६ जेष्ठ २०७९, शुक्रबार

May 20, 2022


डिल्ली अम्माई, बेल्जियम

मैले धर्म वा संस्कारलाई कसरी बुझ्छु त्यो मेरो निजी कुरा हो । तर, यसले हाम्रो मौलिक संस्कृति निर्माणमा कस्तो प्रभाव पारेको छ त्यो गहन सार्वजनिक विषय हो । हिन्दू, जैन, शिख, बुद्ध वा बोन धर्मको जेलो पूर्वीय दर्शनभित्र छुट्याउन नमिल्ने गरी जेलिएको छ । त्यो पूर्वीय दर्शनमा अन्योन्याश्रित छ र पूर्वीय सभ्यता र संस्कृतिमा त्यसको प्रभाव नेतृत्वदायी छ । हाम्रो राष्ट्रियताका अङ्गहरूलाई पूर्वीय दार्शनिक मान्यताबाट अलग गर्न नसकिएझैँ सांस्कृतिक तथा भाषिक शब्दकोशमा पनि त्यसको छुट्याउनै नमिल्ने प्रभाव रहेको छ ।

Advertisement

त्यसमा सामान्तवादी युगमा केही गलत मान्यता जोडिए । नेपालको सन्दर्भमा लामा–झाँक्री, भाग्य अर्को जुनीको फल, कर्मकाण्डी अफबवाह, जाति प्रथा, देउकी, कुमारी प्रथा तथा मन्दिरमा बलि दिने चलनजस्ता रुढीगत मान्यताहरू बलजफ्ती संस्कृतिभित्र छिराइयो । त्यसैले हाम्रो नेपाली संस्कृतिका यी खराब प्रभावलाई सही मान्न कदापि सकिँदैन । त्यस्ता सांस्कृतिक विकृतिको रूपमा छिरेका गलत अफवाह र संस्कारको रूपान्तरण आवश्यक छ ।

तर, मुख्य कुरा ती विकृतिहरूलाई हाम्रो सांस्कृतिक मौलिकता न खल्बलिने गरी परिमार्जन र रूपान्तरण गर्दै लैजानुपर्छ । मौलिकताको मूल स्वरूप मासियो भने रूपान्तरणले कुनै अर्थ राख्दैन । त्यसले हाम्रो मौलिक दर्शन, सभ्यता र संस्कृतिको विनाश गर्दछ । अन्तमा मौलिक कला तथा संस्कृतिको विनाश भनेको राष्ट्रियताको मात्र नभई पूर्वीय सभ्यताको समेत समाप्ति हो ।

संसारभरि रहेका समुदायबीच कलाको आफ्नै विशिष्ट राष्ट्रिय रूप र राष्ट्रिय शैली हुन्छ । सबैले यो कुरा बुझ्दैनन् । अझ प्रवासमा रहेकाहरूले यो कुरा बुझ्न झन् मुस्किल हुन्छ । उनीहरू आफ्ना राष्ट्रिय विशेषताहरूको उपेक्षा गर्छन् र अन्धतापूर्वक पश्चिमाहरूको पूजा गर्छन् र के सोच्छन् भने हरेक सन्दर्भमा पश्चिमी सभ्यता नै उत्कृष्ट छ । उनीहरू पूर्ण पश्चिमीकरणको वकालत गर्दै निकै अगाडिसम्म पुग्छन् । भन्नैपर्छ यो गलत सोच हो ।

पूर्ण पश्चिमीकरण अव्यावहारिक छ र यसलाई नेपाली जनसाधारणले कहिल्यै स्वीकार गर्दैन । यो प्रवासमा रहेको दोस्रो पुस्तालाई बुझाउन सकेका छैनौँ किनकि हामी पनि बहकिएका छौँ । बिनाकारण हामी कदापि बहकिनु हुँदैनथ्यो । हाम्रा कुन कुराको हामीमाथि, हाम्रो समुदायमाथि र सांस्कृतिक पहिचानमाथि गहन प्रभाव छ छुट्याउनैपर्छ । यो विषय गहन हो भनेर विज्ञ नेपालीलाई बुझाउनैपर्छ ।

अस्ति एकजना साथीले अर्ती दिनुभो, ‘मित्र, तपाईंले धर्म–संस्कृति र पत्रकारितालाई सँगै हिँडाउन मिल्दैन । विवादमा पर्नुहुन्छ !’ मैले त्यतिबेला उनीसँग धेरै कुरा गरिनँ । यति मात्र भनेँ, ‘साथी, हाम्रो पत्रकारिता वास्तवमा केको लागि हो ? मभन्दा अग्रज पत्रकारहरूसँग सोध्नुहोला, त्यसको सहज उत्तर अवश्य मिल्नेछ ।’

