९ आश्विन २०७९, आईतवार

Sep 25, 2022

राष्ट्रिय योजना आयोगका उपाध्यक्ष सहित बिज्ञहरुको सहभागितामा राष्ट्रिय गोष्ठी

साउन ९,
ग्लोबल आवाज
बुटवल । रुपन्देहीको सियारी गाँउपालिकाले राष्ट्रले तय गरेको तिब्र आर्थिक विकास, शान्ति, समृद्धि र समाजबादको लक्ष्य प्राप्त गर्ने उद्देश्य सहितको दिर्घकालिन बृहत गुरुयोजना बनाउँदै छ । स्थानीय श्रोत साधनको उपयोग, औद्योगिक क्षेत्रको विकास, शिक्षा स्वास्थ्य रोजगारको समुचित अवसरको सिर्जना, प्रदेश र संघीय सरकारसँगको सहकार्यमा मुलुककै अग्रणी स्थानीह तह बन्ने महत्वाकांक्षी योजना अघि सारिएको छ ।

Advertisement

सियारी गापाको दिर्घकालिन बृहत गुरुयोजना निर्माणका लागि सर्जुगन्जमा आयोजित राष्ट्रिय गोष्ठीमा सहभागी हुँदै राष्ट्रिय योजना आयोगका उपाध्यक्ष डा. पुष्पराज कंडेलले स्थानीय तहमा प्राथमिकताका आधार र बिषयहरु पहिचान गरि गुरुयोजना बनाउनु पर्ने बताए । स्थानीय सरकारले प्रदान गर्ने सेवा जनमुखी र पारदर्शी हुनुपर्ने कुरामा कुरामा जोड दिँदै उपाध्यक्ष कंडेलले गुरुयोजना निर्माण गर्दा राष्ट्रिय योजना आयोगले अंगिकार गरेको दिगो बिकासको लक्षलाई पनि सघाउ पुग्ने आधार गर्न सुझाव दिए ।

संघिय संसद्का सभासद् घनश्याम भुसालले शान्ति, समृद्धि र समाजको मार्गलाई प्रसस्त गर्न स्थानिय तहको भुमिका महत्वपुर्ण हुने उल्लेख गर्दै मुलुकले तय गरेको दिशामा अघि बढ्न टेवा पुराउने खालका योजना बनाउनु पर्ने बताए । सबैको सत्प्रयासबाट नै मुलुकले समृद्धिको यात्रामा सफलता प्राप्त गर्नसक्ने कुरा उल्लेख गर्दै उनले योजना तर्जूमा र त्यसको कार्यान्वयनलाई प्रमुख कार्यदिशा बनाउन आग्रह गरे ।

प्रशासकीय अदालतका प्रमुख न्यायधिश काशीराज दाहालले संघियता र सुशासन एक अर्काका परिपुरक भएको चर्चा गर्दै स्थानीय तहमा जनप्रतिनिधीहरुले पारदर्शीता, सुशासन र कर्मचारीमा ब्यवसायिकता स्थापना गर्न हरदम तत्पर हुनुपर्ने आवश्यक्ता औंल्याए । कार्यक्रमका संयोजक एवं बरिष्ठ गुरुयोजनाविद् डा. खेटराज दाहालले कृषि, पर्यटन, सहकारी लगाएतको बिकास गरि सियारीलाई नमुना गाउपालिका बनाउन सकिने धारणा ब्यक्त गरे ।

सो अवसरमा सियारी गाँउपालिका अध्यक्ष अयोध्या प्रसाद चौधरीले संघीयता र सुशासनप्रति प्रतिबद्धता ब्यक्त गर्दै कृषि, पर्यटन, स्वास्थ्य, सहकारी, विकास निर्माण र माछापालन लगाएतका बिषयमा बिभिन्न योजना निर्माण गरि अघि बढेकोले समृद्धिको लक्ष प्राप्त गर्न संभव रहेको बताए । सो अवसरमा बिभिन्न १० जना बिज्ञहरुबाट सियारीको बिविध पक्षहरुका बारेमा भिन्नभिन्न कार्यपत्रहरु समेत प्रस्तुत गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘प्रेम गीत-३’ हिन्दी भर्सन सोमबारदेखि क्यूएफएक्ससहित देशभरका हलमा प्रदर्शन हुने बुटवलको देविनगरस्थित नवदुर्गा मन्दिरमा भागवत महापुराण महायज्ञ हुने खोलामा डुबेर एक बालकको मृत्यु चाडपर्वमा महङ्गी र कालोबजारी, अनुगमन गर्न माग चोरी आरोपमा वडासदस्य पक्राउ माइल्स इन्टरनेशनल कन्सल्टेन्सीको दाङमा पहिलो सेमिनार, डेढ सय बढी सहभागी मोबाइलको लतले पढाइमा विद्यार्थीको रुची घट्दै, शिक्षक र अभिभावक चिन्तामा आयोगलाई आचारसंहिता व्यवहारिक बनाउन दलहरूको सुझाव उत्साहित भएर नगरबासीकाे सेवा प्रवाह लाग्न कर्मचारीलाई नगर प्रमुख पाण्डेयको आग्रह रुपन्देहीमा ६ लाख ३२ हजार मतदाता, कुन निर्वाचन क्षेत्रमा कति ? व्याकुल माइलालाई अब सरकारले प्रत्येक महिना ५० हजार भत्ता दिने भारतबाट दुई महिनामा ४१ अर्बभन्दा बढीको डिजेल, पेट्रोल र ग्यास नेपाल भित्रियो माओवादी केन्द्र धनकुटाद्वारा सामुहिक राजीनामा रुपन्देहीको देवदह नगरपालिकाले ८२ फुट भित्रका ठेला र अबैध संरचना हटाउने यस्तो छ रुपन्देही प्रहरीको चाडपर्व लक्षित सुरक्षा योजना दुई महिनामा १२१ बढी देशसँग वैदेशिक व्यापारः ११६ देशसँग घाटामा गाविस सविचसहित दुई जनाविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा पशुपालनमा केन्द्रित हुँदै दाङका किसान चोयाका पोशाक लगाउने भरीबहादुर भैरहवा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल टर्मिनल भवन व्यवस्थापनमा आवेदन परेन