१८ मंसिर २०८०, सोमबार

Dec 4, 2023


भैरहवा । बिहिबारदेखि लुम्बिनीमा तीन दिने बुद्धिष्ट अन्तर्राष्ट्रिय ट्राभल मार्ट हुँदैछ । नेपाल पर्यटन बोर्डको आयोजनामा हुन लागेको यो कार्यक्रमको स्थानीय पर्यटन ब्यवसायीहरुले भने बहिष्कारको घोषणा गरेका छन् ।

Advertisement

लुम्बिनीमा हुन लागेको कार्यक्रमबारे स्थानीय पर्यटन ब्यवसायीलाई नसमेटेको भन्दै यहाँका पर्यटन ब्यवसायीहरुले पर्यटन सरोकार मन्च गठन गरि कार्यक्रमको बहिष्कार गरेका हुन् । बिभिन्न देशका सहभागी आउने यो कार्यक्रमको कार्यक्रम स्थल छेवैमा उनिहरुले बहिष्कारको ब्यानर राखेका छन् ।

पर्यटन सरोकार सञ्जालका संयोजक समेत रहेका सिद्धार्थनगर होटल एशोसिएसनका अध्यक्ष चन्द्र प्रकाश श्रेष्ठले यस क्षेत्रको पर्यटन ब्यवसायीलाई आयोजकले जानकारी नदिएको आरोप लगाए ।कार्यक्रमको अन्तिम समय आई सक्दा पनि जानकारी नदिएको कारण कार्यक्रममा आफूहरु सहभागी नहुने ब्यवसायीहरुको भनाई छ । “लुम्बिनी प्रदेशको पर्यटनका हामी साझेदार हौं, यही कार्यक्रम आयोजना गर्दा हामीलाई पूर्ण बेवास्ता गरियो ।” उनले भने, “रुपन्देहीका पर्यटन व्यावसायीको सहभागिता बिना मार्ट कसरी सफल हुन्छ ? यसपाली कार्यक्रमप्रति हाम्रो असहमति छ ।”-श्रेष्ठले भने, “त्यसैले सञ्जालमा आवद्ध संघसंस्थाका प्रतिनिधिहरु सहभागी हुँदैनौं ।” कार्यक्रममा सहभागी नभए पनि कुनै प्रकारले अवरोध नगर्ने ब्यवसायीहरुको भनाई छ ।

बुद्धिष्ट अन्तर्राष्ट्रिय ट्राभल मार्टको भोली लुम्बिनी प्रदेशका मूख्यमन्त्री डिल्ली बहादुर चौधरीले उद्घाटन गर्दै छन् । कार्यक्रममा भारत, मलेसिया, चीन, कोरीया, बाङ्गदलादेश, म्यानमार, थाईलैण्ड, श्रीलंका लगायतका देशबाट ३५ जना भन्दा बढी ट्राभल टुर अपरेटरहरुको सहभागीता रहने आयोजक नेपाल पर्यटन बोर्डले जनाएको छ । बोर्डकी प्रवन्धक श्रद्धा श्रेष्ठले यस बारे ३ महिना अघिदेखि नै गृहकार्य भई रहेको बताईन् । यसले लुम्बिनीको पर्यटन प्रवर्द्धनमा मात्र नभई भैरहवामा निर्माण सम्पन्न भएको गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय बिमानस्थलको प्रवर्द्धनमा समेत सहयोग गर्ने उद्देश्य रहेको उनको भनाई छ ।

लुम्बिनीको होटल पवन प्यालेसमा हुने कार्यक्रममा बिटुबि कार्यक्रम, स्वदेशी तथा विदेशी विज्ञहरुद्वारा कार्यपत्र प्रस्तुती सहितको सेमिनारको आयोजना हुने नेपाल पर्यटन बोर्डका निर्देशक सूर्य थपलियाले बताए । सेमिनारले नेपालको लुम्बिनी लगायत बुद्धिष्ट सर्किटको विश्वव्यापी प्रचार प्रसार मार्फत नेपाललाई पर्यटकिय हव बनाउने बिषयमा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने उनको भनाई थियो । बुद्धिष्ट अन्तर्राष्ट्रिय ट्राभल मार्ट सञ्चालन बाट नेपाली टुर/ट्राभल कम्पनीहरु र होटल व्यवसायीले विदेशी टूर ट्राभल कम्पनीहरु संग व्यापार साझेदारी गर्ने संभावना वृद्धि हुने थपलियाको दावी छ । लुम्बिनीमा विश्वभरीका पर्यटक ल्याउन कार्यक्रमले थप मद्धत पुग्ने विश्वास लिइएको छ ।

कार्यक्रमको संयोजन नेपाल ट्राभल्स एण्ड टुर्स अपरेटर (नाट्टा) ले गरिरहेको छ । नाट्टाका केन्द्रिय अध्यक्ष रमेश थापाले स्थानियहरुलाई सहयोग गर्न अपिल गरेका छन् । यो कार्यक्रमले समग्र देशकै पर्यटन प्रर्वद्धनमा सहयोग गर्ने भएकोले स्थानिय पर्यटन ब्यवसायीलाई उनले सहयोगको अपेक्षा रहेको बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

व्यवस्था उल्टाएर दलित समुदायको अधिकार कुण्ठिन गर्न खोजिँदै छ : माओवादी नेता बराल पाल्पाको तिनाउ मावीको हीरक महाेत्सवका अवसरमा विभिन्न प्रतियाेगिता भैरहवाको अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा उडानलाई नियमित गराउन काठमाडौंमा दबाब नेप्से घट्ने क्रम जारी बुटवलका ४१ विद्यार्थीहरुलाई ईन्द्रज्योती विश्वकर्मा कल्याणले दियो छात्रवृत्ति हुम्ला, मुस्ताङ र कालीकोटमा हिमपात : जनजीवन कष्टकर तेलंगानामा दुर्घटनाग्रस्त भारतीय वायुसेनाको ट्रेनर विमानका चालक दलका दुवै सदस्यको मृत्यु कांग्रेस लुम्बिनी प्रदेशको निर्णयः निर्वाचन पूर्व कुनै पनि गठबन्धन नगर्ने कोप–२८ : चर्चा हिमालका मुद्दाको, नेतृत्व नेपालको दुबई–नेपाल हुँदै दिल्ली पुगेर बेचिएकी उज्बेक युवती अफरोजाको दर्दनाक कथा गठबन्धन : सबैभन्दा ठूलो दल जटायु रेष्टुराँ सञ्चालनले बढ्यो गिद्धको सङ्ख्या एनआईसी एशियामा अब सम्पूर्ण प्रकारका कर्जाको अधिकतम प्रिमियम दर ३ प्रतिशत लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा मधुमेहका बिरामीका लागि छुट्टै क्लिनिक एमालेको संकल्प यात्रा : आज सुर्खेतमा आमसभा हुँदै नेकपा एसको सचिवालय बैठक बस्दै एनएसएल : आज झापा र काठमाडौं भिड्दै उपप्रधानमन्त्री खड्का घाना प्रस्थान कांग्रेस लुम्बिनीको प्रदेश सम्मेलन : संघिय व्यवस्था अनुसार तहगत संरचनालाई पूर्ण रुपमा जिम्मेवारी प्रदान गर्न माग मङ्सिर २० केपि ओलि गुल्मीको वामिटक्सार आउने