२४ मंसिर २०७९, शनिबार

Dec 10, 2022

काठमाडौँ । चीनले लोकप्रिय राइड सेयरिङ एप दिदीको नयाँ डाउनलोड रोकेको छ। आइतबार साइबरस्पेस एडमिनिस्ट्रेसन अफ चाइनाले गैरकानुनी तरिकाले प्रयोगकर्ताहरूको डाटा संकलन गरेको भन्दै स्मार्टफोनमा दिदी एप डाउनलोड गर्न रोक्ने निर्णय गरेको हो।

Advertisement

केही दिनअघि मात्रै इनिसियल पब्लिक अफरिङ (आइपिओ) बाट ४.४ अर्ब डलर उठाएर न्युयोर्क स्टक एक्सचेन्जमा सूचीकृत भएको दिदीले अब चिनियाँ डाटा संरक्षण कानुनअनुसार आफ्नो एपमा परिवर्तन गर्नु पर्ने भएको छ। साइबरस्पेस एडमिनिस्ट्रेसन अफ चाइनाले दिदीले प्रयोगकर्ताबाट डाटा कसरी गैरकानुनी तरिकाले संकलन गर्‍यो भन्नेबारे विस्तृतमा खुलाएको छैन।

नियामक निकायको यस्तो निर्णयपछि दिदीले नयाँ प्रयोगकर्ताका लागि रजिष्ट्रेसन रोकिएको र एप स्टोर्सबाट एप हटाइएको जनाएको छ। सन् २०१२ मा चिनियाँ नागरिक विल चेङले बनाएको दिदी एपले पछिल्लो समय दैनिक औसतमा २ करोड मानिसलाई सेवा दिने गरेको थियो। चीनबाहिर अरू १५ मुलुकमा पनि उसको सेवा विस्तार भएको थियो।

यसअघि एप डाउनलोड गरिसकेका चिनियाँहरूले भने अहिले पनि दिदीको सेवा प्रयोग गर्न पाइरहेका छन्। साइबरस्पेस एडमिनिस्ट्रेसन अफ चाइनाले शुक्रबार राष्ट्रिय सुरक्षा र सार्वजनिक हितको रक्षा गर्नका लागि दिदीमाथि अनुसन्धान थालिएको जनाएको थियो। यसअघि चिनियाँ नियामक निकायले अलिबाबाको फाइनटेक कम्पनी आन्टको आइपिओ रोकिदिएको थियो।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसम्पादन समितिको बैठक आज हाेराइन जिबिएस स्कुल ड्राइभरटाेलमा डान्स आइकन र ट्यालेन्ट हन्ट तिलोत्तमामा जारी प्रथम टोल स्तरीय सेभेनए साइड फुटबलमा आज फाइनल खेल हुँदै महिलासहित २७ जनालाई सार्वजनिक स्थलमा कोर्रा पाल्पामा भएको दुर्घटनामा रुपन्देहीका ३४ वर्षीय युवाको मृत्यु आज अन्तर्राष्ट्रिय मानव अधिकार दिवस सरकारमा सहभागी हुन रेशम चौधरीलाई रिहा गर्नुपर्ने नागरिक उन्मुक्ति पार्टीको सर्त राजधानीको विषयलाई लिएर राजनीति होइन प्रदेशसभाको निर्णय कार्यान्वयन गर्न सहयोग गर्नुहोस्: मुख्यमन्त्री केसी तिलोत्तमा मेला : कुस्तीमा नेपालकै पहलमान विजयी, शनिबारदेखि ब्याडमिन्टन प्रतियोगिता हुँदै राजनीतिले धरापमा पर्यो नेपालकको खेलकूद : केन्द्रिय उपाध्यक्ष श्रेष्ठ टरिगाउँ विमास्थलको डिपोमा हवाई इन्धन भरेको ६ महिनापछि रिफिल सेवा सञ्चालनको तयारी बुटवलमा सम्पन्न ११ औं एभरेष्ट वादविवादको उपाधि नव ज्योतिका पाठकलाई विश्वकपका अतिथिलाई खाना खुवाउँछन् नेपालका विनोद, धेरैको रोजाई माछा र तारेको आलु बुटवलको नरैनापुर विद्यालयमा शैक्षिक सुधारसँगै विद्यार्थीको आकर्षण तिलोत्तमा सहकारीद्वारा रक्तदान, ५२ यूनिट संकलन अन्तरविद्यालय क्रिकेटः लुम्बिनी र शान्ति नमूना फाइनलमा संसद सचिवालयको पत्र कार्यान्वयन नगर्न अन्तरिम आदेश राजनीतिक दलहरुले निर्वाचनमा महिलामाथि व्यापक विभेद् गरेः आयोग आर्थिक क्षेत्र चलायमान बनाउने नयाँ सरकारको पहिलो प्राथमिकता : गृहमन्त्री खाँण बुटवलमा पदक विजेता खेलाडीलाई सम्मान, पत्रकारद्वय पाण्डे र श्रेष्ठ पुरस्कृत