२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Oct 7, 2022

साउन १९,
भैरहवा । आन्तरिक राजस्व कार्यालय भैरहवाले आर्थिक वर्ष २०७५/७६ मा ७ अर्ब ७३ करोड ९७ लाख १२ हजार रुपैयाँ राजस्व संकलन गरेको छ । यो असुली लक्ष्यअनुसार ८३ दशमलव २ प्रतिशत हो । आन्तरिक राजस्व कार्यालय भैरहवाका प्रमुख कर अधिकृत देवीप्रसाद भण्डारीले ९ अर्ब ३० करोड २२ लाख ४७ हजार लक्ष्य रहेकामा लक्ष्यअनुसार संकलन हुन नसके पनि विगतका वर्षमा भन्दा बढी संकलन भएको जानकारी दिए ।

Advertisement


यो कार्यालयले साउन १ गतेदेखि १५ गतेसम्म १५ करोड ९६ लाख ३५ हजार ७ सय २१ रुपैयाँ राजस्व असुलि गरेको जनाएको छ । कार्यालयले गत आर्थिक वर्षमा मूल्य अभिवृद्धि कर, ब्याजकरमा लक्ष्यअनुसार राजस्व संकलन गरे पनि आयकर र अन्तःशुल्कमा लक्ष्य पूरा गर्न सकेन् । मूल्य अभिवृद्धि करमा लक्ष्य १ अर्ब १३ करोड ५ लाख ७१ हजार रहेकामा असुली १ अर्ब १७ करोड ४५ लाख ३७ हजार संकलन भएको छ । यो लक्ष्यको १०३ दशमलव ८९ प्रतिशत हो । त्यसैगरी ब्याजकरमा ५ करोड १८ लाख ९० हजार लक्ष्य रहेकामा ५ करोड २७ लाख ४३ हजार असुली भएको छ । यो लक्ष्यको १०१ दशमलव ६४ प्रतिशत हो ।


त्यसैगरी आयकरमा १ अर्ब ७२ करोड १३ लाख ७१ हजार लक्ष्य रहेकोमा १ अर्ब ५८ करोड ६९ लाख ५० हजार मात्र संकलन भएको छ । यो लक्ष्यको जम्मा ९२ दशमलव १९ प्रतिशत मात्र हो । त्यसैगरी अन्तःशुल्कतर्फ ६ अर्ब ३९ करोड ८४ लाख १५ हजार लक्ष्य रहेकामा जम्मा ४ अर्ब ८५ करोड २५ लाख २५ हजार संकलन भएको छ । यो लक्ष्यको ७७ दशमलव ८४ प्रतिशत मात्र हो ।
त्यसैगरी कार्यालयले घर बहालतर्फ ५ करोड २४ लाख १४ हजार, स्वास्थ्य सेवातर्फ १ करोड ५७ लाख ६४ हजार र शिक्षा सेवा शुल्कमा ४७ लाख ७९ हजार रुपैयाँ संकलन गरेको छ ।

बढ्दै करदाता
पछिल्लो समय करमा समाहित हुनेहरूको संख्या बढ्दै गएको छ । आन्तरिक राजस्व कार्यालय भैरहवा क्षेत्रअन्तर्गत असार मसान्तसम्म विभिन्न प्रकृतिका करदाताको संख्या ६५ हजार ७ सय ६६ पुगेको छ । जसमा आयकर (व्यवसायिकतर्फ) ३१ हजार २ सय ६१, आयकर (व्यक्तिगत) तर्फ २६ हजार ५ सय ६४, मूल्य अभिवृद्धिकरतर्फ ४ हजार ८ सय २५ र अन्तःशुल्क इजाजततर्फका करदाता ३ हजार १ सय १६ रहेका छन् ।


गत आर्थिक वर्ष २०७५/७६ मा मात्रै आयकर (व्यवसायिकतर्फ) ४ हजार १ सय १०, आयकर (व्यक्तिगततर्फ) ४ हजार ४ सय २८, मूल्य अभिवृद्धिकरतर्फ ६ सय २७ र अन्तःशुल्कतर्फ ४ सय ९१ गरी कुल ९ हजार ६ सय ५६ करदाता थपिएका छन् । यो कार्यालयअन्तर्गत सिद्धार्थनगर नगरपालिका, रामग्राम नगरपालिका, लुम्बिनी सांस्कृतिक नगरपालिका, तिलोत्तमा नगरपालिकाको वडा ५ देखि माथि सबै तथा नवलपरासी पश्चिमका गाउँपालिका र रूपन्देहीका लुम्बिनी क्षेत्र, मर्चबार, धकधई, ओमसतिया, रोहीणी, अमुवा, छपियालगायत कार्यक्षेत्र पर्दछन् ।- मनोरञ्जन शर्मा/कारोबार दैनिक

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

उम्मेदवारी दर्ता गराउनु पर्ने भन्दै कांग्रेसको चियापान स्थगित झाडापखाला, हैंजा र डेंगुबाट बच्न आग्रह नारायणी नदीको बाढी सुस्ता बस्तीमा पस्न सुरु नेपाल प्रहरीका असई भारतीय भूमिमा मृत फेला बारा बस दुर्घटनाः मृतकको संख्या १८ पुग्यो, सबैको सनाखत दशैं मनाउन बुटवल लगाएतबाट गएका गाउँमै रोकिए वर्षाले दाङमा घर भत्कियो अब चन्द्रमामा बिरुवा उब्जनी गर्ने बुटवल-पाल्पा सडक अवरुद्ध, पुर्व-पश्चिम राजमार्ग विद्युत पोल ढलेर रोकियो काठमाडौंको चन्द्रागिरिमा पहिरो : एकै परिवारका तीनजनाको मृत्यु आज पनि लुम्बिनीसहित चार प्रदेशमा भारी वर्षा अम्बानी परिवारलाई मार्ने धम्की दिने व्यक्ति पक्राउ राप्तीको बाढीले तीन सयभन्दा बढी घर डुबायो अक्षर चिन्दै आमाहरु, अब कसैको सहारा लिनु पर्दैैन १६ जनाको मृत्यु , ३३ घाइते भएको बारा बस दुर्घटना: बसको ब्रेक फेल भएपछि चालक हाम फालेका थिए बलात्कार आरोपी प्रहरी निरीक्षकलाई छुटाउन भरत शाहसहित कांग्रेस नेता सक्रिय बारा बस दुर्घटना : मृतक १६ मध्ये १४ को पहिचान खुल्यो (नामावलीसहित) ४० प्रतिशत हिस्सा दिनु पर्ने कोइराला समुहको ठहर गण्डक ब्यारेजका ३६ वटै ढोका खोलियो, सतर्क रहन आग्रह काठमाडौंका नदिमा बहाव बढयो, उच्च सतर्कता अपनाउन आग्रह