१८ आश्विन २०७९, मंगलवार

Oct 4, 2022

असोज ३०,
काठमाडौँ । नासाका वैज्ञानिकहरू कृत्रिमरूपमा मंगल र चन्द्र ग्रहमा वातावरण र माटो तयार गरेर बालिनाली उब्जाउन सफल भएका छन्। उनीहरूका अनुसार भविष्यमा मंगल र चन्द्र ग्रहमा मानव बस्ती बसाइयो भने त्यहाँ उनीहरूका लागि खाद्यपदार्थ उब्जाउन सकिने छ। नेदरल्यान्डको वगेनिङगेन विश्‍वविद्यालयका शोधकर्ताले यो पनि भनेका छन् की, मंगल र चन्द्रमामा उब्जाएको बालिनालीबाट बीऊसमेत प्रप्त गर्न सकिने सम्भावना छ।

जसले नयाँ बालिनाली उत्पादन गर्न सकिने छ। उनीहरूका अनुसार टमाटर, मुला, ,रायो, पालंग, मटरलगायत दश बिभिन्‍न प्रजातिका बालिनाली लगाइएको थियो।विश्‍विद्यालयका शोधकर्ताका वीगर वेमलिङ्‍कले भनेका छन्, ‘जब हामीले कृतिम रुपमा तयार गरेको मंगल ग्रहको माटोमा उम्रिएको टमाटरलाई पहिलो रातो भएको देखेउ। जसले गर्दा हामी निकै उत्साहित भएका थियो। यसको मतलब हो की हामीले मंगल ग्रहमा कृषि परिस्थितिको सफलता तर्फ कदम बढाएका छौं।’शोधकर्ताले मंगल ग्रह र चन्द्र ग्रहको धर्तिमा सामान्य माटो मिलायर कृतिम रुपमा यस्तो वातावरणको विकास गरेका थिए। जसले सफलता हात लागेको छ। – नेपालन्युज

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दाङमा पौडि खेल्ने क्रममा डुबेर दुई बालकको मृत्यु दशैंमा किन घुम्ने कर्णाली ? जित सुनिश्चित नदेखेपछि प्रचण्ड चितवन छाडेर गोरखा जाने ! जेलमा भएको दङ्गामा कम्तीमा पन्ध्रको मृत्यु जुवाको खालबाट वडाध्यक्ष सहित १९ जना पक्राउ बेपत्ता भएको ३८ दिनपछि वडा सदस्यको शव भेटियो कोरोना महामारीपछि पर्यटन क्षेत्रमा सुधार लुम्बिनीको बर्दियामा भ्यानको ठक्करबाट युवतीको मृत्यु दशैंमा धामीझाँक्रीद्वारा ब्रहमलुट, स्थानीय प्रशासन मौन प्रत्यक्षतर्फको उम्मेदवारी दर्ता २३ असोजमा घाँटीमा मासुको हड्डी अड्किएर ४५ वर्षीय पुरुषको मृत्यु पाल्पामा पञ्चबली लिएर मन्दिर हिँडेको जिप दुर्घटना : ४ जना घाइते, २ को अवस्था गम्भिर एसियन प्रोफेसनल अचिभमेन्ट अवार्ड दुवईमा सम्पन्न सिट बाँडफाट टुंगो लगाउन बैठक ३ बजे बस्ने दशैंमा रुकुमका बादी बस्तीलाई छैन कुनै रौनक दशैमा यसरी बनाउनुहोस मटन ग्रेभी, चिकेन रोस्ट र पनिर ग्रेभी खोला किनारमा गाडी राखेर नुहाउन गएका बाबुछोरा बेपत्ता न्यून आय भएका परिवारका लागि सरकारले दुई हजार घर निर्माण गर्ने उत्तर कोरियाद्वारा जापानतर्फ ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र प्रहार पत्रकार उपचार कोषमा ६० लाख, करोड लक्ष्य