुवै खेलाडी खेलका लागि प्रतिकूल मानिने चरणमा छन् ।यद्यपी दुबै ब्याट्सम्यानका फ्यानहरुले उनीहरु दुबैमा कम्तिमा दुई–तीन वर्ष राम्रो क्रिकेट खेल्ने क्षमता रहेको पक्कै दाबी गर्न सक्छन् ।

यस अवधिमा भारतीय टोलीले आईसीसीका तीन वटा प्रतियोगितामा भाग लिनुपर्नेछ तर दुवै क्रिकेटरले तीनवटै प्रतियोगिता खेल्ने दाबी गर्न नसक्ने सम्भावना छ ।

आगामी दुई वर्षमा कस्ता चुनौतीहरू छन् ?
भारतले २०२४ को टी–२० विश्वकप खेल्नुपर्नेछ भने एक वर्षपछि २०२५ मा आईसीसी च्याम्पियन्स ट्रफी आयोजना हुनेछ । यदि भारतीय टोली छनोट भयो भने उसले विश्व टेस्ट च्याम्पियनसिप २०२५ को फाइनल पनि खेल्न सक्छ।

यी तीन महत्वपूर्ण कार्यक्रममा रोहित शर्मा र विराट कोहलीको उपस्थिति निश्चित छैन किनभने दुवै क्रिकेटर आगामी दिनमा सबै ढाँचामा खेल्ने देखिँदैनन् ।तर, आगामी एक वर्षमा भारतीय टोलीले आठ अन्तर्राष्ट्रिय एकदिवसीय खेल मात्र खेल्नुपर्नेछ ।त्यसैले रोहित र विराटमाथि थप खेलका लागि कुनै दबाब हुनेछैन । तर यी दुईको भविष्यमा के हुन्छ, त्यसको झलक छ महिनाभित्र पाउँछौँ।

भारतीय क्रिकेट टोलीको अबको लक्ष्य ६ महिनापछि अमेरिका र वेस्ट इन्डिजमा हुन लागेको टी–२० विश्वकपमा राम्रो प्रदर्शन गर्ने हो ।यस प्रतियोगिताका लागि चयनकर्ताले रोहित(विराटमाथि विश्वास देखाउने वा युवा खेलाडीलाई परखाउने भन्नेमा सबैको नजर रहनेछ।रोहित शर्मा र विराट कोहली टी–२० विश्वकपको सेमिफाइनलमा नपरेसम्म टी–२० टोलीमा थिए । तर, अहिले टोली व्यवस्थापनले युवा अनुहारलाई अवसर दिइरहेको छ र यसै क्रममा हार्दिक पाण्ड्यालाई टोलीको कप्तान बनाएको छ ।यस्तो अवस्थामा २०२४ को टी–२० विश्वकपमा भारतीय टोलीको नेतृत्व हार्दिक पाण्ड्याले गर्ने सम्भावना छ ।

टी–२० विश्वकपपछि आईसीसीका दुई महत्वपूर्ण प्रतिस्पर्धालाई ध्यानमा राख्दै टोली व्यवस्थापनले रोहित शर्मा र विराट कोहलीलाई लिएर आफ्नो सोचमा पनि परिवर्तन ल्याउन सक्छ र उनीहरु दुवै सन् २०२५ सम्म टोलीमा रहने सम्भावना छ ।तर ३७ वर्षीय रविचन्द्रन अश्विनले ओडीआई वा टी–२० क्रिकेटमा मौका पाउने छैनन् ।योसँगै ३४ वर्षीय रविन्द्र जडेजा र ३३ वर्षीय मोहम्मद शामीले पनि कार्यभारको प्रावधानअनुसार ढाँचा छनोट गर्नुपर्ने हुनसक्छ ।

व्यावसायिक परिप्रेक्ष्य वा भावनात्मक सोच
एउटा तर्क यो पनि हुन सक्छ कि विश्वकपको फाइनल हारेपछि सायदै कसैले भविष्यको बारेमा सोचेको होला ।तर आजकल अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट क्यालेन्डर यति व्यस्त छ कि कसैसँग दिमाग, आत्मनिरीक्षण र झटका पार गर्ने जस्ता चीजहरूको लागि समय छैन।

व्यावसायिक क्रिकेटरहरू जित वा हारपछि अगाडि बढ्ने अपेक्षा गरिन्छ। तर हरेक पेशेवरको करियरमा यस्तो समय आउँछ, जब उनी सोच्न बाध्य हुन्छन् कि यहाँबाट अर्को कहाँ हुन्छ ?तर अहिलेको समय त्यस्तो छैन कि खेलाडीले आफूलाई सन्यास लिएको घोषणा गर्न सक्छन् । किनभने अब खेल्नका लागि थप विकल्पहरू छन्।

