१२ मंसिर २०८०, मंगलवार

Nov 28, 2023

सञ्जय ठाकुर (नाइ), उमेरले ४३ वर्ष टेके । सानै उमेरमा बिहे गरेका उनका दुई छाेरा र एक  छाेरी छन् । उनकाे जन्मघर रुपन्देहीकाे काेटहीमाई गाउँपालिका वडा नं . २ काे वसन्तपुर गुलरिया गाउँमा पर्छ । उनकी आमा बितेकाे पाँच वर्ष पुग्याे । बाबा उनकै साथमा छन् । बुटवलकाे सीमानगरमा टीनकाे टहराे हालेर बसेका छन् सञ्जयका परिवार । 

Advertisement

काेईलर कुखुरा पालेकी छिन् उनकी श्रीमतीले । सञ्जयकाे पुर्ख्याैली पेसा हाे कपाल काट्ने । पाँच कक्षा पास गरेर उनी बटाैली आएकाे पनि २२ वर्ष पुग्याे । चार वर्षजति अर्कैकाे सैलुनमा कामदारका रुपमा काम गरे । पछि आफ्ना बाबाले १० कठ्ठा खेतबाट आएकाे धान बेचेर सञ्जयलाई बुटवल र तिलाेत्तमाकाे साँधमा रहेकाे जाेगीकुटी शान्तिचाेकमा सञ्जय हेयर ड्रेसर( कपाल काट्ने पसल)  खाेलिदिए ।

१८ वर्षदेखि शान्तिचाेकमा दुनियाँका कपालबाट पैसा फलाएका छन् उनले । दैनिक एक हजारदेखि दुई हजार रुपैयाँ  दाह्री काटेर, कपाल काटेर,कपालमा रङ् लगाईदिएर अनि मसाज गरेर कमाउँदै आएका छन् । गर्मीमा विहान सात नबज्दै आफ्नाे शैलुन खाेल्छन् । बढारकुढार गर्छन् । ऐना पुच्छन् । कैँची,काईयाे,बेर्ने लुगा सफा गर्छन् । जाडाेमा कपाल काट्ने ग्राहक ढिला आउने भएकाेले आठ वजेतिर आफ्नाे हेयर ड्रेसर खाेल्छन् । सञ्जयका कान्छा छाेरा र छाेरीले १२ कक्षाकाे अन्तिम परीक्षा दिएर बसेका छन् ।

जेठाे छाेराेले यतिबेला जापानमा पढिरहेकाे छ राेजगारीसँगै । जेठाे छाेराेतिरबाट  सञ्जय बाजे बनिसकेका छन् । सञ्जयले आफ्नै देशमा आफ्नै ग्राहकका दाह्री र कपालबाट कमाई गरिरहेका छन् । महिनामा घर चाडा,बिजुली र पानीका खर्च कटाएर न्यूनतम ३५ हजारदेखि ४५ हजार रुपैयाँसम्म बचाउँदै आएका छन् । साेही बचत रकमबाट लत्ताकपडा,ओैषधाेपचार,छाेराछाेरीलाई पढाइ खर्च र घरव्यवहार चलाउँदै आएका सञ्जयले आफ्ना बाबालाई सुर्ति र रक्सीका लागि पनि हल्का वजेट विनियाेजन गर्दा रहेछन् ।

सञ्जय, सूर्ति,पान र गुड्खा खाएर आफूलाई अस्वस्थ बनाउन र शैलुनलाइ फाेहाेर बनाउन नचाहने सभ्य नाइ( ठाकुर)  रहेछन् । उनले आफ्नाे शैलुन चिरिच्याट्ट बनाएका छन् । हेर्दै रहर लाग्दाे देखाएका छन् । हाेचाे कदका गहुँगाेराे सञ्जयले भविष्यमा पनि यही पेसा अपनाएर अघि बढ्ने सपना बुनेका छन् । विहानदेखि साँझसम्म सेवा दिईरहने सञ्जय,फरासिला छन् । आफ्ना ग्राहकलाई स्वागत गर्छन् ।

अभिवादन र हार्दिकता प्रकट गर्छन् । मिठाे बाेलीव्यवहार छ । छुट्ने बेला फेरि आउनुहाेला है भन्दै निम्ताे समेत गर्न भ्याउँछन् । उच्चस्तरकाे हार्दिकतामा कुनै कञ्जुस्याइँ नगर्ने सञ्जयकाे शैलुनमा एकपटक पुगेका ग्राहकहरु फर्किफर्की पुग्छन् । उनका धेरै साथीहरु गाउँमा कृषक छन् । पसिना बगाउँदै , परिश्रम गरिरहेका छन् । केही साथीहरु भारत लगायत तेस्राे मुलुक पुगेका छन् । दु: ख गरि पैसा कमाएका छन् तर  सञ्जय आफ्नै देशकाे गृह जिल्लामा आफ्नै स्वराेजगार सञ्चालन गरेर खान,लाउन र सन्तानलाई पढाउन समेत भ्याएका छन् ।

सरल स्वभावका सञ्जयलाई आँखामा राख्दा नि नबिझाउने छन् । पहिलाकाे तुलनामा कम आम्दानी भएकाेले आफ्नाे शैलुनमा भएकाे सहयाेगी साथीलाई बिदा दिनुपरेकाे कुरा सुनाउँदा उनकाे अनुहार मलिनाे देखिन्थ्याे ।  जे भएपनि सञ्जयकाे सहारा नै शैलुन हाे ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पूर्ण सुचारु गर्न आवश्यक पहल गरी दिन उद्योगीको देउवासँग आग्रह बसाइँसराइको समस्या विकराल : मन्त्री बस्नेत भूकम्प प्रभावितलाई राहतका लागि टानले गर्‍यो ५० लाख बढी सहयोग शान्तिपुरमा मनिषा मृत्यु प्रकरण : घाँटी थिची अचेत बनाएर बलात्कारपछि हत्या विष्णुका बयान इन्धन अभावका कारण उत्तरी गाजा अस्पतालमा ’जोखिममा जीवन’ सुनको मूल्यको फेरि नयाँ रेकर्ड कतारको मध्यस्तमा गाजामा थप दुइ दिन युद्बबिराम, यस बिचमा यस्तो गरिदैँछ ११ किलोमिटर लामो नहर सफा गर्न खटिए एक हजार जना एमाले अध्यक्ष ओली आज धनगढी जाँदै पाकिस्तानी पुर्व प्रधानमन्त्री खानका सल्लाहकारमाथि बेलायतमा एसिड प्रहार एमाले निकट प्रेस चौतारीको सम्मेलन आजबाट सुरु हुँदै आज पनि बस्दै रास्वपाको केन्द्रिय समिति र दलको बैठक भूकम्पको असर : त्रिपालमुनि एक हजार ७६ सुत्केरी ! अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा सम्पन्न लुम्बिनीका अस्पताल बिकास समितिहरुमा नियुक्ती बदरको मागसहित सर्बोच्चमा रिट दायर बझाङबाट ९१ किलो गाँजासहित तीन जना पक्राउ गौशालामा प्रहरी र प्रसाईं समर्थकबीच झडप ‘उमेर भिन्नता’को कारण थाइल्यान्डमा बेहुलाद्वारा बेहुलीसहित चार जनाको हत्या ! तिलोत्तमाको औद्यागिक व्यापार मेलामा ९ करोडको कारोबार, ५ दिन म्याद थप