४ जेष्ठ २०७९, बुधबार

May 18, 2022

जेठ ३१ बुटवल । आज हुँदैगरेको युएई र नेपाल बीचको श्रम सम्झौताले नेपाली कामदारलाई थप सुरक्षीत र सस्तो रोजगार गन्तव्य बन्ने आसा गरिएको छ । संयुक्त अरब इमिरेट्स (युएई) र नेपालबीच नयाँ श्रम सम्झौतामा हस्ताक्षर हुँदैछ । जेनेभामा जारी अन्तराष्ट्रिय श्रम संगठन(आईएलओ) को १०८ औं शतवार्षिकीका अवसरमा नेपालका तर्फबाट श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षामन्त्री गोकर्ण विष्ट र युएईका मानव संशाधन मन्त्री नासेर थानी अल हम्लीले श्रम सम्झौतामा हस्ताक्षर गर्नेछन् ।


केही हप्ताअघि युएईसँग नयाँ श्रम सम्झौताबारे छलफल गर्न नेपाली टोली युएई पुगेको थियो । उक्त टोलीले सम्झौता पत्रको मस्यौदामाथि छलफल गरी अन्तिम टुंगो लगाएसँगै आज दुईपक्षले हस्ताक्षर गर्न गइरहेका छन् । सन् २००७ मा समेत नेपाल र युएईबीच श्रम सम्झौता भएको थियो । तर उक्त सम्झौता प्रभावकारी हुन सकेको थिएन । पुरानो सम्झौतालाई प्रतिस्थापन गर्ने गरी नयाँ ल्याउन लागिएको हो ।


नयाँ सम्झौता अनुसार नेपाली कामदारले आईएलओको मापदण्ड अनुसार युएईमा गएर काम गर्न पाउने छन् । अबदेखि नेपालीहरु युएईमा निशुल्क जान पाउनेछन् । नयाँ सम्झौतामा भिसा तथा टिकटलगायत सम्पूर्ण खर्च रोजगारदाताले नै बेहोर्ने भनेर उल्लेख गरिएको छ । महिला कामदारको हकहित, श्रमिक सुविधा र सुरक्षासम्बन्धी व्यवस्था गरिएको छ । युएईमा काम गर्ने नेपाली श्रमिकले त्यहाँका नागरिक सरह सेवा, सुविधा र तलब पाउने छन् । कामदारले आफ्नो राहदानी आफैँसँग राख्न पाउनेछन् । कार्यस्थलमा हुने दुर्घटनाका लागि दुर्घटना बिमा एवं निशुल्क उपचारको व्यवस्था तथा कामदारले बिरामी तथा आकस्मिक बिदा पाउने व्यवस्था गरिने सम्झौता पत्रमा उल्लेख गरिएको छ ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रुपन्देहीको ओमसतिया अध्यक्षमा एमालेका यादव विजयी एमाले अध्यक्ष ओली अस्वस्थ बुटवलको कालिकानगरमा मोटरसाइकल दुर्घटना हुँदा गुल्मीका ४० वर्षीय ज्ञवालीको मृत्यु रुपन्देहीको मायादेवी अध्यक्षमा पुनः कांग्रेसका चौधरी तिनाउ नदिमा डुबेर बुटवलका ८ वर्षिय रिदमको मृत्यु अर्घाखाँचीको सन्धिखर्कमा एमालेसँग गठबन्धन पराजित मतगणना सकिएका चितवनका तीनवटै पालिकामा एमाले विजयी नेप्से झिनो अंकले सुधार बुद्धका ज्ञान बाँड्दै बुटवल लेडि जेसिज पोखरामा मतगणनाका क्रममा विवाद, एमालेको नाराबाजी भरतपुरमा रेनुलाई १९ सय ६ मतको अग्रता गठबन्धनलाई पराजित गर्दै देवदह नगरपालिकाको प्रमुखमा एमालेका ध्रुव खरेल विजयी भारतसँगको असमान व्यापार सम्बन्ध सच्याऔँ : बाबुराम भट्टराई निर्वाचन आयोगले दियो बढीमा पाँच दिनभित्र मतगणना कार्य सम्पन्न गर्न निर्देशन कालिकाका शिक्षकका लागि पुनर्ताजगी तालिम बुटवलमा बम बिस्फोट गराउने ३ जना पक्राउ युवाको हातमा सर्दै स्थानीय सरकारको साँचो बालेन साहले पाएको मत दलप्रतिको आक्रोश : हरिबोल गजुरेल विद्युत् प्राधिकरण टाट पल्टिने अवस्थामा जाँदै छ : योगेश भट्टराई भैरहवामा विजय जुलुसमा हिँडेकाे मिनी ट्रक दुर्घटना : २४ जना घाइते, ६ गम्भीर