२३ श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 8, 2022

बुटवल । लुम्बिनी प्रदेशका महिला तथा बालबालिकाहरुमा कुपोषणको समस्या चिन्ताजनक अवस्थामा देखिएको छ । सरकारले निर्धारण गरेको दिगो विकासको लक्ष्य पूरा गर्नका लागि पनि पोषणको समस्याले असर गर्ने देखिएको छ । लुम्बिनी प्रदेश स्वास्थ्य निर्देशनालयले सार्वजनिक गरको तथ्याङ्क अनुसार प्रदेशमा कुपोषणका कारण बालबालिकाहरुमा पुड्कोपन, कम तौल तथा ख्याउटेपनको समस्या देखा परेका छन् ।

Advertisement

प्रदेशका वरिष्ठ जनस्वास्थ्य अधिकृत रोशनलाल चौधरीले एक प्रतिवेदन सार्वजनिक गर्दै लुम्बिनीका ३६ प्रतिशत बालबालिकामा पुड्कोपनको समस्या रहेको जानकारी गराए । यसैगरी ३१ प्रतिशतमा कम तौल र १४ प्रतिशत बालबालिकाहरुमा ख्याउटेपनको समस्या देखिने गरेको छ । देशभरको औसत तथ्याङ्क अनुसार ३२ प्रतिशत बालबालिकाहरुमा पुड्कोपन, २४ प्रतिशतमा कम तौल तथा १२ प्रतिशत बालबालिकाहरुमा ख्याउटेपनको समस्या देखा पर्ने गरेको छ ।

सम्पन्न परिवारहरुमा समेत पोषिलो खानेकुराको अभाव देखिने गरेको स्वास्थ्य निर्देशक चौधरीले बताए । पोषण सम्बन्धि सचेतनाको अभावले प्रदशमा कुपोषणको अवस्था चिन्ताजनक अवस्थामा देखिएको छ । लुम्बिनी प्रदेश कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयको आयोजना तथा युएसएआइडीद्वारा सञ्चालिन सुआहारा कार्यक्रमले बुटवलमा सोमबार गरेको अन्तरक्रियामा पोषणको अवस्था सम्बन्धि तथ्याङ्क सार्वजनिक गरिएको थियो ।

सार्वजनिक गरिएको तथ्याङ्क अनुसार बढ्दो आधुनिकतासँगै आमाको दुध चुस्न नपाउने बालबालिकाहरुको संख्यामा पनि वृद्धि भएको छ । सन् २०१९ को तथ्याङ्क अनुसार प्रदेशमा १६ प्रतिशत बालबालिकाहरुले आमा दुध चुस्न पाएका छैनन् । यो संख्या सन २०१४ मा १२ प्रतिशत रहेकोमा ५ वर्षको अवधिमा ४ प्रतिशतले वृद्धि भएको हो । अर्गानिक र सन्तुलित खानाको अभावमा महिला तथा बालबालिकाहरुमा कुपोषणको समस्या देखा पर्ने गरेको छ ।

कृषि उत्पादन र पोषणलाई एक साथ जोडेर लैजान सकेमा दिगो विकासका लक्ष्य अनुसार महत्वपूर्ण सफलता प्राप्त गर्न सकिने लुम्बिनी प्रदेशकी भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्री आरती पौडेलले बताइन् । अन्तरक्रियामा विशेष सहभागिता जनाउँदै पौडेलले सबै जनताले खान पाउने स्थितीको सिर्जना गर्नका लागि पनि कृषि उत्पादनमा जोड दिनु पर्ने बताइन् । आफ्नो मन्त्रालयले कृषि उत्पादन र उत्पादनको प्रयोगका लागि नीति निर्माण तथा कार्यक्रम सञ्चालनलाई जोड दिने गरेको उल्लेख गरिन् । कार्यक्रममा सुआहारा कार्यक्रमकी प्राविधि संयोजक रक्षा गिरीले ‘खाद्य सुरक्षा तथा पोषण सुधारको वर्तमान अवस्था, समस्या र चुनौती’ विषयमा कार्यपत्र प्रस्तुत गरेकी थिइन् ।

सुआहारा कार्यक्रमका लुम्बिनी प्रदेश कृषि संयोजक अर्जुन श्रेष्ठले सुआहाराले प्रवर्द्धन गर्दै आइरहेको पोषण सम्बेदनशील कृषि कार्यक्रमको परिचय र सरोकारवालाहरुसँग सहकार्यका क्षेत्रहरुका बारेमा प्रकाश पारेका थिए । यसैगरी भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयका महाशाखा प्रमुख श्रीधर ज्ञवालीले कुपोषण र खाद्य असुरक्षा समस्या समाधानका लागि सरकारले अपनाएका नीति, रणनीतिहरु र पोषण प्रवर्द्धनका लागि अपनाइएका रणनैतिक कार्यक्रमहरु बारे जानकारी गराएका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

थप ९३४ जनामा कोरोना, एकको मृत्यु फोहर व्यवस्थापन : सोचमा नै छ खोट बजेट भाषण अनुसार नै तलब वृद्धि हन्छ : अर्थमन्त्री शर्मा काँग्रेस नेताहरूकाे बैठकः सय सिट राखेर मात्र गठबन्धन गर्न सुझाव भोलि देशैभरका नासु बिदामा बस्ने पूर्व–पश्चिम लोकमार्गमा बस दुर्घटना, पाँच जना घाइते निर्मला प्रकरणमा मुछिएका दिलीपले युवतीलाई दुर्व्यवहार गरेको आरोप, अनुसन्धान जारी विश्वका लागि ताइवान किन यति महत्त्वपूर्ण छ ? गैरसांसदको कार्यकाल सकिएसँगै मन्त्री छान्न संसदीय दलको बैठक हेटौंडामा पाँच सवारीसाधन एक-अर्कासँग ठोक्किएपछि… चितवनमा दुई अर्ब लगानीमा क्यान्सर अस्पताल निर्माण ‘तिम्रै मान्छे हुम कर’ सार्वजनिक नेपाल समाजवादी पार्टीको लुम्बिनी इन्चार्जमा खनाल जापानको आधुनिक प्रविधि नेपालमा भित्र्याउनका लागि पहल गर्न प्रचण्डकाे आग्रह नेपाल खेलकूद महासंघ तिलोत्तमा ११ मा वडा कमिटि, अध्यक्षमा पुन आज कतिमा कारोबार भैरहेको छ सुनचाँदी ? ज्ञानेन्द्र शाही जुम्लाबाट चुनाव लड्ने इजरायलद्वारा गाजा युद्धविरामको प्रस्ताव स्वीकार भूमि आयोगः सम्झौतामा स्थानीय तहहरुको वेवास्ता, भूमिहीनहरु निराश सत्ता गठबन्धनलाई सिट बाँडफाँट मिलाउन कति सहज?