२ जेष्ठ २०७९, सोमबार

May 16, 2022


असार २,
ग्लोबल आवाज
बुटवल । प्रदेश ५ का मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलले आगामी वर्षको आठ महिनाभित्र बजेट खर्च गरिसक्ने दावी गरेका छन् । आइतबार आर्थिक वर्ष ०७६÷७७ को बजेट सार्वजनिक गरेका पोखरेलले सोमबार आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै सो कुरा बताएका हुन् । आर्थिक मामिला मन्त्रालयको समेत जिम्मेवारी सम्हालेका मुख्यमन्त्री पोखरेलले ३६ अर्ब ४१ करोड ६८ लाख बजेट सार्वजनिक गरेका हुन् । गत वर्षको बजेट खर्च नभएको सन्दर्भमा उठेका प्रश्नमा उनले यस वर्ष समयमा नै बजेट खर्च गरेर सक्ने बताएका हुन् । चालु आर्थिक बर्षको बजेट सञ्चित रहेका कारण बजेटको आकार ठूूलो भएको भन्दै मुख्यमन्त्री पोखरेलले घाटा बजेट भने नभएको दाबी गरे ।

उनले भने ‘गतवर्षको अनुभवले पनि यो वर्ष सबै तयारी गरिएको छ । हामीले बिगतको अनुभवलाई हेरेर ८ महिनामा नै बजेट खर्चिने तयारी गरेका छौं ।’ मुख्यमन्त्री पोखरेलले आवधिक योजना र नीति तथा कार्यक्रममा आधारित रहेर बजेट बनाएकाले यसलाई पुष्टि गर्ने आधार रहेको बताए ।
विपक्षी नेपाली कांग्रेसले बजेटलाई वितरणमुखी भनेर लगाएको आरोपलाई उनले प्रतिपक्षको धर्म भएको बताउँदै माननीयले ल्याएका योजनामा बनाइएको बजेटलाई वितरणमूूखी भनेर उम्कन नहुने बताए । मुलुकको अर्थतन्त्र अझै काठमाडौं केन्द्रित रहेको भन्दै उनले प्रदेशहरुमा विकेन्द्रित गर्नुपर्ने बताए । प्रदेश ५ को अर्थतन्त्र जनसंख्याका हिसाबले कमजोर भएको तर, कूल ग्राहस्थ उत्पादनका हिसाबले अन्य प्रदेश भन्दा अगाडि रहेको स्पष्ट पारे ।


उनले आउँदो आर्थिक वर्ष कूल ग्राहस्थ उत्पादन ८ प्रतिशत पुर्याउने लक्ष्य निर्धारण गरिएको बताउँदै पूरा गरेरै छाड्ने बताए । अनुदान लक्षित वर्गसम्म पुर्याउन उत्पादनमा आधारित अनुदानको नयाँ नीति लिइएको बताउँदै उनले कृषि फर्महरुलाई अनुदान नभएर कृषि मजदुर उपलब्ध गराउने योजना अगाडि सारिएको जानकारी दिए । उनले आगामी बजेटमा उच्च शिक्षा तथा प्राबिधिक शिक्षाको बिकासमा बजेट बिनियोजन गरिएको उल्लेख गरे ।कार्यक्रम मन्त्रालयका सचिव किशोर जोशीको अध्यक्षता र मुख्यमन्त्रीका प्रेस सल्लाहकार शेरबहादुर केसीको सञ्चालनमा सम्पन्न भएको थियो ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

भरतपुरमा रेनु भन्दा विजय ४३ मतले अगाडि धनगढीमा मतान्तर बढाउँदै स्वतन्त्र उम्मेदवार हमाल दिल्लीको तापक्रम ४९ डिग्री सेल्सियस, सर्वसाधारणलाई घरभित्रै बस्न अनुरोध भारतीय प्रधानमन्त्री मोदी आज ६ घण्टाको लागि नेपाल आउँदै बुटवलमा खेलराज पाण्डेय १८१४ मतले अघि तिलोत्तमामा एमालेको विजयी सुरुवात, गठबन्धनलाई हराउँदै वडा १ को अध्यक्षमा गिरी सैनामैना २ मा गठबन्धनलाई हराउँदै एमालेका कंडेल विजयी देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस २०९ मतले पछाडी चितवनका २० वडाको मतपरिणाम सार्वजनिक, कांग्रेस ९ र एमाले ६ वडामा विजयी पोखराको पहिलाे नतिजा : १ मा एमाले, २ मा कांग्रेस विजयी तिलोत्तमामा खाँण र चापागाईं बीच कडा प्रतिस्पर्धा जारी गौतमबुद्ध विमानस्थलमा पहिलाे अन्तर्राष्ट्रिय उडान, जजिरा एयरबेजको जहाज अवतरण बुटवल उपमहानगर-१९ मा प्यानलसहित एमाले विजयी लुम्बिनी प्रदेशसहित यी स्थानमा वर्षाकाे सम्भावना, भाेलि हावाहुरी चल्नसक्ने दाङको बङ्गलाचुलीमा गठबन्धन दल विजयी देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस १६९ मतले पछाडी तिनाउमा गठबन्धनलाई हराउँदै बहुमत वडासहित एमालेको जित लुम्बिनी भ्रमणले नेपाल–भारत सम्बन्ध अझ मजबुत बनाउने छ : भारतीय प्रधानमन्त्री मोदी तिलोत्तमामा एमालेका चापागाइँ र कांग्रेसका खाँणबीच कडा प्रतिष्पर्धा देवदह–२ मा एमालेका रास्कोटी प्यानलसहित विजयी