१७ आश्विन २०७९, सोमबार

Oct 3, 2022

काठमाडौँ । जेलमा रहेका दक्षिण अफ्रीकाका पुर्व राष्ट्रपति ज्याकोब जुमाले कानुनी लडाई लड्न आर्थिक सहयोग मागेका छन् ।राष्ट्रपति हुदा गरेका अनियमितताको मुद्धामा अहिले कानुनी लडाई लडिरहेका जुमाले आफ्नो फाउन्डेसनमार्फत आर्थिक सहयोग गर्न अपिल गरेका हुन् ।

Advertisement

उनको फाउन्डेसनले भनेको छ- ‘हामी हाम्रा संरक्षकलाई कानुनी लडाई लड्न आर्थिक सहयोगको अपिल गर्दछौं ।’ दक्षिण अफ्रिकीहरुले जुमाको यो आर्थिक सहयोग माग्ने कदमको आलोचना गरेका छन् भने उनका केहि समर्थकहरुले सहयोग गरिरहेको मिडिया रिपोर्टमा उल्लेख छ ।एक सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताले भनेका छन्- ‘जुमाले अहिले २.५ मिलियन पेन्सन पाउछन्, ठुलो सुरक्षा र उनको लागानीमा टेलिभिजन समेत रहेको छ । उनले आफ्नो पारिवारिक बैठक बोलाएर सहयोग माग्नुपर्छ, सामाजिक सञ्जालमा होइन ।’

जुमाले अहिले अदालतको मानहानी गरेको आरोपमा १५ महिनाको जेल सजाय भोगिरहेका छन् । उनीविरुद्ध उनको कार्यकालमा गरेको अनियमितताको अहिले छानबिन भैरहेको छ । तर जुमाले आफुले कुनै अनियमितता नगरेको दाबि गर्दै आएका छन् ।जुमा गत जुलाईमा गिरफ्तार भएपछि भएका हिंसात्मक आन्दोलनमा परेर दक्षिण अफ्रीकामा करिब ७० जनाको मृत्यु समेत भएको छ । उनी २००९ देखि २०१८ सम्म दक्षिण अफ्रीकाको राष्ट्रपति बनेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

किन विवादित हुने गरेको छ शान्तितर्फको नोेबेल पुरस्कार ? आज महाअष्टमी : महागौरीको उपासनासँगै बली दिएर देवीको विशेष पूजा गरिँदै घोडा दौडमा बोहोरा प्रथम, ५ हजार पुरस्कार दशैंले छोएन ७० वर्षीय साइँलालाई, सधैं बालुवामै संघर्ष स्रोतमै फोहर वर्गीकरण : भएन कार्यान्वयन दाङमा खोलामा डुबेर १४ वर्षीय बालकको मृत्यु १७ लाखले छाडे काठमाण्डौं तोकियो निर्वाचनका लागि खर्चको सीमा त्रुटि सच्याएर समानुपातिक तर्फको बन्दसूची बुझाउने समय सकियो शालिकले बढ्यो दरबारको आकर्षण गायक कमल खत्रीले गरे विवाह, विवाह खर्चको रकम असहायलाई अर्घाखाँचीमा सुत्केरीलाई निःशुल्क एम्बुलेन्स दशैं पर्व : हराउँदै मौलिक संस्कृति उडान नहुँदा कर्णालीका यात्रु नेपालगञ्जमा अलपत्र दशैंमा अस्थायी पुलले ल्याएको खुसी निर्वाचन भयरहित बनाउन रुपन्देहीका सरकारी अधिकारीहरुको आग्रह शान्ति समाजद्वारा वद्ध आश्रममा खाद्यान्न प्रदान एनआरएनए कार्यकारी अध्यक्षमा रविना थापा बासी र सडेगलेका खाना नखान आग्रह अर्घाखाँचीको डमरू दहमा डुवेर एक व्यक्तिकाे ज्यान