११ आश्विन २०७८, सोमबार

Sep 27, 2021

बुटवल । सीप, तालिम तथा अनुभव बिना नै विदशीँदा समस्या उत्पन्न हुने गरेको एक कार्यक्रमका बक्ताहरुले बताएका छन् । उनीहरुले आफूसँग सीप नभई रोजगारको लागि बिदेशी मुलुकमा जाँदा श्रमिकले दुःख भोग्नु परेको उल्लेख गरे ।

Advertisement

मंगलबार सुरक्षित आप्रवाशनको लागि राष्ट्रिय सञ्जालले बुटवलमा आयोजना गरेको छलफल कार्यक्रममा वैदेशिक रोजगार बोर्डका सूचना अधिकारी दीनबन्धु सुवेदीले सीप सिकेर मात्रै विदेशीन आग्रह गरे । उनले वैदेशिक रोजगारसम्बन्धी चेतनामूलक कार्यक्रमहरु रेडियो, टेलिभिजन तथा पत्रपत्रिकाद्वारा नियमित रुपमा प्रचार, प्रसार गर्ने, गराउने गरिहेको बताए । उनले श्रमसम्बन्धी समस्याहरु ११४१ मा टिपाउन सकिने बताए ।

सुवेदीले वैदेशिक रोजगारीको लागि विदेशिएका र समस्यामा परी फर्किएकाहरुलाई आर्थिक सहायताको लागि स्थानीय तहबाटै निवेदन दिन पाउने बताए ।

कार्यक्रममा पूर्व मन्त्री तथा लुम्बिनी प्रदेश सदस्य भोजप्रसाद श्रेष्ठले मुलुकमा रोजगारीको सिर्जना नहुँदा नागरिकहरु विदेशीन बाध्य भएको बताए । उनले ज्ञान, अनुभव विनानै रोजगारीको लागि विदेशी मुलुक जाँदा नागरिकहरु समस्यामा पर्ने गरेको बताउँदै नागरिक सचेत नभएसम्म राष्ट्र कमजोरी हुने बताए ।

यस्तै, प्रदेश सभा सदस्य रमा अर्यालले वैदेशिक रोजगारको सम्बन्ध विभिन्न कानूनहरु निर्माण भएपनि कार्यावन्यन हुन नसकेको बताईन् । उनले राज्यले वैदेशिक रोजगारीमा जानेहरुको जीवन बिमा गरेर मात्रै जान पाउँने व्यवस्था मिलाए श्रमिकलाई राहत मिल्ने बताए ।

शुद्धोधन गाउँपालिकाका प्रवक्ता राजेन्द्र कंडेलले ज्ञानको कमीले विदेशिने नेपालीले दुःख पाउने गरेको बताए । उनले विदेशीन चाहाने युवाहरुलाई सीप तथा तालिक दिने व्यवस्था गर्दा पनि चासो नदेखिएको बताए । उनले युवाहरुलाई स्वरोजगार तर्फ उन्मुख गर्न तीनै तहका सरकार लाग्नुपर्ने बताए ।

यस्तै, कार्यक्रममा अन्य बक्ताहरुले नबुझिँ बाहिरी मुलुक जाँदा भाषा लगाएतका समस्याले दुःख भोग्नु परेको बताएका थिए । उनीहरुले ज्ञान, सीप नहुँदा १८ घण्टा बढी श्रम गर्नुपर्ने, खाना नपाउँने जस्ता पीडा भोग्नुपर्ने बताए । सुरक्षित आप्रवाशनको लागि राष्ट्रिय सञ्जालका अध्यक्ष अशोक रानाको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रमको सञ्चालन एडभाईजर निलाम्बर बडालले गरेका थिए ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले विधान महाधिवेशनको तयारी पूरा कांग्रेसको स्थानीय नेतृत्व : अधिकांश युवा र जनप्रतिनिधि नेपाल-भारत सीमा बन्द हुँदा पर्यटन क्षेत्र मारमा राजनीतिक दलसम्बन्धी अध्यादेश खारेज पर्वतीय पर्यटनको प्रवर्द्धनमा पर्वतारोहण संघको सहयोग महत्वपूर्णः प्रधानमन्त्री देउवा तोकिएकै समयमा कांग्रेसको महाधिवेशन हुन्छ : नेता लेखक समावेशी विकासमा विश्व बैंकको जोड सम्झँदा कहाली लाग्ने १४ जनाले दर्दनाक ज्यान गुमाएका ७ घटना बीपी कोइराला राष्ट्रिय पुरस्कार स्थापना गर्ने सरकारको निर्णय गोरखापत्र संस्थानको कार्यकारी अध्यक्षमा सुवेदी भारतीय सहित तीनको शङ्कास्पद मृत्यु प्रदेश-१ मा थपिए ३२७ मा संक्रमित, ४ जनाको मृत्यु सुदूरपश्चिम प्रदेशमा थप ४० जनामा कोरोना संक्रमण, एकको मृत्यु जितिया पर्वको अवसरमा सार्वजनिक विदा भैरहवास्थित भिम अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी पुन: आन्दोलनमा रुपन्देहीका पर्यटन व्यवसायीद्वारा २४ घण्टा व्यवसाय सञ्चालन गर्न पाउनुपर्ने माग पत्रकार पन्त सम्मानित ५० लाख धरौटीमा छुटे शर्मा नेप्सेमा उच्च अङ्कको गिरावट, कारोबार रकम समेत घट्यो पर्यटकको आगमनले उत्साहित हुँदै व्यवसायी