१३ माघ २०७९, शुक्रबार

Jan 27, 2023

आयो टप्प टिप्यो लग्यो मिति पुग्यो टारेर टर्दैन त्यो, इन्द्रै विन्ती गरुन झुकेर पाउमा त्यो विन्ती मान्दैन !

Advertisement

मृत्युलाई न कसैले छेक्न सक्छ न कसैले टार्न सक्छ । कुन रुपमा आयो काल थाहा छैन, तर जे नहुनु थियो त्यही गराएर गयो । जुन घटनाले हामी स्तब्ध भएका छौं, अब त्यो स्तब्धतालाई तोडेर चुनौतीहरुलाई पार गर्नु पर्ने बाध्यतामा छौं हामी । ग्लोबल सञ्चार गृहद्वारा सञ्चालित ग्लोबल आवाज डटकमका सम्पादक एन.बी. कंडेललाई गुमाउनुपर्दा हाम्रो सिङ्गो ग्लोबल आवाज परिवार स्तब्ध र मर्माहत भएकाछौं ।

ग्लोबल आवाज डटकमको स्थापनाकालदेखिनै अहोरात्र खटेर संस्थालाई आजको यो अवस्थासम्म ल्याईपुर्याउने सम्पादक कंडेललाई २०७९/०८/०२ गतेकोे सवारी दुर्घटनामा गुमाउनु परेको अप्रिय खबर प्रकाशन गर्नुपर्दाको पीडा यहाँ लेखिएका शब्दहरुले पक्कै पनि पूर्ण व्याख्या गर्न सक्ने छैनन्। नेपालको आम सञ्चार जगतमा निष्कलंक यस अनलाइनका सम्पादक कंडेल निष्ठा र आदर्शका पर्याय मात्र हैन बौद्धिकताले हार मानेको पत्रकारिता जगतमा सदा उज्यालो छरिरहने दीप हुन । तिनै चम्किला तारा भौतिक रुपमा हामीबाट सदाका लागि अस्ताएर अब विगत भएका छन ।

निश्चय नै उनको भौतिक देह अब हमी बिच रहेन तर उनको चिन्तनको आलोकमा उनी सदा बाँचिरहनेनै छन, वर्तमानमा मात्रै नभएर दूर भविष्यसम्म पनि । उनकोे जीवन आलोचनात्मक चेतको प्रवर्द्धनमा बित्यो । जो कोहीलाई आफ्ना तार्किक र बौद्धिक प्रश्नले कायल पार्ने उनी केवल प्रश्न मात्रै गर्दैनथे, हरेक प्रश्नको उत्तर पनि दिनसक्ने सामथ्र्य राख्थे । जब हाम्रा लागि दार्शनिक वा सामाजिक समस्याको गुत्थी फुकाउने सकस पर्थ्यो, त्यो बेला हामीले सम्झिने नाम र ठेगाना थिए उनी । अब त्यो ठेगानाको भौतिक उपस्थिति हुने छैन । तर, उनले देखाएको चिन्तन र व्यवहारको फराकिलो बाटो भने लामो समयसम्मका लागि उज्यालै रहिरहनेछ । उनको सबैभन्दा ठूलो योगदान नै त्यही हो ।

ग्लोबल आवाज अनलाईनको स्थापनाकालदेखि नै सम्पादक रही लाखौं पाठकहरुलाई सत्य र निस्पक्ष समाचार पस्किने प्रिय पात्रको अप्रिय घटनासँगै हाम्रो अबको यात्राका बारेमा पनि प्रश्नहरु उब्जिएका छन । यस अनलाइनलाई अरुभन्दा फरक र लोकप्रिय बनाउन उनले खेलेका भूमिकाको कुनै मापन छैन र गर्न पनि सकिँदैन । उनकै नेतृत्वमा यस अनलाइनले हासिल गरेको उचाई उनको महाप्रस्थान पछि पनि घट्न दिने छैनौं, त्यही नै सच्चा श्रद्धाञ्जली रहने छ । ति सबै प्रश्नहरुलाई चिर्दै अघि बढ्नुपर्ने हाम्रो दायीत्व पनि हो ।

सधैव निर्भिकताकासाथ निस्पक्षता र सत्यका पक्षमा खरो रुपमा प्रस्तुत हुने सम्पादक कंडेलले देखेका सपना, विगतमा प्रस्तुत गरेका केही योजना र मार्गदर्शनहरुलाई आत्मसाथ गर्दै सम्पूर्ण पाठकहरुका सामू उही गती, उही निस्पक्षता, उही सत्यतथ्यका साथ प्रस्तुत हुनुपर्ने चुनौतीलाई पूरा गर्ने प्रतिवद्धता गर्दछौं । सम्पादक कंडेल यस भौतिक संसारबाट विदा हुदै गर्दा उनले पुर्याएका हरेक योगदान भने अविष्मरणीय रहनेनै छन । दुःखद घटनाबाट शोकाकुल परिवारजन, ग्लोबल आवाज परिवार, पाठक वर्ग लगायत सम्पूर्णमा समवेदनासहित भावपूर्ण श्रद्धाञ्जली । अलविदा !

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी नरेन्द्र मोदीलाई ग्रेटर नेपालको ज्ञापनपत्र- गुन्जी नेपालको हो, गतिविधि अन्त्य गर्नू रवि लामिछानेविरुद्धको मुद्दामा बहस सकियो पठानले राखेका यी १० रेकर्ड