April 20, 2021, Tuesday
७ बैशाख २०७८, मंगलवार

लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयलाई रुपन्देहीमा १०० विघा जग्गा उपलब्ध गराउने सरकारको निर्णय

10.7K

बुटवल । लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयलाई सरकारले करिब १०० विघा जग्गा उपलब्ध गराउने भएको छ । फागुन ११ गते बसेको मन्त्रीपरिद्को बैठकले देवदह नगरपालिका वडा नम्बर ८ स्थित बुद्धमावली सामुदायिक वनसहितको ६१.२५ हेक्टर अथार्त लगभग १०० विघा जग्गा दिने निर्णय गरेकोे हो ।

०६१ सालमा स्थापना भएको विश्वविद्यालय ०७१ मा मात्रै लुम्बिनीमा आएको हो । त्यसअघि विश्वविद्यालय सम्पर्क कार्यालयका रुपमा काठमाण्डौंमा मात्रै सिमित रहेको थियो । अहिले लुम्बिनीमा सुबिधा सम्पन्न पूर्वाधार निर्माण भएका छन् । केन्द्रीय कार्यालय भवन, पुस्तकालय, छात्रावास, आवास गृह, बौद्ध स्तुपासहितका संरचना लुम्बिनीमा तयार भएका छन् । बिभिन्न ८ वटा क्याम्पसलाई सम्बन्धन दिएको छ । विश्वविद्यालयले तिलौराकोट, लुम्बिनी, बुटवल र देवदहमा पठनपाठन गराइरहेको छ । अहिले विश्वविद्यालयमा करिव ३ हजार विद्यार्थी अध्ययनरत छन् ।

देवदहमा प्राप्त भएको जग्गामा तपोवनसहितको पूर्वाधार निर्माण गर्ने योजना रहेको छ । त्यसको गुरुयोजना कोरियन प्रोफेसर क्वाकको टिमले बनाइरहेको छ । क्वाक लुम्बिनीको बृहत्तर गुरुयोजना बनाउने योजनाकार हुन् । लुम्बिनीमा केन्द्रीय कार्यालय रहेको विश्वविद्यालयलाई शैक्षिक कार्यक्रम विस्तारका लागि जग्गा अपुग रहेको थियो । विश्वविद्यालयले पाँच वर्षदेखि देवदहमा जग्गा प्राप्तीका लागि पहल थालेको थियो । वनको जग्गा प्राप्तीका लागि अन्य स्थानमा जग्गा खरिद गरेर सोधभर्ना गर्नुपर्ने या सो वापतको रकम बुझाउनुपर्ने कानूनी प्रावधान छ । अर्थ मन्त्रालयले विश्वविद्यालयका लागि जमिन दिदा चाहिने करिव २० करोड रकम बन मन्त्रालयलाई दिने प्रतिवद्धतापछि मन्त्रीपरिषद्ले जग्गा दिने निर्णय गरेको हो ।

लुम्बिनी लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयका रजिष्टार तिलक आचार्यले सरकारले माग गरे अनुसार जग्गा उपलब्ध गराउन पहल गर्ने सबैलाई धन्यवाद दिएका छन् । साथै रजिष्टार आचार्यले अब छिट्टै गुरुयोजना बनाएर अघि बढ्ने बताएका छन् ।

पछिल्लो अपडेट