९ आश्विन २०७९, आईतवार

Sep 25, 2022

राजनीति सहज छैन,हुँदैन पनि । यो कठिन त्याग, समर्पण, दृढता, स्वच्छ तत्परता, इमान्दारिता , लगाव र जवाफदेहिताको घोतक हो । राजनीति ओठे भाव होइन । झोले लगाव पनि त होइन । यो मन मस्तिष्कबाट उब्जिने भाव हो । परिवर्तित समयानुसार राजनीतिको स्वभाव बदलिएको छ, विकृत भएको छ । आज राजनीति भनेको तिकडम, जालझेल, फट्याइँ, धुर्त्याइँ, दुष्ट्याइँ, र गुलामीको सूचक हो । राजनीतिको पहुँच प्रत्यक्षतःजनता सम्म हुनु पर्दछ । जनताको पनि राजनीतिमा पहुँच सहज हुनु पर्दछ । संसद भित्र एकजना सांसदले अर्को सांसदलाई ‘मेन्टली फिजीकली फिट हुनु हुन्न’ भनिएको अवस्था छ । जब विकृति टुप्पोबाट पलाउँदछ त्यस अवस्थामा सर्वत्र प्रदुषण चुलिन्छ । त्यसैले त आज राजनीति मूलतःनेतामुखी, झोले, बैठके, हुक्के, छाते, सुसारे, दलाल, गुलाम र माफियामूखि भएको छ ।

Advertisement

जसले तिकडम गर्न सक्यो, धुरी भत्काउन सक्यो, ओठे बोली बोल्न सक्यो, म आगो हूँ भन्दै लड्डु लडाउँदै चिनी सोहोर्न सक्यो, आफूलाई गुल्ट्याउँदै एउटा दलबाट अर्को र अर्कोबाट अर्कोमा पुर्याउन सक्यो, कसैले टप्प टिपेर सत्तामा नपुर्याइदिएसम्म निरन्तर गुल्टिरहन सक्यो त्यस्ता राजनीतिक व्यक्तित्वहरू चर्चाको शिखरमा रहन्छन् । शीर्ष नेताहरूको अनेकौं काण्ड र भ्रष्टाचारहरू पोलपाल भई रहेको छ तरपनि हामी जनता तिनीहरूलाई निरन्तर सलाम ठोकि नै रहेका छौ । तिनीहरू भ्रष्ट छन् ता पनि राजनीतिमा स्थापित छन् । नेताहरूको दुर्गन्धलाई कार्यकर्ताहरूले मात्र होईन हामी जनताले पनि सुगन्धित भन्न थालेका छौ । सांसदहरूको किनबेच त सामान्य भईनै सक्यो अब त निर्वाचनमा हामी मतदाताहरूले खुल्लमखुला ‘जसले सबैभन्दा बढी रकम दिन्छ त्यो उम्मेदवारलाई भोट दिन्छौं ।’ भन्न मात्र बाँकी छ । त्यस्तो भईनै हाल्यो भने पनि आश्चर्य मान्नु पर्ने छैन, किनकी हाम्रो राजनीतिको दिशा र नेताहरूको कर्म कमाउ धन्दातर्फ निरन्तर उन्मुख छ ।

शेर बहादुरलाई तामदानमा बसाई सत्तामा पुर्याउन नेपाल, प्रचण्ड, बाबुरामहरू सफल भएकै हो । जसो गर्दा पनि ओलीलाई राजनीतिक रूपमा लडाउन, ढलाउन, गलाउन नसकेपछि गठबन्धनका थकित नेताहरू प्रतिनिधि सभाको पुनःस्थापनासंग–संगै शेर बहादुरलाई प्रधानमन्त्रीमा नियुक्तिको लागि किटानी आदेश जारी गरि दिन सर्वोच्च अदालतको शरणमा गएको र सोही बमोजिम सर्वोच्चले आदेश परमादेश जारी गरेको आमजनताको मानसपटलमा ताजा छ ।

