१८ आश्विन २०७९, मंगलवार

Oct 4, 2022

काठमाडौँ । अहिलेको विश्वकै ठुलो ब्राण्ड मध्ये एक एप्पलका सहसंस्थापक स्टिभ जब्सले हस्ताक्षर गरेको एप्पल कम्प्युटरको म्यान्यूअल करिब ८ लाख डलरमा लिलाम भएको छ ।अमेरिकाको बोस्टनस्थित आरआर अक्सनले विहिबार गरेको लिलाममा स्वर्गीय जब्सले सन् १९८० मा साइन गरेको एप्पलको दोस्रो म्यान्यूअल ७ लाख ८७ हजार ४८४ अमेरिकी डलरमा बिक्रि भएको हो ।१९६ पेजको सो म्यान्यूअलमा एप्पलका त्यति बेलाका दोस्रो प्रमुख कार्यकारी अधिकृत माइक मर्क्कुलाले पनि हस्ताक्षर गरेका छन् । 

Advertisement

जब्सले सो म्यान्यूअलमा लेखेका छन्- ‘जुलियन, तिम्रो पिढी कम्युटरसँगै अगाडी बढ्ने पहिलो पिढी हुने छ, जाउ विश्वलाई परिवर्तन गर । स्टिभ जब्स, १९८० । ‘जब्स र माइकलले बेलायतमा एप्पलको प्रमोशन गर्न गएका बेला सो म्यान्यूअलमा हस्ताक्षर गरेका थिए । एप्पलका बेलायतका वितरकका छोरा जुलियन ब्रेवेरलाई जब्स र माइकले सो म्यान्यूअलमा हस्ताक्षर गरेर दिएका थिए । 

जुलियनले त्यति बेलाको अवस्थालाई सम्झिदै भन्छन् – ‘म त्यति बेला मेरो बेडमा एप्पल कम्युटरमा रमाइरहेको थिए ।  त्यति बेला बेरो बुबाले तल कोहि पाहुना आएको र भेट्न आउन बोलाउनु भयो । म स्टिभ जब्स र माइक मर्क्कुलालाई देखेर अचम्मित भए । मसँग एप्पलको म्यान्यूअल थियो । पछि गएर मैले बुझेकी जब्सले साइन गरेको सो म्यान्यूअल कति महत्वपूर्ण थियो भनेर ।’

१९७७ मा लंच गरिएको एप्पल दोस्रो एप्पलको पहिलो सफल उत्पादन थियो । यो नै पहिलो आम मानिसलाई लक्षित गरेर बनाइएको कम्पुटर थियो । यो पहिलो कम्प्युटर थियो जसमा स्प्रेडशीट रहेको थियो । शुरुमा २०० भन्दा कम उत्पादन गरिएको एप्पलको यो उत्पादन करिब ६० लाखले किनेका थिए । यस एप्पल दोस्रो पछि एप्पलले त्यति बेलाको टेक उद्योगको इतिहासकै सबै भन्दा ठुलो आइपियो निकालेको थियो । 

जब्सले साइन गरेको सो म्यान्यूअल इण्डियाना कोल्ट्सका मालिक जिम इरसेले लिलामबाट किनेको आरआर अक्सनले जनाएको छ । आरआर अक्सनले जब्सले लेखेका चिठी पनि लिलाम गरेको थियो । जब्सको चिठीलाई लिलाममा ४ लाख ७९ हजार ९३९ मा बिक्रि गरेको आरआर अक्सनले जनाएको छ ।  

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बेपत्ता भएको ३८ दिनपछि वडा सदस्यको शव भेटियो कोरोना महामारीपछि पर्यटन क्षेत्रमा सुधार लुम्बिनीको बर्दियामा भ्यानको ठक्करबाट युवतीको मृत्यु दशैंमा धामीझाँक्रीद्वारा ब्रहमलुट, स्थानीय प्रशासन मौन प्रत्यक्षतर्फको उम्मेदवारी दर्ता २३ असोजमा घाँटीमा मासुको हड्डी अड्किएर ४५ वर्षीय पुरुषको मृत्यु पाल्पामा पञ्चबली लिएर मन्दिर हिँडेको जिप दुर्घटना : ४ जना घाइते, २ को अवस्था गम्भिर एसियन प्रोफेसनल अचिभमेन्ट अवार्ड दुवईमा सम्पन्न सिट बाँडफाट टुंगो लगाउन बैठक ३ बजे बस्ने दशैंमा रुकुमका बादी बस्तीलाई छैन कुनै रौनक दशैमा यसरी बनाउनुहोस मटन ग्रेभी, चिकेन रोस्ट र पनिर ग्रेभी खोला किनारमा गाडी राखेर नुहाउन गएका बाबुछोरा बेपत्ता न्यून आय भएका परिवारका लागि सरकारले दुई हजार घर निर्माण गर्ने उत्तर कोरियाद्वारा जापानतर्फ ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र प्रहार पत्रकार उपचार कोषमा ६० लाख, करोड लक्ष्य विश्व पशु दिवस : पशु संरक्षणमा चूनौती ज्याला नपाउँदा मजदुरले दसैँ मनाउन पाएनन् किसानलाई दशैँभन्दा खेतीपातीकै चिन्ता लुम्बिनीको राप्तीसहित दशैंमा देशका केहि नदीमा बाढीको जोखिम भारतका तिब्रगतिका बलर बुमराह विश्वकप बाहिर