ताजा अपडेट »

हामीले किन्न सोचेका कुराहरुकै बिज्ञापन हाम्रो फोनमा किन देखा पर्छन् ? यसबाट कसरी बच्ने

विहीबार, २४ जेठ २०८१, ०८ : १०
64 Shares
विहीबार, २४ जेठ २०८१
64 Shares

काठमाडौं ।  धेरै पटक तपाईंले याद गर्नु भएको होला कि जब हामी केहि किन्न वा कसैलाई यसको बारेमा बताउने निर्णय गर्छौं, त्यो उत्पादनको विज्ञापन हाम्रो स्मार्टफोनमा देखा पर्न थाल्छ। यसका साथ, हाम्रो दिमागमा आउने पहिलो प्रश्न यो हो कि के हाम्रो फोनले हाम्रो कुराकानी सुनिरहेको छ ?

स्मार्टफोनका हुने बील्ट इन माइक्रोफोनमा प्रयोगकर्ताको २४ घण्टा जासुसी हुने गरेको एक रिपोर्टमा पनि पुष्टि भएको छ।  यो अधिकांश समय हुन्छ, ती उत्पादनहरुको विज्ञापन पनि सामाजिक सञ्जालमा देखा पर्न थाल्छ, जसको बारेमा तपाईले आफ्नो फोनमा कहिले पनि खोजी गर्नुभएको छैन। रिपोर्टकाअनुसार स्मार्ट ग्याजेटको सहयोगमा यस्ता विज्ञापनहरू देखाइन्छ, जसले आफूले भनेको कुरा सुन्छ र त्यसपछि विज्ञापन एजेन्सीहरूले त्यसलाई लक्षित गर्छन्।

यो किन हुन्छ?

कक्स मिडिया समूहको एक रिपोर्टमा, यो किन हुन्छ भनेर विस्तृत रूपमा वर्णन गरिएको छ। यसका अनुसार स्मार्टफोन मात्र होइन बिल्ट-इन माइक्रोफोन भएका टिभी वा स्पिकरहरूले पनि मानिसको कुराकानी सुनिरहेका छन्। फोनले तपाईको कुराकानी सुन्छ र त्यसपछि डाटा बैंक तयार हुन्छ। यो सबै डाटाको कारण हो र तपाईं वास्तविक समयमा विज्ञापनहरू देख्न सुरु गर्नुहुन्छ।

फोनले बिल्ट-इन माइक्रोफोनको कारणले, नचलाएको समयमा पनि तपाईंको सप्ताहन्त योजनाहरूदेखि तपाईंको भविष्यका योजनाहरूसम्म तपाईंले भनेको सबै कुरा सुनिरहेको हुन्छ।

यो स्मार्ट टिभीमा भ्वाइस कमाण्डहरूको कारणले पनि यस्तो देखिन्छ। यहाँ, भ्वाइस कमाण्ड भनेको तपाईले टिभीमा बोलेर कुनै पनि कुरा खोज्न सक्नुहुन्छ र यो टिभीमा रहेको माइक्रोफोनबाट मात्र सम्भव छ।

गुगल र एप्पलले कुनै पनि उपकरणले अनुमतिबिना माइक्रोफोन प्रयोग गर्न नपाउने दावी गरेका छन् । गुगलले एक विज्ञप्तिमा भनेको थियो कि जब कुनै उपकरणको माइक्रोफोन सक्रिय हुन्छ, स्टेटस बारमा एउटा आइकन देखा पर्दछ, जसलाई तपाइँको अनुमति चाहिन्छ।

एप्पल र गुगलले यस्तो दाबी गरेका छन्

यस बाहेक एप्पलले तपाईको अनुमति बिना कुनै पनि एपले आईफोन वा आईप्याडको माइक्रोफोन वा क्यामरा पहुँच गर्न नसक्ने दाबी गरेको छ । आईओएस वा आईप्याडओएसको सबै संस्करणहरूमा, जब कुनै एपले माइक्रोफोन वा क्यामरा प्रयोग गर्छ, तपाईंको डिभाइसले यो अहिले प्रयोगमा छ भनी जानकारी गराउनको लागि प्रम्प्ट देखाउँछ।

हामी कसरी बच्न सक्छौं?

एन्ड्रोइड प्रयोगकर्ताहरू, पहिले आफ्नो फोनको सेटिङमा जानुहोस् र सिक्योरिटी एण्ड प्राइभेसी (सुरक्षा र गोपनीयता) विकल्पमा क्लिक गर्नुहोस्। यसपछि फेरि प्राइभेसी विकल्पमा जानुपर्छ। यहाँ तपाईंले माइक्रोफोन, क्यामरा र अन्य सेन्सरहरूको बारेमा जानकारी पाउनुहुनेछ। यसबाट तपाईले कुन एपलाई के कस्तो प्रकारको अनुमति दिनुभएको छ थाहा पाउन सक्नुहुन्छ र ती अनुमतिलाई ब्लक वा हटाउन सक्नुहुन्छ।

आईओएसमा, सिक्योरिटी एण्ड प्राइभेसी (सुरक्षा र गोपनीयता) विकल्पमा क्लिक गर्नुहोस्। यहाँ तपाईंले माइक्रोफोनको लेबल देख्नुहुनेछ। यसमा क्लिक गरेर तपाईले जुन एपमा माइक्रोफोन चाहनु हुन्न, त्यसलाई हटाउन सक्नुहुन्छ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।