११ आश्विन २०८०, बिहीबार

Sep 28, 2023

आफू गर्भबाट झरेको
बामे सरेको
खोज्दै थिएँ लेख्न एक थान कविता
धर्तीमा झर्न नपाउँदै
राम्ररी बामे सर्न नपाउँदै
ठोक्किएँ एक्कासि अभावको पहाडसँग
तिरमिराए दुई नयन
रोकियो मेरो कलम !

Advertisement

चिनिनसक्दै
कखराका सग्ला अक्षर
बुझिनसक्दै
अर्थ सरल वाक्यहरूका
भेउ नपाउँदै उमेर बाबाको
ढलिनसक्दै बैँस आमाको
ढल्यो भरोसाको मूल खाँबो
धसियो आश्रयको मझेरी
चिराचिरा भयो
मैले दङ्ग्याउन पाउने आँगन
रोकियो मेरो कलम !

घेरेपछि अभावका पर्खालहरूले
बाँधेपछि गरीबीका बन्धनहरूले
कैद भएपछि बैँसालु सपनाहरू
अनाथ भई टेक्नुपरेपछि निरन्तर काँडाहरूमाथि
बोक्नुपरेपछि नखाएको ऋणको गरुङ्गो भारी
उमेरभन्दा पहिले नै
परिपक्व भई चाउरियो मन
गुमनामी भए चाहनाहरू
विदीर्ण भयो तन
रोकियो मेरो कलम !

कवितामय बन्थे रातहरू कुनै पल
हेर्दै नाङ्लाभरि सिताराहरू
ताराबीच जून हराएपछि
सम्साँझै त्रासका स्यालहरू कराएपछि
शून्यशून्य भयो गगन
अँध्यारोमा अताल्लियो मन
रोकियो मेरो कलम !

के लेखिस् ?
कस्तो लेखिस् ?
के हुँदै छ नयाँ आजकल ?
लेख्नुपर्छ गीत प्रगतिका !
भुलिदिनू उतारचढाव विगतका !
ढाडस दिने प्रियजन टाढिएपछि
दिनमै उज्यालो हराएपछि
दिग्भ्रमित भई निसास्सियो मन
रोकियो मेरो कलम !

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कलाकारहरूको टोलीसहित जनचेतनाका लागि वेस्टर्न युनियनको देश दौडाहा, बुटवलमा पनि आउने सर्लाहीमा जलाउन लागिएको युवतीको शव चिताबाट बरामद, ३ जना पक्राउ नारायणीमा नुहाउने क्रममा दुई युवक बेपत्ता राप्रपा अध्यक्ष लिङ्देन कतार प्रस्थान, कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी बुद्धिमान तामाङलाई १ हजार ४०० रुपैयाँ घट्यो सुनको भाउ विदेश जाने मोह त्यागेर निजामती रोजेको म ! हिरोइन तस्करीको मामिलामा भारतमा कांग्रेस सांसद पक्राउ १९औं एसियाली खेलकुद : ब्याडमिन्टनमा नेपाल पुरुष टिम क्वाटरफाइनलमा प्रवेश मीड सोलु हाइड्रोपावरको आइपीओ बाँडफाँट ३५ स्थानीय तहलाई एम्बुलेन्स वितरण गर्दै काठमाडौं महानगर नेपालको सार्वजनिक ऋण २३ खर्ब ९ अर्ब पुग्यो, दुई महिनामै ४९ अर्ब २३ करोड थपियो एमाले बाग्मती प्रदेशका भावी नेतृत्वका लागि आज मतदान सन्दर्भ सेप्टेम्बर २८ : रेविजबाट बच्न सकिन्छ लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा बढ्दै जनविश्वास, सेवा सुधारका लागि ‘निर्देशिका’ ल्याउने तयारी  साफ यू-१९ च्याम्पियनसिप फुटबल : भारतसँग नेपाल स्तब्ध बुटवलमा मिस डायमण्ड-२०२३ आयोजना बिहान कार्यालय पुगेपछि अनिवार्य योग–ध्यान गर्न कर्मचारीलाई गृहको निर्देशन बाँकेमा पाटेबाघ मृत फेला राष्ट्रियव्यापी पावरलिफ्टिङ्ग प्रतियोगिता एनवाईएफसी क्लासिक-२०२३ सम्पन्न संखुवासभाका कांग्रेस जिल्ला सभापति दिपक खड्काले दिए राजीनामा