१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

बुटवल । नेपाल नगरपालिका कर्मचारी एसोसिएशनले संघीय निजामती सेवा विद्येयक विलम्ब नगरी यथाशिघ्र ऐनको रुपमा जारी गर्नुु पर्ने बताएको छ । एसोसिएशनका महासचिव सितु प्रसाद श्रेष्ठले सोमबार एक विज्ञप्ति जारी गरी नेपाल सरकारबाट सङघीय निजामती सेवा विद्येयक २०८० को प्रस्ताव संसद समक्ष पेश गर्ने प्रकृया अगाडि बढाइएको कार्य प्रशंसनीय र स्वागत योग्य रहेकोले यो विद्येयक विलम्ब नगरी यथाशिघ्र ऐनको रुपमा जारी हुनु पर्ने बताएका हुन् ।

Advertisement

‘सङ्घीय सरकारलाई नेपालको कर्मचारी प्रशासन सञ्चालन गर्ने मुख्य कानुन सङ्घीय निजामती सेवा ऐन यथाशिघ्र जारी गरी नेपालमा प्रशासनिक सङ्घीयतालाई पूर्णता दिन पटक पटक समसामियक माग पेश गरिएकोमा लामो समयको निरन्तर प्रयत्न पछि हाल नेपाल सरकारबाट सङघीय निजामती सेवा विद्येयक २०८० को प्रस्ताव संसद समक्ष पेश गर्ने प्रकृया अगाडि बढाइएको कार्य प्रशंसनीय र स्वागत योग्य रहेकोले यो विद्येयक विलम्ब नगरी यथाशिघ्र ऐनको रुपमा जारी हुनु पर्ने देखिन्छ ।’– महासचिवले जारी गरेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

यद्यपी यो विद्येयक निर्माणको चरणमा सरोकार पक्षहरुसँग पर्याप्त छलफल र परामर्शनै नगरी सूचनाको हकलाई समेत वेवास्ता गर्दै एकलौटी रुपमा स्थानीय तहमा कार्यरत रहेका करार सेवाका कर्मचारीहरुको व्यवस्थापनमा अन्योलता, स्थानीय तहमा कार्यरत कर्मचारीलाई सरकारी सेवाको परिभाषामा नसमेटिने , करार सेवामा लामो समय काम गरेको योगदानको अवमुल्यन एवम् सेवाबाट अलग हुँदा कर्मचारीहरुले पाउने सेवा सुविधाको सुनिष्चित नगरी गरिएको सरुवा प्रणाली, कर्मचारी ट्रेड युनियन अधिकारमाथिको भौगोलिक विच्छेदन् गरी नेपालभरको लागि संघसस्था खोल्न पाउने संवैधानिक अधिकारको हनन जस्ता विभेदपूर्ण विषयहरु समावेश गरी ल्याइएको विद्येयक ल्याइएकोले सच्चाउनु पर्ने भने बताएको छ ।

‘यद्यपी यो विद्येयक निर्माणको चरणमा सरोकार पक्षहरुसँग पर्याप्त छलफल र परामर्शनै नगरी सूचनाको हकलाई समेत वेवास्ता गर्दै एकलौटी रुपमा स्थानीय तहमा कार्यरत रहेका करार सेवाका कर्मचारीहरुको व्यवस्थापनमा अन्योलता, स्थानीय तहमा कार्यरत कर्मचारीलाई सरकारी सेवाको परिभाषामा नसमेटिने, करार सेवामा लामो समय काम गरेको योगदानको अवमुल्यन एवम् सेवाबाट अलग हुँदा कर्मचारीहरुले पाउने सेवा सुविधाको सुनिष्चित नगरी गरिएको सरुवा प्रणाली, कर्मचारी ट्रेड युनियन अधिकारमाथिको भौगोलिक विच्छेदन् गरी नेपालभरको लागि संघसस्था खोल्न पाउने संवैधानिक अधिकारको हनन जस्ता विभेदपूर्ण विषयहरु समावेश गरी ल्याइएको संघीय निजामती सेवा विद्येयक, २०८० मा भएको विभेदकारी व्यवस्थाहरुलाई परिमार्जन गरी नेपालको संविधानमा रहेको समानताको हकलाई समेत आत्मसात् गर्दै प्राकृतिक न्यायको सिद्धान्त अनुसार स्थानीय तहका कर्मचारीलाई समेत पेशागत सम्मान प्रदान गर्नु अपरिहार्य रहेकोछ ।’–विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

वडाध्याक्षकै अगुवाइमा बाटो अवरुद्ध रास्वपाका सबै सांसद केन्द्रीय सदस्य एनसेलबाट बाहिरिने आजियाटा ग्रुपको घोषणा नागरिक केन्द्रीत राज्य व्यवस्था स्थापनाको लागि भन्दै ‘नागरिक पहिलो’ अभियानको घोषणा पाल्पाका २२ वर्षीय सन्तोष सम्पर्कविहीन, खोजि गरिदिन परिवारको आग्रह आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु : ‘अस्पतालले हतारमा शव जिम्मा लगाएर उम्किन खोज्नुको कारण के थियो ?’ प्रेमिकाको बिहेमा नाच्ने अवसर! टिकटक बन्द गरे नगरेकाबारे जवाफ दिन निर्देशन भूकम्प प्रभावित क्षेत्रमा अस्थायी आवास बनाउन सुरक्षाकर्मी खटाइने राष्ट्रियसभा निर्वाचन माघ ११ गते गर्ने सरकारको निर्णय सुनको मूल्यमा नयाँ रेकर्ड, कतिमा हुँदैछ कारोबार ? म्याद गुज्रेको खाद्य सामग्री बिक्री त्रिविको इञ्जिनियरिङमा आवेदन दिने बढे, प्रवेश परीक्षा दिने घटे बुटवलको आम्दा अस्पतालमा सुरक्षा व्यवस्था कडा, सर्वसाधारणलाई प्रवेश निषेध सुत्केरीको मृत्यु भएपछि आम्दा अस्पतालका मेसु बस्यालमाथि कुटपिट केपी ओली कप क्रिकेट : सेमिफाइनल समीकरण पूरा, विहिबार फाइनल प्रवेशका लागि प्रतिस्पर्धा प्रधानमन्त्री प्रचण्ड आज यूएई जाने अस्टिनवासी समुदायसँग नेजाद्वारा अन्तरक्रिया प्रदीप खड्का ‘ऐरी’ बाट बलिउडमा प्रवेश गर्दै बिल नभएको सुन जस्तो देखिने धातुसहित एकजना पक्राउ