हाम्रो पत्रकारिता विशेषतः आधारभूत वर्गको लागि हो । भुइँमान्छेहरूको अधिकतम हिस्साले बोक्ने आस्था, विश्वास र उनीहरूभित्र रहेको राष्ट्रिय तन्तुहरूसमेत हाम्रा पत्रकारिताका हिस्सा हुन् । उनीहरूको सुख, दुःख, आशा र भविष्यप्रतिको चिन्तासमेत हाम्रो कलमका हिस्सा हुन् । अनि पूर्वीय मान्यता खास गरेर पूर्वीय सनातन हिन्दू सभ्यता र संस्कृतिका हिस्सा हुन् । त्यसभित्र गलत मान्यता पनि छन् त्यसमध्ये कतिपय मध्ययुगमा (जसलाई हामी अन्धकारको युग पनि भन्दछौँ) शक्तिको आडमा छिराइएका अन्ध विश्वास पनि होलान्, त कतिपय डरबाट निर्मित मान्यता पनि होलान् । त्यसको रूपान्तरण जरुरी छ । तर, हाम्रो सांस्कृतिक सनातनी त्यसभन्दा अगाडि, विकसित र निःतान्त ब्रह्माण्डीय ज्ञानबाट निसृत छ । हाम्रो ओमकार परिवारभित्रको ज्ञान सकार, विशाल छ । अहिले आक्रमण बढ्दै गएको त्यही वैदिक युगमा विकसित सर्वपक्षीय माथि हो र हामीले संरक्षणका लागि आवाज उठाएको त्यसको लागि नै हो ।

राजतन्त्रको आवश्यकताबारेको बहस मैले निरर्थक देख्छु । हिजोका राजा देशभक्त थिए । हाम्रो देश विशाल बनाए । त्यसमा खाली राजाको मात्र योगदान थियो भन्ने कुरा मैले मान्दिनँ । भक्ति थापा, बहादुर शाह, वीरभद्र, भीमसेन थापालगायतका देशभक्तहरूको समेत देश निर्माणमा उत्तिकै योगदान छ । त्यो अभियानमा हजारौँ शहीदसमेत भए । उनीहरूको पनि त्यसमा योगदान रहेको छ । ती कुराहरू लेखाइएको इतिहासमा समेटिएनन्, जुन अलग कुरा हो ।

नेपाल एकीकरणको लक्ष्य र गोरखाको विस्तार दुई फरक कुराहरू हुन् । गोरखाको विस्तार गर्ने महत्वाकाङ्क्षी योजनाले कालान्तरमा नेपाल एकीकरण भएको हो । योगदानको हिसाबले उनीहरूको सम्मान गर्ने कुरा हुन्छ । सुरेन्द्र र राजेन्द्रविक्रमहरूको पनि समीक्षा त हुन्छ नि ? सुगौली सन्धिमा देश बेच्ने तिनीहरू होइनन् ? हजारौँ नेपाली चेलीलाई रखैल बनाएर दरबारमा गुमनाम बनाउने तिनीहरू होइनन् ? प्रश्नहरू छन् ! ती प्रश्नहरू इतिहासमा पनि थिए र अहिले पनि छन् । त्यही वंशमा जन्मेका सबै देशभक्त, जनप्रिय र जनसेवक राजा हुन्छ भन्ने विश्वास गर्न सकिँदैन । त्यसैले पनि राजतन्त्रको बहस निरर्थक छ । हाम्रो अहिलेको मूल चासो राष्ट्रिय सुरक्षाको हो, देशको अस्तित्वरक्षाबारे हो, सांस्कृतिक र मौलिक सभ्यता विनाश रोक्ने उपायबारे हो ।

के कारणले हाम्रा चुनौतीहरू बढी रहेका छन् ? कसरी ति चुनौतीहरूको सामना गर्न सकिन्छ ? जनताको ठूलो हिस्सा किन निराश छ ? हाम्रो सांस्कृतिक बिरासत धर्मराउँदै गर्दा हामी किन तै चुप र मै चुप छौँ ? खै हाम्रो आत्माबल कता हरायो ? हाम्रा बाह्य चुनौती के–के हुन् ? सबै कुराको बहस हुनु आवश्यक छ ।

