१० माघ २०७८, सोमबार

Jan 24, 2022

साथीहरुले मेसेन्जरमा समूह बनाएर मलाई पनि जोडेका रहेछन् । खुसी लाग्यो । यसो हेर्छु त पढ्दाका पुराना साथीहरु । हामीहरुले २०५२/२०५३ मा पुरानो बुटवलको सीएमए तालिम केन्द्रमा तालिम लिएका थियौं । बुटवल सीएमए तालिम केन्द्रको हामी तेस्रो समूह थियौं । हाम्रो दुईवटा समूहमा ८० जना साथीहरु थियौं । अघिल्ला पुराना साथीहरुका समूहभन्दा हामी अलि फरक थियौं । कारण अनेक छन् । विद्यार्थी कल्याणकारी समिति बनाएका थियौं । विद्यार्थी हक अधिकारका निम्ति प्राइभेट सेन्टरमा पढेर पनि माग सम्बोधन गराउनका निम्ति क्रियाशील थियौं ।

Advertisement

शिक्षकहरु उस्तै सक्रिय र युवाहरु थिए । डाक्टर प्रदीप ज्ञवाली, डाक्टर राजेन्द्रबहादुर जीसी लगायतका सरहरु हाम्रा लागि सम्झनाका पात्र बनेका छन् । हाम्रो समूहमा भरखर १६/१७ वर्षका ऋषिराम आचार्यदेखि ३० वर्ष कटेका कुलबहादुर आले(ठूल्दाइ) र ईश्वरबहादुर राना(कान्छा दाइ) समेत अध्ययन गर्थे । सबै जातजातिका थियौं । तराइका राजेन्द्र यादव, नाथुरामदेखि पहाडी जिल्लाका जगदीश घिमिरे, विश्व पौडेल, मणि पंगेनी, बिमला रायमाझी, जगन्नाथ पराजुलीहरु समेत थिए । बाहुन क्षेत्री थिए । कथित दलित जातिका साथीहरु थिए । जनजातिमा मगर,गुरुङहरुको समेत सहभागिता देखिन्थ्यो ।

पढाईमा अब्बल साथीहरु थिए । सीएमए पढ्न आउँदा केही साथीहरुले प्रमाण पत्र तह उत्तीर्ण गरेर स्नातक पढ्दै थिए । धेरैले प्रवेशिका परीक्षा उत्तीर्ण गरेर आएको तातो जोश थियो । त्यही भएर पढाइमा आगो पार्थे । घोकन्तेहरु पनि थिए । निर्मल भण्डारी, ऋषिराम,मणि पंगेनीहरुले टुप्पी बाँधेर दाँतबाट पसिना आउने गरी घोकेर पढेको ताजै लाग्छ । कान्छा दाइ, ठूल्दाइ, म अनि एनपी पन्थीहरु भने व्यवहारिक पढाइका पक्षमा थियौं कारण उमेर अवस्था र पाकोपना नै हो । त्यतिबेला देशभरि रहेका २८ वटा सीएमए तालिम केन्द्रहरुमध्ये बुटवलकै तालिम केन्द्रबाट हामीहरुले नै प्रथम,द्वितीय र तृतीय स्थान हासिल गरेका थियौं । त्यो कृर्तिमान राख्न पाउँदा खुसीको सीमा थिएन ।

सीएमए पास भएपछि सबै साथीहरु जागिरको सिलसिलामा देशका धेरे ठाउँमा सेवारत् छन् । पर्वतबाट लोकसेवा पास गरेका बुद्धिप्रसाद पन्थ रुपन्देहीमा ढलिमली गरेका छन् । कपिलवस्तुका राजेन्द्रप्रसाद यादव रुपन्देहीको लुम्बिनी सांस्कृतिक नगरपालिकामा किल्ला जमाएका छन् । जगन्नाथ पराजुली सुनवलतिर धन कमाएर मख्ख छन् । मणि पंगेनी वालिङ्ग नपामा जागिरे छन् । सीता पराजुली भैरहवा आँखा अस्पतालतिर सेवारत् छिन् । विमला परासीतिर छिन् । रेश्मा कता छिन् हेक्का छैन । विश्वले केही समय प्रोजेक्टतिर जागिर गरेर यतिबेला एग्रोभेटतिर भेटिन्छन् । जियोलोजीमा एमएस्सी गरेका उनी पछिल्लो समय नेता बन्ने शुरमा छन् । साथीहरुको प्रगति सुनिएकै छ । अच्युत,भागिरथ अनि दीपेन्द्र लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा आफ्नो ज्ञान,सीपलाई व्यवहारिक रुपमा प्रयोग गर्दैछन् ।

जीवनको २५ वर्षसम्म धेरै साथीहरु एकै ठाउँमा एकैपटक भेट हुने अवसर मिलेन । सायद बिमला रायमाझीले बनाएको सीएमए २०५२ को मेसेन्जर समूहले २०७८ को बैसाख ११ गते फेरि बुटवलमा भेटाउने छ । सकेसम्म सबै नसकेमा करिव ४० जना अर्थात् ५० प्रतिशत् साथीहरुलाई जम्मा गरेर रजत भेटघाट महोत्सव मनाउने योजना बुनेका छौं । यस कार्यक्रमा सबै साथीहरुको सार्थक सहभागिता रहने नै छ । मेसेन्जर समूहमा जोडिएका साथीहरुलाई त थाहा भइहाल्यो । नजोडिएका साथीहरुलाई जोड्न प्रयत्न जारी राख्नु पर्ने छ । कुनै साथीले सूचना वा जानकारी नपाएको कारण कार्यक्रममा उपस्थित हुन नपाउँदा पीडाबोध हुनेछ । रजत भेटघाटमा भेट्न नपाउँदाका गुनासोको समाधान गर्न हामीले सक्ने छैनौं । समयले हामीलाई लखट्ने छ ।

हामीले रजत भेटघाट कार्यक्रममा चियापान गर्नेछौं । आफ्नो परिचयलाई पुनर्ताजगी गर्नेछौं । २५ वर्षको अवधिमा हामीले गरेका प्रगति र गुमाएका साथीहरुको सम्झना एवम् श्रद्धाञ्जली अपर्ण गर्नेछौं । पढेर देशका लागि पुराएको योगदानका बारेमा चर्चा गर्नेछौं । त्यतिबेला सीएमएको योगदान र मूल्य अतुलनीय थियो । गाउँले डाक्टरकारुपमा चित्रित सीएमएहरुको वृत्ति विकासका निम्ति के कस्ता कामहरु भएका छन् ? सो बारेमा समेत जानकारी हासिल हुने छन् । साथीहरुको प्रतिभाहरु प्रस्फुटन हुने छन् ।

हामीले तत्कालीन तालिम केन्द्रका प्रमुख र सञ्चालकहरुसँग पढाईका बारेमा,शुल्कका बारेमा,ओजेटी व्यवस्थापन एवम् फिल्डमा देखा परेका समस्याहरुका बारेमा प्रत्यक्षरुपमा डायलग गरेका थियौं । तालिम केन्द्रका सञ्चालकहरुसँग हाम्रो धेरैपटक बिमति भएका थिए । उनीहरुले प्राइभेट सेक्टरमा विद्यार्थी कल्याणकारी समिति बनाउन नहुनेमा तर्क राख्थे तर हामी हाम्रो खाँचो हो भनेर मुठ्ठी कसेका थियौं । हामीहरु पढ्ने क्रममा आफ्नै पैसा र सहयोग उठाएर नेपालका प्रख्यात स्थानहरु र भारतको दार्जिलिङ्गसम्म शैक्षिक अवलोकन भ्रमणमा गएका थियौं । भ्रमणका बेला हामीले नयाँ नयाँ कुराहरु देख्ने र अनुभव गर्ने अवसर पाएका थियौं ।

धनकुटाको सरकारी सीएमए क्याम्पस हेरेका थियौं । इलामको चियाबारीमा फोटो खिचाएका थियौं । फिक्कलमा तुम्बा तानेर झापा आउँदा नसाले छाडेको साथीहरुले सुनाएका थिए । सर्लाहीको लालबन्दी बजारमा किनेको झक्कले खसीलाई टाइगर टपमा काटेर पिकनिक खाएको हामीले कदापी भुल्ने छैनौं । साथीहरुले नाचेर धूलो उडाएको यी आँखा साक्षी छन् । केही साथीहरुले उक्त शैक्षिक भ्रमणमा मासुभात खान नपाएको झोंकमा मलाई गाली गरेको मैले बिर्सेपनि त्यी साथीहरुले बिर्सेका छैनन् । भ्रमणको संयोजन दिनानाथ भण्डारी लगायतका साथीहरुले गरेका थिए । नाचगानमा तिर्कामणि बहुतै सक्रिय थिए ।

उतिबेला गठित विद्यार्थी कल्याणकारी समितिमा मलाई अध्यक्ष बनाएका थिए । यतिबेला अर्थात् २५ वर्षपछि पनि रजत भेटघाट कार्यक्रम २०७८ को संयोजन गर्ने जिम्मा दिएका छन् । विश्व,जगन्नाथ लगायतका साथीहरुले पक्कै पनि समन्वयकारी भूमिका निर्वाह गरेर कार्यक्रमलाई टुंगोमा पुराउन पहल गर्ने आशा गरेको छु । साथीहरुका अनुसार हामीहरुले निर्मल भण्डारी( गुल्मी) देवी गोदार(पाल्पा) हरिबहादुर जीसी( प्युठान),मुमाराम भुसाल(अर्घाखाँची) र तिर्कामणि गैरे ( गुल्मी) लाई गुमाएका छौं । उनीहरुको आकस्मिक निधन भएको खबरले मन अमिलो भएको छ । ती साथीहरुप्रति श्रद्धाञ्जली र परिवारजनमा समवेदना प्रकट गर्दछु ।

अउने बैसाख ११ गते शनिवारका दिन भेट हुँदा एकले अर्कालाई थप नजिकबाट चिन्ने छौं । कति साथीहरुका अनुहार बिर्सिए पनि उनीहरुका कुरा सुनेर सम्झिने छौं । बिर्सिका अनुहारहरुलाई सम्झिने छौं । एकले अर्कालाई असल मित्रका रुपमा ग्रहण गर्नेछौं । सुख दुःखका साथीका रुपमा बुझ्ने छौं । माया,ममता र स्नेहका आँखाले सबैलाई हेर्नेछौं । मित्रतालाई कायम गर्न स्थायी खालको समिति गठन गर्नेछौं र वर्षैनी भेट्न प्रण गर्नेछौं । गुमाएका साथीहरुका घरमा समवेदनाका लागि पुग्नु पर्नेछ । उनीहरुका परिवारलाई हौशला दिनुपर्नेछ । साथीहरुको सम्झनालाई नवीकरण गर्नुपर्नेछ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राष्ट्रियसभा निर्वाचन सुरक्षाकाे जिम्मा प्रदेश प्रहरीलाई काठमाडौंमा सिटामोलको अभाव छ, यसमा पनि नाफाखोरीको तारतम्य छ ? कोरोनाको नाममा आफूखुसी कार्यालय अनुपस्थित, स्वीकृती लिएरमात्र बस्न निर्देशन जिल्ला भित्रने सबैलाई खोप कार्ड अनिवार्य मूल्यवृद्धिको बिरोधमा विप्लव नेकपाको प्रदर्शन प्रहरीको मोटरसाइकल लिएर फरार कैदी नाइके पक्राउ कर्णालीका मुख्यमन्त्री शाहीको सम्पत्ति : ५६ तोला सुन, ठाउँ-ठाउँमा जग्गा दाङमा अतिरिक्त खोप लगाउन सुरु, सिरिन्ज अभाव व्यवसायीलाई हतोत्साहित नबनाऔं सिद्धबाबा सुरुङमार्गको निर्माण आगामी महिना सुरु हुने बढ्यो संक्रमण, छैन सर्तकता राष्ट्रिय सभा निर्वाचन : लुम्बिनीमा कुन दलको कस्तो अवस्था ? नेपालमा एक लाख ६८ हजारले लगाए बुस्टर डोज, अझै एक करोड खोप मौज्दात १६ पुसदेखि हराइरहेकी महिलाको शव घरभित्रै फेला सुस्ता गाउँपालिकाद्वारा ६१ करोडको बजेट प्रस्तुत बिपी प्रतिष्ठान सम्हाल्न आइपुगे यादव, आन्दोलनरत पक्षकाे स्वागत, कर्मचारीकाे विरोध नालामा फसेर गैंडा मरेको विषयमा अनुसन्धान गर्न सहायक वार्डेनलाई जिम्मा जिल्ला प्रशासन रसुवाका ९० प्रतिशत कर्मचारीलाई कोरोना, शुक्रबारसम्म सेवा बन्द थप १० हजार ३१९ जनामा कोरोना संक्रमण, ४ जनाको मृत्यु खोटाङमा कोरोनाका सक्रिय संक्रमित सय नाघे