गठबन्धन सरकारको न्यूनतम साझा कार्यक्रमको सम्बन्धमा २०७८ साउन २६ गते ‘यो सरकार जनादेशी होईन परमादेशी हो । आगामी संसदमा जस्केलोबाट होईन मूल ढोकाबाट भारी बहुमतको साथ प्रवेश गर्नेछु भन्दै औंलो ठड्याउदै दश औंला पनि जोड्दै कोट्याइ–कोट्याइ प्रतिनिधि सभामा ओलीको हुङ्कार’ हामी सबैले सुन्यौं देख्यौं बुझ्यौं । शेर जंगलमा बिन्दास विचरण गर्दछ । कसैसँग डराउदैन, तर एउटा सानो जनावर हाइनासँग निकै डराउदछ सावधान रहन्छ । हाइना निकै होशियार हुन्छ । हाइनाको समूह नजिक देख्यो भने शेर निस्फिक्री रहन सक्दैन । किनकी मौका पाउने बित्तिकै हाइनाको समूहले घेराबन्दी गरेर घातक आक्रमण गर्दछ ।

कथमकदाचित गठबन्धन सरकार भीषण राजनीतिक संकटमा अल्झियो सही निकास दिन सकेन, किंकर्तव्यविमूढको अवस्थामा जकडियो भने ब्वाँसो प्रवृत्तिका सत्तासहभागी दलका नेताहरूले आफ्नो एट्टीट्यूड (प्रवृत्ति) देखाउने छन् । आफ्नो पोजीशन क्लिन देखाउन उलिन्काठमा बसाइ प्रधानमंत्रीको कुर्सीमा पुर्याइएका देउवालाई छिर्की लगाउन पनि सक्छन् । किनकी राजनीतिमा स्थायी मित्र र शत्रु हुँदैन । कसैप्रति पनि चिरकालसम्म विश्वस्त रहन, भर पर्न र धुक्क हुन सकिदैन ।

आजको अवस्थामा प्रधानमंत्रीको कुर्सीमा बस्नु आनन्द, खुशी र जितको अवस्था होईन । चुनौतीको अवस्था हो । त्यसो त नेपाली कांग्रेस चुनौतीसँग डराउने पार्टी होईन । ने.का.ले सृजनशील एवं जनमूखि ढंगमा चुनौतीहरूको सामना गर्दै आएको छ । तथापि परिवर्तित समयानुकूल आफूमा शेरकोसँग–सँगै हाइना स्वभाव पनि विकसित गर्नु आजको राजनीतिक आवश्यकता हो । अन्यथा सहयात्रीहरूले तामदानमा बसाइ बसाइ बोकी बोकी चुर्लुम्म डुबाइ दिने छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘प्रेम गीत-३’ हिन्दी भर्सन सोमबारदेखि क्यूएफएक्ससहित देशभरका हलमा प्रदर्शन हुने बुटवलको देविनगरस्थित नवदुर्गा मन्दिरमा भागवत महापुराण महायज्ञ हुने खोलामा डुबेर एक बालकको मृत्यु चाडपर्वमा महङ्गी र कालोबजारी, अनुगमन गर्न माग चोरी आरोपमा वडासदस्य पक्राउ माइल्स इन्टरनेशनल कन्सल्टेन्सीको दाङमा पहिलो सेमिनार, डेढ सय बढी सहभागी मोबाइलको लतले पढाइमा विद्यार्थीको रुची घट्दै, शिक्षक र अभिभावक चिन्तामा आयोगलाई आचारसंहिता व्यवहारिक बनाउन दलहरूको सुझाव उत्साहित भएर नगरबासीकाे सेवा प्रवाह लाग्न कर्मचारीलाई नगर प्रमुख पाण्डेयको आग्रह रुपन्देहीमा ६ लाख ३२ हजार मतदाता, कुन निर्वाचन क्षेत्रमा कति ? व्याकुल माइलालाई अब सरकारले प्रत्येक महिना ५० हजार भत्ता दिने भारतबाट दुई महिनामा ४१ अर्बभन्दा बढीको डिजेल, पेट्रोल र ग्यास नेपाल भित्रियो माओवादी केन्द्र धनकुटाद्वारा सामुहिक राजीनामा रुपन्देहीको देवदह नगरपालिकाले ८२ फुट भित्रका ठेला र अबैध संरचना हटाउने यस्तो छ रुपन्देही प्रहरीको चाडपर्व लक्षित सुरक्षा योजना दुई महिनामा १२१ बढी देशसँग वैदेशिक व्यापारः ११६ देशसँग घाटामा गाविस सविचसहित दुई जनाविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा पशुपालनमा केन्द्रित हुँदै दाङका किसान चोयाका पोशाक लगाउने भरीबहादुर भैरहवा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल टर्मिनल भवन व्यवस्थापनमा आवेदन परेन