बाह्य चुनौतीबारे पङ्क्तिकारले बेल्जियममा भएको अघिल्लो बहसबारेको लेखमा आफ्नो निचोड सुनाइसकेको हो । त्यो छलफलको निचोडलाई त्यहाँ यसरी प्रस्तुत गरिएको थियो ‘जबसम्म जनतामा आफ्नो पूर्वजहरूको आस्था, आफ्ना मौलिक सांस्कृतिक बिरासतप्रतिको मोह सकिँदैन तबसम्म त्यो देशका मानिसको स्वाभिमान, माटोप्रतिको मोह र समुदायमा बोलिने भाषाबाट च्यूत गराउन मुस्किल पर्दछ । त्यसैले परचक्रीहरूको पहिलो प्रहार भाषा मात्र नभएर धर्मसमेत हुने गर्दछ । मौलिक आस्थाबाट हाम्रो भाषा, हाम्रा रहनसहन, चाडपर्व र व्यक्तिगत तथा सामाजिक जीवनपद्धति निःसृत हुन्छ । धर्मले ती सबै कुराको मनोवैज्ञानिक नेतृत्व गरिरहेको कुरा फिरङ्गीहरूले राम्रोसँग बुझेका छन् । उनीहरूले धेरै कालको अथक प्रयोगबाट यो कुरा बुझेका छन् । त्यसैले कुनै पनि राष्ट्रको मौलिकतासँग उनीहरूको पहिलो दुश्मनी हुन्छ । जुन स्वतः भाषा, धर्म र संस्कृतिसँग जोडिएर आउँछ ।’

नेपालको सन्दर्भमा भन्नुपर्दा हाम्रो सांस्कृतिक बिरासतलाई चुनौती दिने केही आन्तरिक चुनौतीहरू पनि छन् । तीमध्ये केही निम्न छन्-

पहिलो हो– आत्मविश्वास र जिम्मेवारी बोधको अभाव ।’ देशका लागि आवश्यक बेला जस्तोसुकै त्याग पनि गर्न सक्छु, हाम्रो सभ्यता हाम्रो सम्पत्ति हो र यसको रक्षा गर्ने दायित्व पनि हाम्रो हो ।’ यो सोच नै आत्माबोधसहितको विश्वास हो । त्यसमा हाम्रो कर्तव्यसमेत समाहित भएको हुन्छ ।

‘हामी विदेश जाने–आउनेहरूबाट समेत जानअन्जानमा बाह्य सांस्कृतिक तस्करी बढेको छ है, भन्दा अस्ति मैले एकजनाबाट झन्डै पिटाइ खाइनँ । तर, त्यो कुरा आधा सत्य मात्र नभएर पूर्ण सत्य हो । हामीमा हाम्रो संस्कृति, सभ्यता र दर्शनबारे कि त भ्रम छ कि त बुझेका छैनौँ । हामीले राम्रा संस्कार विदेशीबाट नेपाल लिएर लैजाँदा हुन्छ । त्यो पनि पूर्वीय संस्कारीहरूलाई पाखे भन्ने हैसियतमा होइन । हामीले हाम्रो पहिचानको रक्षार्थ र समाजको हित हुने क्रममा जसरी प्राचीनबाट सिक्दछौँ त्यस्तै विदेश वा पश्चिमी सभ्यताबाट पनि सिक्न कन्जुस्याइँ गर्नुहुँदैन । यो कुरा हाम्रा पुरातन संस्कारीहरूलाई छुवाछुत, विभेद, बलिप्रथाका हिंसाधिकारीहरूको रूपान्तर गर्ने हदमा समेत लागू हुन्छ ।

देशमा आत्मनिर्भर शिक्षानीति, नैतिक मान्यताको प्रचार, श्रमिक रूपान्तरण प्रक्रिया, जन सुरक्षानीति, न्यायनीति, समान अवसर, राज्यमा पहुँच आदि कुराहरूले पनि स्वाभिमानमा बढोत्तरी गर्छ ।

