१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023

वैशाख १४,

Advertisement

काठमाडौँ । उपलब्ध श्रम शक्तिमध्ये देशभर नौ लाख जना बेरोजगार रहेको केन्द्रीय तथ्याङ्क विभागले जनाएको छ । विभागले शुक्रबार सार्वजनिक गरेको तेस्रोे नेपाल श्रम शक्ति सर्वेक्षणअनुसार करिब ८० लाख श्रम शक्तिमध्ये उक्त सङ्ख्या बराबर बेरोजगार रहेको उल्लेख गरेको छ । २०७४ असारदेखि २०७५ जेठसम्म गरिएको सर्वेक्षणमा यसअघि जस्तै १५ वर्ष वा सोभन्दा बढी उमेर समूह वा काम गर्ने उमेर समूहका करिब १८ हजार घरपरिवारमा सर्वेक्षण गरिएको विभागले जानकारी दिएको छ ।


सर्वेक्षण अवधिभर कम्तीमा एक घण्टा तलब अथवा ज्याला पाउने गरी काम गरेका वा नाफा नोक्सान आफैँ बेहोर्ने गरी व्यवसायमा संलग्न भएकोलाई रोजगार मानिएको छ । सर्वेक्षण अवधिभन्दा ३० दिनअघिसम्म ज्याला पाउने काम खोजेका र त्यस्तो काम गर्न उपलब्ध भएका व्यक्तिलाई बेरोजगार मानिएको छ । विभागका अनुसार नेपालमा १५ वर्षभन्दा बढी उमेर समूहको सङ्ख्या दुई करोड सात लाख ४४ हजार छ । त्यसमध्ये ७० लाख ८६ हजार रोजगारीमा छन् । रोजगारीमा रहेकामध्ये ४४ लाख ४६ हजार पुरुष छन् भने २६ लाख ४० हजार महिला छन् । बसोबासका आधारमा ६९ प्रतिशत सहरमा र ३१ प्रतिशत ग्रामीण क्षेत्रमा रहेका छन् । रोजगारका आधारमा प्रदेशअनुसार सबैभन्दा बढी ४३.८ प्रतिशत र कम सुदूरपश्चिममा २४.१ प्रतिशत छ । 


कुल श्रम शक्तिको बेरोजगारमध्ये पाँच लाख ११ हजार पुरुष र तीन लाख ९७ हजार महिला छन् । बेरोजगारमध्ये ६ लाख ४० हजार सहरी क्षेत्रमा बसोबास गर्छन् भने दुई लाख ६८ हजार ग्रामीण क्षेत्रमा रहेका छन् । सर्वेक्षण अवधिमा नेपालको बेरोजगारी दर ११.४ प्रतिशत रहेको छ । त्यसमध्ये पुरुषको दर १०.३ प्रतिशत र महिलाको १३.१ प्रतिशत छ । सहरमा बेरोजगारी दर ११.६ प्रतिशत र गाउँमा १०.९ प्रतिशत छ । बेरोजगारका आधारमा प्रदेशअनुसार सबैभन्दा धेरै प्रदेश २ मा २०.१ प्रतिशत र कम प्रदेश ३ मा रहेको छ । 


कुल अर्थतन्त्रमध्ये औपचारिक रोजगारी १५.४ प्रतिशत रहेको छ भने अनौपचारिक रोजगारी ८४.६ प्रतिशत छ । यसरी रोजगारमा रहेका व्यक्तिको औसत मासिक कमाइ १७ हजार ८ सय ९ रुपियाँ छ । त्यसमध्ये पुरुषको १९ हजार ४६४ र महिलाको औसत मासिक आम्दानी १३ हजार ६ सय ३० रुपियाँ छ । औद्योगिक क्षेत्रका आधारमा सबैभन्दा धेरै कृषि, वन र माछापालन, थोक तथा खुद्रा बिक्री, मोटरगाडी तथा मोटरसाइकलको मर्मतसम्भार, उद्योग, निर्माण र शिक्षामा जस्ता क्षेत्रमा धेरै रोजगारीमा संलग्न रहेको पाइएको छ ।- गोरखापत्र

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

यस्तो रहनेछ आजको मौसम सर्वोच्चको फैसलाले रविको रफ्तारमा रोक एसईई परीक्षा चैत १७ गतेदेखि (तालिकासहित) रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी