११ आश्विन २०७८, सोमबार

Sep 27, 2021

काठमाडौँ । जेलमा रहेका दक्षिण अफ्रीकाका पुर्व राष्ट्रपति ज्याकोब जुमाले कानुनी लडाई लड्न आर्थिक सहयोग मागेका छन् ।राष्ट्रपति हुदा गरेका अनियमितताको मुद्धामा अहिले कानुनी लडाई लडिरहेका जुमाले आफ्नो फाउन्डेसनमार्फत आर्थिक सहयोग गर्न अपिल गरेका हुन् ।

Advertisement

उनको फाउन्डेसनले भनेको छ- ‘हामी हाम्रा संरक्षकलाई कानुनी लडाई लड्न आर्थिक सहयोगको अपिल गर्दछौं ।’ दक्षिण अफ्रिकीहरुले जुमाको यो आर्थिक सहयोग माग्ने कदमको आलोचना गरेका छन् भने उनका केहि समर्थकहरुले सहयोग गरिरहेको मिडिया रिपोर्टमा उल्लेख छ ।एक सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताले भनेका छन्- ‘जुमाले अहिले २.५ मिलियन पेन्सन पाउछन्, ठुलो सुरक्षा र उनको लागानीमा टेलिभिजन समेत रहेको छ । उनले आफ्नो पारिवारिक बैठक बोलाएर सहयोग माग्नुपर्छ, सामाजिक सञ्जालमा होइन ।’

जुमाले अहिले अदालतको मानहानी गरेको आरोपमा १५ महिनाको जेल सजाय भोगिरहेका छन् । उनीविरुद्ध उनको कार्यकालमा गरेको अनियमितताको अहिले छानबिन भैरहेको छ । तर जुमाले आफुले कुनै अनियमितता नगरेको दाबि गर्दै आएका छन् ।जुमा गत जुलाईमा गिरफ्तार भएपछि भएका हिंसात्मक आन्दोलनमा परेर दक्षिण अफ्रीकामा करिब ७० जनाको मृत्यु समेत भएको छ । उनी २००९ देखि २०१८ सम्म दक्षिण अफ्रीकाको राष्ट्रपति बनेका थिए ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले विधान महाधिवेशनको तयारी पूरा कांग्रेसको स्थानीय नेतृत्व : अधिकांश युवा र जनप्रतिनिधि नेपाल-भारत सीमा बन्द हुँदा पर्यटन क्षेत्र मारमा राजनीतिक दलसम्बन्धी अध्यादेश खारेज पर्वतीय पर्यटनको प्रवर्द्धनमा पर्वतारोहण संघको सहयोग महत्वपूर्णः प्रधानमन्त्री देउवा तोकिएकै समयमा कांग्रेसको महाधिवेशन हुन्छ : नेता लेखक समावेशी विकासमा विश्व बैंकको जोड सम्झँदा कहाली लाग्ने १४ जनाले दर्दनाक ज्यान गुमाएका ७ घटना बीपी कोइराला राष्ट्रिय पुरस्कार स्थापना गर्ने सरकारको निर्णय गोरखापत्र संस्थानको कार्यकारी अध्यक्षमा सुवेदी भारतीय सहित तीनको शङ्कास्पद मृत्यु प्रदेश-१ मा थपिए ३२७ मा संक्रमित, ४ जनाको मृत्यु सुदूरपश्चिम प्रदेशमा थप ४० जनामा कोरोना संक्रमण, एकको मृत्यु जितिया पर्वको अवसरमा सार्वजनिक विदा भैरहवास्थित भिम अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी पुन: आन्दोलनमा रुपन्देहीका पर्यटन व्यवसायीद्वारा २४ घण्टा व्यवसाय सञ्चालन गर्न पाउनुपर्ने माग पत्रकार पन्त सम्मानित ५० लाख धरौटीमा छुटे शर्मा नेप्सेमा उच्च अङ्कको गिरावट, कारोबार रकम समेत घट्यो पर्यटकको आगमनले उत्साहित हुँदै व्यवसायी