१४ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Sep 30, 2022

सरकार अधिनायक वादको चरम रुपमा : कांग्रेस सचेतक खाँण

साउन २४,
ग्लोबल आवाज

Advertisement

बुटवल । नेपाली कांग्रेसका प्रमुख सचेत बालकृष्ण खाँणले आदिवासी जनजातिलाई कम्जोर बनाएर राष्ट्रियताको कुरा गर्न नसकिने उल्लेख गरेका छन् । २५ औं विश्व आदिवासी जनजाति दिवसको अवसरमा बुटवलमा भएको कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै नेता खाँणले आदिवासीहरुका मुद्दाहरुलाई सरकार र सदनमा समेत कम्जोर गर्न खोजिएको आरोप लगाए । लोकसेवा आयोगले खोलेको कर्मचारी भर्ना विज्ञापनमा समेत आदिवासी जनजातीलाई विभेद गरिएको भन्दै नेता खाँणले विज्ञापन रद्दगर्न माग गरे । अधिकारका लागि सडक, सदन र सरकार तीनै पक्षको प्रयोग गर्न सुझाब दिँदै कांग्रेस सचेतक खाँणले अघि भने–‘मुलुकमा लोकतन्त्र कम्जोर भयो भने आदिवासी जनजातिको अधिकार पनि कम्जोर हुन्छ, लोक तन्त्र सबैकुराको प्राप्ति र समाप्ति होइन, संघर्षको प्रारम्भ पनि हो ।’

एक फरक प्रङ्गमा कांग्रेस सचेतक खाँणले सरकार अधिनायक वादतर्फ उन्मुख भएको आरोप लगाएका छन् । ‘मुठभेदको नाममा आम नेपाली नागरिकलाई हत्या गर्दै हिड्ने सरकारको अधिकार छैन’–नेता खाँणले अघि भने ‘मुलुकमा जे जति हिंसात्मक घटना भएका छन् त्यो मानव अधिकारको गम्भीर उल्लंघन हो ।’ नेत्र विक्रम चन्द नेतृत्वको नेकपा माओवादीलाई सरकारले लगाएको प्रतिवन्धतर्फ इङ्गित गर्दै नेता खाँणले सोझै प्रधानमन्त्रीको निर्देशनबाट सेना परिचालन हुनु अधिनायक वादको रकम रुप भएको उल्लेख गरे । विप्लब नेतृत्वका माओवादी कार्यकर्तालाई समेत हिंसामा नलाग्न सुझाव दिँदै उनले शान्तीपूर्ण संघर्षको बाटोमा आउन आग्रह गर्दै नेपाली कांग्रेसले हिंसालाई कुनै पनि हालतमा प्रोत्साहन गर्न नसक्ने स्पष्ट पारे ।

नेपाल आदिवासी जनजाती महासंघ रुपन्देहीले आयोजना गरेको वृहत सभामा बोल्दै प्रदेश ५ का सांसद तुलाराम घर्ति (बसन्त)ले वर्तमान संविधानले आदिवासीका मुद्दाहरुलाई आंसिक रुपमा सम्बोधन गरेको उल्लेख गर्दै क्रमिक रुपमा परिवर्तन तथा सच्याउँदै लैजानु पर्ने उल्लेख गरे । बुटवल बहुमुखी क्याम्पसबाट सुरु भएको र्याली ट्राफिक चोक, पुष्पलाल पार्क, राजमार्ग चौराहा लगायत बुटवलका विभिन्न ठाउँको परिक्रमा गरी बुटवल मण्डपमा पुगी सभामा परिणत भएको थियो । विभिन्न जात–जातीका पहिरन तथा जातीय सँस्कृति झल्कीने झाकीहरुसहित रुपन्देहीका विभिन्न ठाउँबाट प्रतिनिधित्व गर्दै र्यालीमा सहभागी भएका थिए । आज समापन गरिएको सप्ताहव्यापी विश्व आदिवासी दिवसका अवसरमा आयोजीत विभिन्न प्रतियोगिता तथा कार्यक्रममा सहभागिहरुलाई पुरस्कार तथा प्रमाणपत्र वितरण गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

छोराको हत्या गरेको आरोपमा बाबु पक्राउ कांग्रेसभित्र विद्रोह गर्ने बेला आयो : गगन थापा दसैंको मुखमा नक्कली नोटको बिगबिगी रवीन्द्र मिश्रले गरे काठमाडौं-१ बाट उम्मेदवारी घोषणा नवौं राष्ट्रिय खेलकुद: महिला क्रिकेटको खेल तालिका सार्वजनिक नगरवासीका गुनासो सुन्न ‘हेल्लो तिलोत्तमा’ गुल्मीको ‘लितुङ्गकोट’ भाकलसँगै लाहुरेहरुको गाउँ ‘फोक्सिङ्ग’ सातै प्रदेशका नीति आयाेगका उपाध्यक्षको सरकारलाई आग्रहः आयोग चलाउने छुट्टै ऐन चाहियो मेलम्ची र इन्द्रावतीमा अस्थायी पुल नक्कली नोटसहित पक्राउ जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ पोखरामा बेच्न राखिएका भेडाच्यांग्रामा पीपीआर, स्वस्थ छानेर किन्न पशु विज्ञको सुझाव पत्रकारप्रति जनप्रतिनिधिको व्यबहार ‘अपमानजनक’, दृष्टिकोण परिवर्तन गर्न आवश्यक फोहर फाल्ने स्थान पहिचान गर्दै काठमाडौं महानगर फेरि बढ्यो सुनको मूल्य पार्टीभित्र विद्रोह गर्नुपर्ने बेला आएको छ: गगन थापा खाद्यले माग्यो विभिन्न पदमा १०६ कर्मचारी नेप्सेमा नेपाल ल्यूव आयलको शेयरमूल्य समायोजन मोटरसाइकल अनियन्त्रित भई खसेका व्यक्तिलाई ट्रकले कुल्चिदा घटनास्थलमै मृत्यु एक किमीको भाडा २५ रुपैयाँ!