दोस्रो पक्ष भनेको धर्म, राजनीति, शिक्षा, संस्कार, संस्कृतिप्रतिको गलत बुझाइ र अलगावबारे हो । पूर्वीय संस्कृतिमा धर्म भनेको सभ्यताको अनुभवबाट सिर्जित नीति–नियम हुन्, जसले समाजमा विकृति रोकेर, मनोबल बढाएर अन्ततः राज्यलाई सहयोग पुऱ्याउँछ । यो पक्ष भत्काइयो भने राष्ट्रियतामा सङ्कट आउँछ । देशको मौलिकतालाई आधार बनाएर, हावापानी, माटो, जनता र यसमा मौलिक भाषाको प्रभावबारे न्यायिक विश्लेषण गर्दै नेताहरूले राष्ट्रियताको जगेर्ना गर्नुपर्ने हो । आर्थिकलगायत विभिन्न लोभमा परेर परधर्म वशीभूत हुँदै आफ्नो मौलिक सभ्यताउपर नबर्सिनुपर्ने हो । पश्चिमा धर्मदेवता जिससको रगतको साङ्केतिक होली वाइन, उनीहरूको पैसामा विदेश भ्रमण, उनीहरूको धार्मिक स्कुलबाट वारिधि नेपाली नेताको प्रिय बन्नु दुःखद् हो । यिनीहरूले हाम्रो सांस्कृतिक बिरासत बिस्तारै विदेशीको पाउमा सुम्पँदै छन् जस्तो आभास किन हुँदै छ अचेल ? त्यसप्रकारका प्रवृत्तिको प्रतिकार गर्नुको साटो हामी लाटिएका छौँ किन ? हाम्रो संस्कृति नै नरहे हामी रहुँला र ? यो प्रश्नले सबैलाई घोच्नुपर्छ अब ।

एसएसबीले सीमाका तारबार उखेल्दा र सीमा क्षेत्रका नेपाली जनतामाथि हातपात गर्दा, निःशस्त्रहरूमाथि शस्त्र प्रहार गर्दा पनि नेपालका राजनेताहरू किन बोल्दैनन् ? नेपाल सरकार किन बोल्दैन ? नेताहरूलाई नेपालको भाग्यभविष्यप्रति विश्वास छैन । विश्वास छ त विदेशी धर्मप्रचारकहरूको आशीर्वाद, पुरस्कार, उपाधि र पहेँलो मदिरापानप्रति छ । ‘नेपाली राजनेताहरू आफ्नै निहित स्वार्थमा नाकसम्म डुबेका छन् । नाकैसम्म डुबेपछि बोल्न सकिँदैन । नेताहरूलाई नेपाल र नेपाली जनताको स्वाभिमान संरक्षणभन्दा आफ्नै स्वार्थरक्षण प्रिय छ !’ नेताहरूबारे जनताले यसरी निष्कर्ष निकाल्नु दुःखद् हो ।

संस्कार, संस्कृति भनेको व्यक्तिदेखि देशका गौरव हुन् । त्यसलाई बचाउन हाम्रो नेतृत्व सजग हुनुपर्ने हो, तर नेता त वास्तवमै विदेशीहरूबाट किनिएजस्ता निरीह छन् । उनीहरूकै इसारामा लुरुलुरु अघिपछि गरिरहन्छन् । यो नेतृत्वको अवस्थालाई सामान्य मात्र भनेर बस्न सकिँदैन । अब यिनको विरुद्ध दबाब दिनु मात्रले देश बर्बादी रोकिएला भन्ने लाग्दैन ।

तेस्रो पक्ष भनेको भ्रष्ट तथा महत्वाकाङ्क्षी नेतृत्व र कर्मचारी तन्त्र हो । मन्दिर, मस्जिद, गुम्बा, विद्यालय, विश्वविद्यालय, वन, खोला, प्रधानमन्त्री निवासलगायतका लाखौँ रोपनी सार्वजनिक जग्गा मन्त्री, नेता, कर्मचारी र बिचौलियाको मिलेमतोमा बेचिएका छन् । प्रधानमन्त्री र पार्टीका माथिल्लो तहबाट गरिने अर्बौं अर्बका भ्रष्टचारलाई राजनीतिक तहबाट छोपिएको छ । पियनदेखि माथिका पदमा नियुक्ति पाउन पैसाको झोला बुझाउने संस्कार झाँगिएको छ । कूटनीतिकदेखि, सांसदको टिकट प्राप्ति, सुरक्षा अङ्गका ठूलाबडा नियुक्तिमा पैसाको व्यापार हुन्छ । राष्ट्रिय गौरवको लागि दिइने तक्मासमेत बिक्री गरिन्छन् । पञ्चायतकालमा भएका नमिता–सुनिता काण्डका फेहरिस्त अहिले त झन् हेरी र पढी साध्य छैन । हाम्रो संस्कृतिका महत्वपूर्ण अवयव स्वाभिमान, विश्वास, सांस्कृतिक सभ्यताप्रतिको आत्मगौरव, राष्ट्रियताप्रतिको जनविश्वास विचलित छ । ढिला नगरी त्यसलाई कसैले न कसैले नेतृत्व दिनैपर्छ ।

