१० आश्विन २०८०, बुधबार

Sep 27, 2023

काठमाडौं । हामी सबै आफ्नो दाँत सफा गर्नको लागि दैनिक माझ्छौं, तर प्रायः हामी देख्छौं कि दाँतमा पहेंलोपन देखिन्छ, जुन कहिलेकाहीँ लाजको कारण बन्न सक्छ। सबैको चाहना हुन्छ दाँत हीरा जस्तै चम्किलो होस् र हाम्रो हाँसो देखेर मानिस मोहित बनोस् । त्यसो भए के गर्ने ताकि दाँत सधैं सेतो र सफा देखिन्छ ? दाँत चम्किलो बनाउन के गर्ने ? कतिपयले दाँत सेतो पार्ने घरेलु उपाय पनि खोज्न थाल्छन् ।

Advertisement

दाँत सेतो बनाउने रामबाण उपाय थाहा छ भने, यो पनि धेरै सजिलो हुन्छ। यहाँ हामीले तपाइँको लागि केहि यस्तो रेसिपी ल्याएका छौं, जसको बारेमा धेरै कमलाई थाहा छ। तपाईंको दाँत सधैं चम्किलो हुनको लागि तपाईले बिहान के गर्नु पर्छ ? हामीलाई थाहा दिनुहोस्।

दाँत र गिजाको स्वास्थ्यका लागि दैनिक ब्रस गर्नु मात्रै होइन, केही थप उपाय अपनाउनुपर्छ । साथै, क्याल्सियम युक्त चीजहरू सेवन गरेर तिनीहरूलाई बलियो बनाउन आवश्यक छ। मुखको स्वास्थ्यलाई स्वस्थ राख्न हामीले केही बीउहरू सेवन गर्न सक्छौं। तिल दाँतको चमक र गिजाको स्वास्थ्यका लागि निकै फाइदाजनक मानिन्छ ।

बिहान सबेरै भुटेको तिल चपाउँदा दाँत बलियो बनाउन मद्दत गर्छ । चबाए पछि टूथपेस्ट वा टुथ पाउडर प्रयोग नगरी नरम टुथ ब्रशले दाँत माझ्न सिफारिस गरिन्छ। तिलको दानामा प्रचुर मात्रामा क्याल्सियम हुन्छ, यसले दाँत र गिजाको वरपरका हड्डीहरूलाई सुरक्षित राख्छ। तिनीहरूले दाँतको इनामेल निर्माण गर्न मद्दत गर्दा प्लेक हटाउन मद्दत गर्ने विश्वास गरिन्छ ।

बिहान सबेरै भुटेको तिल चपाउँदा कलेजो र पेटलाई उत्तेजित गर्नुका साथै पाचन शक्तिमा सुधार ल्याउने विश्वास गरिन्छ । मौखिक स्वास्थ्यको ख्याल गर्नु हाम्रो दाँत र गिजाको लागि मात्र नभई हाम्रो पाचन, अंग र तन्तुको स्वास्थ्यको लागि पनि धेरै लाभदायक छ।

तिललाई आयुर्वेदमा चमत्कारी बीउ मानिन्छ। तिनीहरू हड्डी, दाँत र कपाल बलियो बनाउन सहायकको रूपमा काम गर्न सक्छन्। यी बीउहरूले कब्जियतको उपचारमा मद्दत गर्न सक्छन्। यसको साथमा, यसले कडा खोकीलाई शान्त पार्ने काम पनि गर्छ।
 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

साफ यू-१९ च्याम्पियनसिप फुटबल : भारतसँग नेपाल स्तब्ध बुटवलमा मिस डायमण्ड-२०२३ आयोजना बिहान कार्यालय पुगेपछि अनिवार्य योग–ध्यान गर्न कर्मचारीलाई गृहको निर्देशन बाँकेमा पाटेबाघ मृत फेला राष्ट्रियव्यापी पावरलिफ्टिङ्ग प्रतियोगिता एनवाईएफसी क्लासिक-२०२३ सम्पन्न संखुवासभाका कांग्रेस जिल्ला सभापति दिपक खड्काले दिए राजीनामा सेयर बजार १८.६० अंकले घट्यो सुन किन्ने बहानामा चोरी गर्ने चारजना पक्राउ चलचित्र परदेशी-२ को शिर्ष गीत ‘परदेशी छुकछुके रेलैमा..’ सार्वजनिक हत्या आराेपमा एकजना पक्राउ पर्यटन प्रर्वद्धनमा नीजि र सरकारी क्षेत्रको सहकार्य आवश्यक लागूऔषधसहित ९ जना पक्राउ रुपन्देहीका ३ सय ६० विद्यार्थीलाई शान्ती र सद्भावका लागि संबाद शिक्षा जुवा खेलिरहेको अवस्थामा १८ जना पक्राउ सालकको खपेटासहित चारजना पक्राउ बालिका बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ उपचार छाडेर चिकित्सक आन्दोलनमा, सुरक्षाको जिम्मा सरकारले लिन्छ : स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेत नयाँ खिम्ती २२० केभी सबस्टेसनको क्षमता बृद्धि : विद्युत् खेर नजाने, निर्यात परिमाण बढ्ने प्रधानमन्त्री प्रचण्ड ल्हासामा घट्यो सुनचाँदीको मूल्य