१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023

बुटवल । सीप, तालिम तथा अनुभव बिना नै विदशीँदा समस्या उत्पन्न हुने गरेको एक कार्यक्रमका बक्ताहरुले बताएका छन् । उनीहरुले आफूसँग सीप नभई रोजगारको लागि बिदेशी मुलुकमा जाँदा श्रमिकले दुःख भोग्नु परेको उल्लेख गरे ।

Advertisement

मंगलबार सुरक्षित आप्रवाशनको लागि राष्ट्रिय सञ्जालले बुटवलमा आयोजना गरेको छलफल कार्यक्रममा वैदेशिक रोजगार बोर्डका सूचना अधिकारी दीनबन्धु सुवेदीले सीप सिकेर मात्रै विदेशीन आग्रह गरे । उनले वैदेशिक रोजगारसम्बन्धी चेतनामूलक कार्यक्रमहरु रेडियो, टेलिभिजन तथा पत्रपत्रिकाद्वारा नियमित रुपमा प्रचार, प्रसार गर्ने, गराउने गरिहेको बताए । उनले श्रमसम्बन्धी समस्याहरु ११४१ मा टिपाउन सकिने बताए ।

सुवेदीले वैदेशिक रोजगारीको लागि विदेशिएका र समस्यामा परी फर्किएकाहरुलाई आर्थिक सहायताको लागि स्थानीय तहबाटै निवेदन दिन पाउने बताए ।

कार्यक्रममा पूर्व मन्त्री तथा लुम्बिनी प्रदेश सदस्य भोजप्रसाद श्रेष्ठले मुलुकमा रोजगारीको सिर्जना नहुँदा नागरिकहरु विदेशीन बाध्य भएको बताए । उनले ज्ञान, अनुभव विनानै रोजगारीको लागि विदेशी मुलुक जाँदा नागरिकहरु समस्यामा पर्ने गरेको बताउँदै नागरिक सचेत नभएसम्म राष्ट्र कमजोरी हुने बताए ।

यस्तै, प्रदेश सभा सदस्य रमा अर्यालले वैदेशिक रोजगारको सम्बन्ध विभिन्न कानूनहरु निर्माण भएपनि कार्यावन्यन हुन नसकेको बताईन् । उनले राज्यले वैदेशिक रोजगारीमा जानेहरुको जीवन बिमा गरेर मात्रै जान पाउँने व्यवस्था मिलाए श्रमिकलाई राहत मिल्ने बताए ।

शुद्धोधन गाउँपालिकाका प्रवक्ता राजेन्द्र कंडेलले ज्ञानको कमीले विदेशिने नेपालीले दुःख पाउने गरेको बताए । उनले विदेशीन चाहाने युवाहरुलाई सीप तथा तालिक दिने व्यवस्था गर्दा पनि चासो नदेखिएको बताए । उनले युवाहरुलाई स्वरोजगार तर्फ उन्मुख गर्न तीनै तहका सरकार लाग्नुपर्ने बताए ।

यस्तै, कार्यक्रममा अन्य बक्ताहरुले नबुझिँ बाहिरी मुलुक जाँदा भाषा लगाएतका समस्याले दुःख भोग्नु परेको बताएका थिए । उनीहरुले ज्ञान, सीप नहुँदा १८ घण्टा बढी श्रम गर्नुपर्ने, खाना नपाउँने जस्ता पीडा भोग्नुपर्ने बताए । सुरक्षित आप्रवाशनको लागि राष्ट्रिय सञ्जालका अध्यक्ष अशोक रानाको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रमको सञ्चालन एडभाईजर निलाम्बर बडालले गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

प्रमोद खरेलको ‘कन्सर्ट’ हेर्न आएका ९ जना बढी भिडका कारण घाइते, कार्यक्रम स्थगित पत्रकार स्व. कंडेल परिवारलाई एक लाख १० हजार सहयोग तिलाेत्तमा १ स्थित वाटिका टाेल विकास संस्थाकाे अध्यक्षमा पुष्करनाथ पन्थ लुम्बिनीको दाङमा अटो पल्टिँदा ९ जना घाइते बसको ठक्करबाट स्याङ्जामा एक जनाको मृत्यु पेस्तोलसहित जनकपुरबाट दुई युवक पक्राउ समृद्धिका लागि शिक्षा नीति बाधक मारवादी सेवा संघ भैरहवाको २२ कोठे भवन उद्घाटन बुटवलबाट चलचित्र ‘फूलबारी’को प्रमोशन सुरु, देश दौडाहमा कलाकार सबै सरकारी वेबसाइट डाउन, अन्तर्राष्ट्रिय उडान रोकियाे नेपाल पुनः प्रयोग योग्य बस्तु व्यवसायी संघ रुपन्देहीमा पदस्थापन कर्मचारी संगठनको केन्द्रीय बैठक रुपन्देहीमा, तयारी अन्तिम चरणमा फागुन २८ अगावै राष्ट्रपति निर्वाचन नभए मुलुकमा अनिष्ट हुन्छ : शेखर कोइराला पत्रकार ऋषि धमलाकी पत्नी एलिजा गौतम नागरिक उन्मुक्ति पार्टीमा प्रवेश प्रधानमन्त्री प्रचण्डले सम्हाले गृह मन्त्रालयको कार्यभार पत्रकार भण्डारीको पुस्तक ‘सत्ता संघर्ष’काे परिचर्चा रवी लामिछानेको मुद्दाले एनआरएनलाई कुनै असर गर्दैन् : डा. हेम राज शर्मा, उपाध्यक्ष चन्द्रौटामा सिद्राको व्यापार फष्टाउँदै रोहिणी अध्यक्ष कप क्रिकेट प्रतियोगिता : उपाधि रोहिणी–१ लाई प्रहरी हुँ भन्दै ठगी गर्ने एक जना पक्राउ