२० जेष्ठ २०८०, शनिबार

Jun 3, 2023

मंसिर ११,

Advertisement

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्ला दिनहरुमा सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोगमा कमी नआएपछि यसको प्रयोगको अवस्था र नियन्त्रणका प्रयासमाथि विस्तृत अनुसन्धान हुने भएको छ। सुर्तीजन्य पदार्थ सेवनका कारण नेपालमा वर्षेनी २७ हजारले ज्यान गुमाउने गरेको तथ्याङ्क सार्वजनिक भएपछि यसको नियन्त्रणको उपाय खोज्ने क्रममा सो अनुसन्धान हुन लागेको हो ।

पछिल्लो समय नसर्ने रोग अन्तर्गत सुर्तीजन्य पदार्थ सेवनले निम्त्याउने प्रमुख क्यान्सर रोग बढ्दो अवस्थामा छ । सुर्तीजन्य पदार्थ सेवनका कारण फोक्सो, मुख, आन्द्राको क्यान्सर लगायत हुने सम्भावना बढी रहन्छ। विश्व स्वास्थ्य सङठनका अनुसार नसर्ने रोगको पहिलो नम्बरमा क्यान्सर देखिएको छ । नेपाल विकास अनुसन्धान प्रतिष्ठानले ‘सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग नियन्त्रण कार्यक्रम’ अन्तर्गत सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोगबारे सबै जिल्लामा स्थलगत तथा यसको नियन्त्रणमा बनेका नीतिगत प्रावधान ऐन नियमावलीसहित सरकारको कर प्रणालीका बारेमा विस्तृत अध्ययन गरिने जनाइएको छ। नेपालमा गत आर्थिकवर्षमा सुर्तीजन्य पदार्थमाथिको करबाट मात्र ७ अर्ब राजस्व संकलन भएको थियो । संकलित करमध्ये ४० करोड स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले पाएको थियो ।

मन्त्रालयले पाउने सो रकमको अधिकांश हिस्सा क्यान्सर अस्पताललाई विनियोजन गरेको थियो। यस मध्ये १ करोड मात्र जनचेतनाका कार्यक्रममा खर्च भएको थियो। अर्कोतर्फ सुर्तीजन्य पदार्थ नियमन ऐन तथा नियमावली छ तर यसको कार्यान्वयन फितलो अवस्थामा छ। विश्व स्वास्थ्य सङठनले सुर्तीजन्य पदार्थमा ७० प्रतिशतसम्म कर लगाउन आफ्ना सदस्य देशलाई आग्रह गरेको छ। नेपालमा सरकारले यस्ता पदार्थको उत्पादन तथा बिक्री वितरणमा ३३ प्रतिशत मात्र कर उठाउने गर्दछ। यस्तो कर सन् २००३ बाट शुरु गरिएकोमा गतवर्ष मात्र ३३ प्रतिशत पुर्याइएको हो।- केन्द्रबिन्दु

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बिश्वका केन्द्रिय बैंक बिच सुन किन्ने प्रतिस्पर्धा सुरु, १७६ प्रतिशतले बढ्यो खरिद सार्वजनिक जग्गाका घरटहरा हटाएर १५ सैयाको अस्पताल बनाउन सुरु उडिसा रेल दुर्घटनाः राज्य शोकको घोषणा, गोवा-मुम्बई रेल उदघाटन स्थगित यस्तो ६ वटा जीवनशैली, जसले घटाउँछ यौन क्षमता कुन बार कुन रंगको पहिरन लगाउँदा शुभ हुन्छ ? बास्तुबारे जान्नुहोस् !! प्रधानमन्त्री प्रचण्ड आज दिउँसो ४ बजे स्वदेश फर्कने आजको मौसमः अत्याधिक गर्मी हुने भएकाले सतर्कता अपनाउन अनुराेध रेशमको कथा पश्चिम नवलपरासीमा पिकअपको ठक्करबाट एक जनाको मृत्यु, दुई गम्भिर घाईते पाल्पाको दाेभान माध्यमिक विद्यालयमा एक दिवसीय अभिभावक शिक्षा गुल्मीमा सरकारी छात्रवृत्तिमा पढेका चिकित्सकले नै लिन्छन् दोहेरो, त्यहोरो सुविधा एमालेका ६ सचिवले पाए प्रदेश इन्चार्जको जिम्मेवारी, लुम्बिनीमा पद्मा अर्याल तिलाेत्तमाकाे आनन्दवन शंकरनगर खानेपानीले दिएको कम्पाेष्ट बिनकाे प्रयाेग प्रभावकारी भएन बुटवलमा अवैध मलको कारोबार : अनुगमन टोली पुग्दा ‘मुख्य सप्लायर्स’ सुव एग्रोभेटका सञ्चालक टाप भानु माविमा अन्तरक्रिया सम्पन्न नागरिकता विधेयक प्रमाणीकरणविरुद्ध सर्वाेच्चमा रिट दर्ता, आइतबार पेसी डोटीमा शंकास्पद वस्तु फेला बच्चा जन्माउन नसक्दा महिलाकाे मृत्यु गुल्मीको मुसिकोटमा विपन्न परिवारका छोराछोरी यसरी बन्दै छन् इन्जिनीयर कार्यकर्ता पढाउन थाले माओवादी नेता