२३ असार २०७९, बिहीबार

Jul 7, 2022

वैशाख २३,
हुम्ला । हुम्लाका सात गाउँपालिका मध्ये छ वटा गाउँपालिकाहरुको बेरुजु १६ करोड भन्दा बढी भएको महालेखा समितिको प्रतिवेदनले देखाएको छ । एक गाउँपालिका ताँजाकोटले सुर्खेतमा आन्तरिक लेखा परीक्षण र महालेखा परीक्षण गरेको कारण जिल्लामा महालेखाबाट प्राप्त प्रतिवेदनमा उक्त गाउँपालिकाको बेरुजु देखाइएको छैन । यी गाउँपालिकाको कुल बेरुजु १६ करोड १२ लाख २१ हजार ९५० रहेको महालेखाको प्रतिवेदनले औल्याएको छ ।

प्रतिवेदनमा यी मध्ये सबै भन्दा बढी सिमकोट गाउँपालिकाको चार करोड एक लाख २१ हजार ५१० छ भने सबै भन्दा कम अदानचुली गाउँपालिकाको एक करोड ३७ लाख ३०७ रुपियाँ बेरुजु औल्याइएको छ । त्यसै गरी नाम्खाको दुई करोड ३७ लाख ५७ हजार ६१५, चंखेलीको दुई करोड ४९ लाख४० हजार ८७५, खार्पूनाथ गाउँपालिकाको बेरुजु दुई करोड ३५ लाख २८ हजार ६६४ र सर्केगार्डको तीन करोड ५१ लख ७२ हजार ९८० बेरुजु देखिएको छ । बेरुजु औल्याइएको रकममा असुल उपर गर्ने रकम दुई करोड सात लाख ४४ हजार ३४३ रुपियाँ पेश्की बेरुजु औल्याइएको छ । असी लाख भन्दा बढी असुल उपर गर्ने रकम देखिएको छ ।

त्यसै कागजात नपुगेर नियमित गर्ने बेरुजु पनि आठ करोड ४९ लाख ९८ हजार ९६० रहेको छ । यसरी महालेखाद्धारा औल्याइएको बेरुजुमा शिर्षक नमिलाएर खर्च गरिएको, गाउँपालिकाद्धारा निर्णय गराएर दिन नहुँने दिएको, प्रशासनिक खर्च जथाभावी गरेका, खर्चमा मितव्ययीता नअपनाएको जस्ताका कुरा उल्लेख गरिएको कोष तथा लेखा नियन्त्रण कार्यालयका प्रमुख राजन रेग्मीले बताउनु भयो । त्यसै गरी असुल उपर गर्ने बेरुजुमा कर नबुझाएको , मरेका व्यक्तिका नाममा सामाजिक सुरक्षा भत्ता बुझेको पाइएको प्रतिबवदनले देखाएको उहाँले बताउनु भयो ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दाङमा भोलिदेखि सुरु हुँदै प्रदेश स्तरीय राष्ट्रपति रनिङ शिल्ड कपिलवस्तुमा करेन्ट लागेर २२ वर्षीय तेलीको मृत्यु प्रहरी समायोजन ऐन कार्यान्वयन नभए आन्दोलनमा उत्रिने ६ वटा प्रदेशको चेतावनी माओवादीको पोलिट्ब्यूरो १५६ सदस्यीय, ३१ वैकल्पिक सदस्य थप उपराष्ट्रपतिले भारतीय राजदूतसँग भने– नेपाल, भारत र चीनबीच त्रीपक्षीय सहकार्य गर्नुपर्छ एम्बुलेन्स दुर्घटना हुँदा तीन महिने शिशुको मृत्यु मिस्टर एण्ड मिस नवलपरासीको उपाधि रवि र श्रुतिलाई लुम्बिनीको दाङमै उत्पादन हुन्छ डिएपी मल माओवादी पोलिटव्युरो १२५ सदस्यीय, प्रचण्डको परिवारबाट चार जना (नामसहित) नेप्से १६ अंकले घट्यो माओवादी केन्द्रको माग- एसपीपीमा सहभागी नहुने पत्र अविलम्ब अमेरिकालाई पठाइयोस् कारागारमा क्षमताभन्दा तीन गुना बढी कैदीबन्दी, सुत्न र शौचालय जान समस्या प्रचण्डको प्रतिवेदन केन्द्रीय समितिबाट सर्वसम्मतिले पारित स्कुल बस दुर्घटना हुँदा ८ जना घाइते बुढीगंगाको मतदान केन्द्रमा तनाव, प्रहरीद्वारा हवाइ फायर तिनाउ करिडोरमा काम गर्ने एक मजदुर बुटवलको देविनगरमा मृत फेला आधारभुत विद्यालय : कोठा एक, कक्षा चार रुपन्देहीमा अवैध रूपमा ल्याउँदै गरेको सुनसहित भारतीय पक्राउ १५ वर्षीया किशोरी बलात्कृत पदाधिकारी आजै टुंगिन्छः वर्षमान पुन