ताजा अपडेट »

सुरक्षाका लागि जोडिएका बुटवलका सिसिटिभि नै ३ महिनादेखि बन्द

मंगलबार, २२ असार २०७८, ११ : २८
20 Shares
मंगलबार, २२ असार २०७८
20 Shares

बुटवल । प्रदेशको सुरक्षामा आधुनिक सुरक्षा प्रणाली लागू गर्ने भन्दै लुम्बिनी प्रदेश सरकारले जडान गरका सीसीटिभी क्यामेर बन्द भएका छन् । सडक सुरक्षा तथा आपराधिक क्रियाकलपहरुको रोकथाम तथा अध्ययन अनुसन्धानका लागि सहज गराउने उद्देश्यले बुटवलमा जडान गरिएका सिसिटिभी क्यामेरा काम नगर्ने अवस्थामा पुगेका छन् ।

विगत ३ महिनादेखि बुटवलमा जडान गरिएका एक दर्जन सिसिटिभी क्यामेराले काम गरेका छैनन् । प्रदेश सरकारको आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्रयले डेढ वर्षअघि सिसिटिभी जडान गरी प्रादेशिक ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवललाई हस्तान्तरण गरेको थियो । प्रदेश सरकारले रोल्पा बाहेकका ११ जिल्लामा १ सय ५ ओटा सिसिटीभी क्यामेरा जडान गरेको थियो । २ करोड ५९ लाख ९३ हजार लागतमा ११ जिल्लाका बिभिन्न शहरहरुमा सिसिटिभी क्यामेरा जोडिएका छन् ।

यसै बीच बुटवलमा जडान गरिएका १२ वटै सिसिटिभी बन्द भएको प्रादेशिक ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवलका प्रवक्ता डिल्लिनारायण पाण्डेले जानकारी दिए । बुटवलको राजमार्ग चौराहदेखि गोलपार्कसम्म ६ लेन सडक विस्तारको काम चलिरहेका बेला विद्युत लाईन काटिएका कारण बन्द भएका हुन् । बुटवलको गोलपार्क, विद्युत चोक, हस्पिटल लाइन, भुड्की चोक, मिलनचोक, राजमार्ग चौराहा, नेपालगन्ज रोड र तिनाउ पुल पारीसम्मको करिब ३ किलोमिटर क्षेत्रका मुख्य राजमार्गको दृश्य प्रादेशिक ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवलको कन्ट्रोल रुपमा कैद हुने गरी जडान गरिए पनि अहिले बन्द अवस्थामा छ ।

सडक सुरक्षाका लागि राखिएका सिसिटिभी क्यामेराले काम गर्न छाडेपछि दुर्घटनाको अध्ययन अनुसन्धानमा समेत समस्या हुने गरेको ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवलका प्रवक्ता प्रहरी नायव उपरीक्षक डिल्लिनारायण पाण्डेले बताए । धेरै भिडभाड हुने तथा शहरका मुख्य नाकाहरुमा सिसिटिभि क्यामेरा राख्दा घटनाहरुको अध्ययन अनुसन्धान गर्न र सुरक्षा व्यवस्थाका लागि सहज हुने भए पनि जडान भएका क्यामेराहरुले समेत काम नगर्ने अवस्थामा पुगेको उनले बताए । सञ्चालनमा नआएका सिसिटिभि क्यामेराहरु मर्मत तथा पुनःसञ्चालनका लागि आफूहरुसँग बजेट अभाव भएका कारण बन्द अवस्थामा रहेको पाण्डेले बताए । क्यामेराहरु विग्रिएको अवस्थामा प्रदेश सरकार वा जडान गर्ने कम्पनीले नै मर्मत सम्भार गर्नु पर्ने भए पनि हालसम्म मर्मत नगरिएको उनले बताए ।

लुम्बिनी प्रदेश आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्रालयका सूचना अधिकारी बाबुराम पन्थीले भने सिसिटिभी क्यामेराहरु विग्रिएको बारे कुनै जानकारी नभएको प्रतिक्रिया दिए । क्यामेराहरु जडान गरेर ट्राफिक प्रहरीको कार्यालयलाई जिम्मा लगाइएको बताउँदै उनले मर्मत गर्नु पर्ने अवस्थामा कार्यालयले मन्त्रालयलाई जानकारी दिनु पर्ने बताए । प्रादेशिक ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवलले हालसम्म कुनै पनि जानकारी नदिएको उनले बताए । प्रदेश सरकारले यो वर्ष पनि पुर्व-पश्चिम राजमार्ग अन्तरगत सैनामैना नगरपालिकाभित्रका विभिन्न चोकहरु र प्रदेशका अन्य ठाउँहरुमा सिसिटिभि क्यामेरा थप गर्नेगरी डेढ करोड बजेट विनियोजन गरेको उनले बताए ।

डि. बी. सुस्लिङ
लेखकको बारेमा
डि. बी. सुस्लिङ

सुस्लिङ ग्लोबल आवाज अनलाइनका समाचार संयोजक हुन् ।