११ माघ २०७८, मंगलवार

Jan 25, 2022

बुटवल । सीप, तालिम तथा अनुभव बिना नै विदशीँदा समस्या उत्पन्न हुने गरेको एक कार्यक्रमका बक्ताहरुले बताएका छन् । उनीहरुले आफूसँग सीप नभई रोजगारको लागि बिदेशी मुलुकमा जाँदा श्रमिकले दुःख भोग्नु परेको उल्लेख गरे ।

Advertisement

मंगलबार सुरक्षित आप्रवाशनको लागि राष्ट्रिय सञ्जालले बुटवलमा आयोजना गरेको छलफल कार्यक्रममा वैदेशिक रोजगार बोर्डका सूचना अधिकारी दीनबन्धु सुवेदीले सीप सिकेर मात्रै विदेशीन आग्रह गरे । उनले वैदेशिक रोजगारसम्बन्धी चेतनामूलक कार्यक्रमहरु रेडियो, टेलिभिजन तथा पत्रपत्रिकाद्वारा नियमित रुपमा प्रचार, प्रसार गर्ने, गराउने गरिहेको बताए । उनले श्रमसम्बन्धी समस्याहरु ११४१ मा टिपाउन सकिने बताए ।

सुवेदीले वैदेशिक रोजगारीको लागि विदेशिएका र समस्यामा परी फर्किएकाहरुलाई आर्थिक सहायताको लागि स्थानीय तहबाटै निवेदन दिन पाउने बताए ।

कार्यक्रममा पूर्व मन्त्री तथा लुम्बिनी प्रदेश सदस्य भोजप्रसाद श्रेष्ठले मुलुकमा रोजगारीको सिर्जना नहुँदा नागरिकहरु विदेशीन बाध्य भएको बताए । उनले ज्ञान, अनुभव विनानै रोजगारीको लागि विदेशी मुलुक जाँदा नागरिकहरु समस्यामा पर्ने गरेको बताउँदै नागरिक सचेत नभएसम्म राष्ट्र कमजोरी हुने बताए ।

यस्तै, प्रदेश सभा सदस्य रमा अर्यालले वैदेशिक रोजगारको सम्बन्ध विभिन्न कानूनहरु निर्माण भएपनि कार्यावन्यन हुन नसकेको बताईन् । उनले राज्यले वैदेशिक रोजगारीमा जानेहरुको जीवन बिमा गरेर मात्रै जान पाउँने व्यवस्था मिलाए श्रमिकलाई राहत मिल्ने बताए ।

शुद्धोधन गाउँपालिकाका प्रवक्ता राजेन्द्र कंडेलले ज्ञानको कमीले विदेशिने नेपालीले दुःख पाउने गरेको बताए । उनले विदेशीन चाहाने युवाहरुलाई सीप तथा तालिक दिने व्यवस्था गर्दा पनि चासो नदेखिएको बताए । उनले युवाहरुलाई स्वरोजगार तर्फ उन्मुख गर्न तीनै तहका सरकार लाग्नुपर्ने बताए ।

यस्तै, कार्यक्रममा अन्य बक्ताहरुले नबुझिँ बाहिरी मुलुक जाँदा भाषा लगाएतका समस्याले दुःख भोग्नु परेको बताएका थिए । उनीहरुले ज्ञान, सीप नहुँदा १८ घण्टा बढी श्रम गर्नुपर्ने, खाना नपाउँने जस्ता पीडा भोग्नुपर्ने बताए । सुरक्षित आप्रवाशनको लागि राष्ट्रिय सञ्जालका अध्यक्ष अशोक रानाको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रमको सञ्चालन एडभाईजर निलाम्बर बडालले गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राष्ट्रियसभा निर्वाचन सुरक्षाकाे जिम्मा प्रदेश प्रहरीलाई काठमाडौंमा सिटामोलको अभाव छ, यसमा पनि नाफाखोरीको तारतम्य छ ? कोरोनाको नाममा आफूखुसी कार्यालय अनुपस्थित, स्वीकृती लिएरमात्र बस्न निर्देशन जिल्ला भित्रने सबैलाई खोप कार्ड अनिवार्य मूल्यवृद्धिको बिरोधमा विप्लव नेकपाको प्रदर्शन प्रहरीको मोटरसाइकल लिएर फरार कैदी नाइके पक्राउ कर्णालीका मुख्यमन्त्री शाहीको सम्पत्ति : ५६ तोला सुन, ठाउँ-ठाउँमा जग्गा दाङमा अतिरिक्त खोप लगाउन सुरु, सिरिन्ज अभाव व्यवसायीलाई हतोत्साहित नबनाऔं सिद्धबाबा सुरुङमार्गको निर्माण आगामी महिना सुरु हुने बढ्यो संक्रमण, छैन सर्तकता राष्ट्रिय सभा निर्वाचन : लुम्बिनीमा कुन दलको कस्तो अवस्था ? नेपालमा एक लाख ६८ हजारले लगाए बुस्टर डोज, अझै एक करोड खोप मौज्दात १६ पुसदेखि हराइरहेकी महिलाको शव घरभित्रै फेला सुस्ता गाउँपालिकाद्वारा ६१ करोडको बजेट प्रस्तुत बिपी प्रतिष्ठान सम्हाल्न आइपुगे यादव, आन्दोलनरत पक्षकाे स्वागत, कर्मचारीकाे विरोध नालामा फसेर गैंडा मरेको विषयमा अनुसन्धान गर्न सहायक वार्डेनलाई जिम्मा जिल्ला प्रशासन रसुवाका ९० प्रतिशत कर्मचारीलाई कोरोना, शुक्रबारसम्म सेवा बन्द थप १० हजार ३१९ जनामा कोरोना संक्रमण, ४ जनाको मृत्यु खोटाङमा कोरोनाका सक्रिय संक्रमित सय नाघे