१३ माघ २०७८, बिहीबार

Jan 27, 2022

काठमाडौँ । जेलमा रहेका दक्षिण अफ्रीकाका पुर्व राष्ट्रपति ज्याकोब जुमाले कानुनी लडाई लड्न आर्थिक सहयोग मागेका छन् ।राष्ट्रपति हुदा गरेका अनियमितताको मुद्धामा अहिले कानुनी लडाई लडिरहेका जुमाले आफ्नो फाउन्डेसनमार्फत आर्थिक सहयोग गर्न अपिल गरेका हुन् ।

Advertisement

उनको फाउन्डेसनले भनेको छ- ‘हामी हाम्रा संरक्षकलाई कानुनी लडाई लड्न आर्थिक सहयोगको अपिल गर्दछौं ।’ दक्षिण अफ्रिकीहरुले जुमाको यो आर्थिक सहयोग माग्ने कदमको आलोचना गरेका छन् भने उनका केहि समर्थकहरुले सहयोग गरिरहेको मिडिया रिपोर्टमा उल्लेख छ ।एक सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताले भनेका छन्- ‘जुमाले अहिले २.५ मिलियन पेन्सन पाउछन्, ठुलो सुरक्षा र उनको लागानीमा टेलिभिजन समेत रहेको छ । उनले आफ्नो पारिवारिक बैठक बोलाएर सहयोग माग्नुपर्छ, सामाजिक सञ्जालमा होइन ।’

जुमाले अहिले अदालतको मानहानी गरेको आरोपमा १५ महिनाको जेल सजाय भोगिरहेका छन् । उनीविरुद्ध उनको कार्यकालमा गरेको अनियमितताको अहिले छानबिन भैरहेको छ । तर जुमाले आफुले कुनै अनियमितता नगरेको दाबि गर्दै आएका छन् ।जुमा गत जुलाईमा गिरफ्तार भएपछि भएका हिंसात्मक आन्दोलनमा परेर दक्षिण अफ्रीकामा करिब ७० जनाको मृत्यु समेत भएको छ । उनी २००९ देखि २०१८ सम्म दक्षिण अफ्रीकाको राष्ट्रपति बनेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

भिजिट भिसामा श्रम गन्तव्य मुलुक पुगेर पीडित बनेकाहरुको लागि ‘मार्सल टिम’ प्र्याङ्क भिडियो खिच्नेलाई अब कारबाही हुने दाङका २ सय ७ कुकुरको बन्ध्याकरण र रेविजविरुद्ध खोप क्रिकेट खेलाडीको बर्गीकरण : सन्दीपसहित पाँच जना ग्रेड ए मा,रुपन्देहीका भुर्तेल ग्रेड बी मा प्रदेश एकमा अन्तर्घात गर्नेहरुलाई एमालेले कारबाही गर्ने अछामको जनसंख्या साढे २८ हजारले घट्यो अनुमतिबिना सार्वजनिक स्थलमा फोटो,भिडियो खिच्न नपाइने तिनाउमा मृत भेटिएकी महिला सैनामैनाकी जित कुमारी घरेलु मैदानमा आर्मीलाई हराउँदै मनाङ फाइनलमा चिकित्सा शिक्षा आयोगका उपाध्यक्ष डा. गिरीमाथि ढुंगा प्रहार बुटवलको कालिकापथ वाइपास सडक : आधा अवधि सकिँदा २० प्रतिशत प्रगति तिलोत्तमाको डिङ्गरनगर र हरिहरपुरलाई जोड्न तिनाउ नदीमा पुल नेपालमा तीन करोड डोज खोप लगाइयो दिल्लीमा सप्ताहन्तको कर्फ्यू र जोरबिजोर व्यवस्था हट्यो थप ८ हजार १७ जनामा कोरोना संक्रमण, १५ जनाको मृत्यु कोरोना संक्रमणबाट मृत्यु हुनेको संख्या तीन पुग्यो काेराेना न्यूनीकरणका लागि जुम्लामा एकीकृत हेल्प डेस्क स्थापना स्थानीय तहको निर्वाचन : आयोग पदाधिकारीपछि कांग्रेसमा छलफल गर्दै प्रधानमन्त्री देउवा मन्त्री रेणु यादवविरुद्ध कारबाही गर्न कांग्रेस नेताको उजुरी सेजमा ‘शक्ति’ प्रर्दशन, कानून पालना गर्न नसके पछि मुद्दा