ताजा अपडेट »

गिजाबाट रगत बग्ने समस्या रोकथामका लागि यी हुन् सरल उपाय

शनिबार, ३० मंसिर २०८०, १६ : ४३
402 Shares
शनिबार, ३० मंसिर २०८०
402 Shares

काठमाडौं । ब्रस गर्दा धेरैको गिजाबाट रगत बग्छ, जसलाई उनीहरूले बेवास्ता गर्छन्। बारम्बार ब्रस गर्दा, गिजामा चोटपटक वा ब्रिस्टल धेरै कडा हुनुका कारणले पनि रगत बग्ने समस्या हुन सक्छ, तर गिजाबाट रगत बग्नु प्रायः गम्भीर समस्याको संकेत हो, जुन तपाईंको स्वास्थ्यको लागि धेरै हानिकारक हुन सक्छ।

समयमै उपचार नगरे पछि त्यसको परिणाम भोग्नुपर्ने हुन्छ । यदि तपाईलाई पनि यस्तो समस्या छ भने, सावधान रहनुहोस्। क्लिभल्याण्ड क्लिनिकका अनुसार गिजाबाट रगत बग्नु gingivitis को संकेत हुन सक्छ। यद्यपि, यसका अन्य धेरै कारणहरू हुन सक्छन्, जस्तै हर्मोनको असंतुलन, भिटामिनको कमी र तनाव पनि यसको कारण हुन सक्छ। आउनुहोस् जानिराखौं कसरी गिजाबाट रगत आउनबाट बच्न सकिन्छ।

सही ब्रश छान्नुहोस्
तपाईको टूथब्रशले तपाईको गिजालाई हानि पुर्‍याउन सक्छ। त्यसैले, ब्रश किन्दा, यसको ब्रिस्टल नरम होस् भनेर सुनिश्चित गर्नुहोस्। किनकी ब्रिस्टलहरू कडा हुन्छन्, तपाईंको गिजाहरू छिल्न सक्छन्, जुन तिनीहरूका लागि हानिकारक हुन सक्छ। त्यसैले सही ब्रश छान्नुहोस्।

मुखको स्वच्छताको ख्याल राख्नुहोस्
दाँतमा हुने फोहोरका कारण गिजामा पनि नकारात्मक असर पर्छ । त्यसैले, खराब मौखिक स्वच्छताको कारण तपाईंको गिजाबाट रगत आउन सक्छ। यसबाट बच्न दिनको दुई पटक ब्रस र फ्लस गर्नुहोस्। यसो गर्दा दाँतमा जमेको फोहोर सफा हुन्छ र गिजा पनि स्वस्थ रहन्छ।

नुन-पानीको प्रयोग
मनतातो पानीमा नुन कुल्ला गर्नु तपाईंको गिजाको लागि धेरै लाभदायक हुन सक्छ। त्यसैले मनतातो पानीले कुल्ला गर्नाले गिजाबाट रगत बग्ने समस्याबाट बच्न सकिन्छ ।

भिटामिन सी खानुहोस्
भिटामिन सीको कमीले पनि गिजाबाट रगत आउन सक्छ। त्यसैले भिटामिन-सीको कमी हुन नदिने यो महत्त्वपूर्ण छ। यसको कमीले स्कर्भी निम्त्याउन सक्छ, जसमा गिजाबाट रगत बग्छ। सुन्तला, किवी जस्ता फलफूललाई आफ्नो आहारको हिस्सा बनाउनुहोस् ।

नियमित चेकअप
आफ्नो मुखको स्वास्थ्यको ख्याल राख्नको लागि, यो महत्त्वपूर्ण छ कि तपाईंले नियमित रूपमा दन्तचिकित्सकमा जानुहोस् र चेकअप गराउनुहोस्, ताकि यदि कुनै समस्या छ भने, समयमै उपचार गर्न सकिन्छ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।