खेलाडीहरूले टेस्ट विशेषज्ञ वा टी २० विशेषज्ञको रूपमा आफ्नो करियर लामो बनाउन सक्छन्। यी सबै बाहेक खेलाडीहरूले इन्डियन प्रिमियर लिगमार्फत् पनि क्रिकेट खेल्न सक्नेछन्।यहाँ यो बुझ्नु पर्छ कि सबैले सचिन तेन्दुलकर जस्तै २३२४ वर्ष लगातार खेल्न सक्दैनन्।

विराट कोहलीको फिटनेस एउटा उदाहरण हो र यदि उनले आफ्नो हालको लय कायम राख्न सक्छ भने २०२५ भन्दा अगाडि पनि खेल्न सक्छन् ।विराट कोहलीले सधैं टेस्ट क्रिकेटप्रति आफ्नो प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका छन्, त्यसैले यो सम्भव छ कि उनले आफूलाई टेस्ट क्रिकेटरको रूपमा सीमित गर्न सक्छन्।

अर्कोतर्फ, रोहित शर्मा आईपीएलको स्वभाव अनुसार बेजोड क्रिकेटर हुन्। यी दुई दिग्गजको भविष्यको बारेमा कुनै पनि अनुमान लगाउन समयपूर्व हुनेछ।तर एउटा कुरा निश्चित छ कि दुबैले आफ्नो व्यावसायिक खेल करियरलाई विस्तार गर्न छिट्टै ५० ओभरको एकदिवसीय क्रिकेटलाई अलविदा भन्नु पर्ने छ ।

यो अवस्था हो जब विराट कोहलीले विश्वकपमा विश्वभरका ब्याट्सम्यानमध्ये सर्वाधिक ७६५ रन बनाएका थिए भने रोहित शर्मा ५९७ रन बनाएर दोस्रो स्थानमा थिए।तीन शतक बनाएर कोहलीले एकदिवसीय क्रिकेटमा सचिन तेन्दुलकरको सर्वाधिक शतकको कीर्तिमान तोडेका छन्।

विश्वकपमा हार भए पनि
यही कारण हो कि फाइनलमा हार्दा पनि भारतीय क्रिकेट टोलीसँग सम्बन्धित कुनै पनि खेलाडी वा टोली व्यवस्थापनले आलोचनाको सामना गर्नुपरेको छैन, किनभने रोहित शर्माको टोलीले विश्वकपमा नै लगातार १० खेल जित्ने करिश्मा देखाएको छ ।

भारतीय टोलीले ६ हप्ताभन्दा बढी समयसम्म च्याम्पियनजस्तै खेलिरह्यो। भारतीय टोलीले लगातार १० खेल मात्र जितेको छैन, हरेक खेलमा प्रभावशाली जित दर्ता गरेको छ ।भारतका तिब्र गतिका बलरहरुले विश्वभरका ब्याट्सम्यानहरुलाई पसिना बगाएपनि कप्तान रोहित शर्माको ब्याटले उत्कृष्ट बलरहरुको पनि लय बिगार्यो । जहाँ विराट कोहली सधैं नम्बर तीन ब्याट्सम्यानको रूपमा उभिएको देखियो।

यही कारणले गर्दा फाइनल खेलअघि नै यो टोलीलाई भारतको उत्कृष्ट एकदिवसीय टोली मानिएको थियो ।भारतीय टोलीले आगामी दिनमा पनि यो स्तरको प्रदर्शन कायम राख्ने अपेक्षा गरिएको छ ।चोटबाट फर्किएपछि हार्दिक पाण्ड्याले एकदिवसीय टोलीको कमाण्ड पाउने सम्भावना धेरै छ । उनले रोहित शर्मा र महेन्द्र सिंह धोनीको विरासतलाई अगाडि बढाउने अपेक्षा गरिएको छ ।

रोहित शर्माले जुन आक्रामकताले टीम इन्डियालाई सुसज्जित बनाएका छन्, त्यस्तै आक्रामकता हार्दिक पाण्ड्यामा पनि देखिन्छ । तर, यसबाहेक उनको आफ्नै स्टाइल छ र उनी पूर्ण ऊर्जा पनि दिन्छन् ।हार्दिक पाण्डेयले महसुस गर्नेछन् कि अब रोहित शर्मा वा विराट कोहलीले कसैलाई केहि प्रमाणित गर्नु पर्दैन। तर यी दुवै चार वर्षपछिको एकदिवसीय विश्वकपका लागि उपलब्ध नहुने पनि निश्चित छ ।

तर राम्रो कुरा के हो भने २४ वर्षीय शुभमन गिल, २५ वर्षीय इशान किशन, २६ वर्षीय ऋतुराज गायकवाड, २८ वर्षीय श्रेयस अय्यर, २१ वर्षीय यशस्वी जैसवाल र २६ वर्षीय ऋषभ पन्त जस्ता युवा खेलाडीले खेल्ने अपेक्षा गरिएको छैन ।  -बीबीसी

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।