चौथो पक्ष भनेको हाम्रो नेतृत्व तहको वैदेशिक कूटनीतिक असफलता हो । चीनको बीआरआई, अमेरिकाको इन्डोप्यासेफिक, भारतको बीबीआईएन र बिमस्टेक, एसिया प्यासेफिक समिटको नामले क्रिश्चियनहरूको खुला मोर्चामा नेताहरूको उत्ताउलो परिवेशले साँच्चिकै देशमाथि सङ्कट निम्त्याउँदै छ । यदि यी महाभूलहरूको बेलैमा परिमार्जन नगर्ने हो भने नेपालको लागि अर्को राष्ट्रिय सङ्कटको खोजिगरिरहनुपर्ने आवश्यकता पर्दैन । राष्ट्रिय सुरक्षाका लागि राज्यबाट भइरहेको यो गम्भीर विचलनबारे अब चर्को दबाबको खाँचो छ ।

यीबाहेक हाम्रा आफ्नै स्वभावहरू पनि परिवर्तन गर्न आवश्यक छन् । काम वा श्रमप्रतिको विश्वासले हाम्रो काम नगरी धनी बन्ने चाहनालाई विस्थापित गर्छ । इमानदार जीवन–पद्धतिले हामीलाई सामाजिक र वैदिक मूल्यमान्यताको नजिक पुऱ्याउँछ । स्वाभिमानले हाम्रा मूल्यमान्यताउपरको आक्रमणलाई निस्तेज बनाउँदै हामीलाई जुझारु, सचेत र ज्ञानी बनाउँछ । सभ्यतासँगै जन्मिएका राम्रा र नराम्रा संस्कारहरूको प्रशोधनले हामीलाई युगसम्मत, प्रगतिशील र क्रान्तिकारी बनाउँछ । अत हामीले हाम्रो पूर्वीय दर्शनलाई धर्म, संस्कृति र सभ्यताका समग्र सकारात्मक प्रवृत्तिसँग जोडेर हेऱ्यौँ भने मात्र हाम्रो आफ्नो मौलिक ज्ञानलाई अझ परिस्कृत बनाउन सक्नेछौँ । जय मातृभूमि !

साभार

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मदन भण्डारी यु–१४ क्रिकेट: बुटवल र सैनामैना फाइनलमा नगर प्रमुखमा ५ र गाउँपालिका अध्यक्षमा ११ महिला निर्वाचित कपिलवस्तुको शिवराज नगरपालिका मेयरमा राप्रपा विजयी २२ वर्षदेखि फरार अभियुक्त चुनावका बेला गाउँ जाँदा पक्राऊ चुनाव स्थानीय तहको, जित टोपबहादुर रायमाझीको बुटवलमा कांग्रेसका पाण्डेय र एमालेका भट्टराईबीच ६ हजार बढी मतको भिन्नता सियारीमा अध्यक्ष र उपाध्यक्षमा कांग्रेस विजयी भरतपुरमा कसले कति पाए मत ? यू-२० साफको तालिका सार्वजनिक, पहिलो खेलमा माल्दिभ्सको सामना गर्ने नेपालमा थपिए १२ कोरोना संक्रमित पत्रकारिता पुरस्कार भैरहवाका तीन पत्रकारलाई सेयर बजार २३ अंकले ओरालाे अहिलेसम्म ५७९ स्थानीय तहको मतगणना सकियो, २९ हजार ३०३ उम्मेदवार निर्वाचित सुस्ता गाउँपालिकाको अध्यक्ष र उपाध्यक्ष कांग्रेसले जित्यो नेपालले दुई खेलअगावै गुमायाे युगान्डाविरूद्धकाे शृंखला सैनामैनामा कांग्रेसका शर्माको अग्रता कायमै ‘ब्युटी प्याजेन्ट’ का नाममा याैन हिंसामा परेकी युवतीको पीडा- बेहोस बनाएर बलात्कार गरेका थिए काठमाडौंमा स्थापितभन्दा बालेन १० हजार बढी मतले अगाडि केन्द्रीय नेताले आफ्नै वडा र पालिका हारे अबदेखि जेठ १० गते नेपाल परराष्ट्र सेवा दिवस मनाइने