९ आश्विन २०७९, आईतवार

Sep 25, 2022

कुखुराका चल्ला पनि यतिविधि चलाख हुन्छन् भन्ने कुरा मलाई थाहा थिएन । म सानैदेखि कुखुरासँग कुनै न कुनै तरिकाले नजिक हुँदै आइरहेको छु । हामी साना छँदा आमासँगै खेतारा खोज्न आफरतिर जान्थ्यौं । त्यो बेला बाटाभरि साना ठूला कुखुरा चरिरहेका हुन्थे । बाटाका कुखुरा देखेपछि एकदिन आमाले भन्नु भएको थियो, ‘यी कुखुरासँग छोइनुहुँदैन ।’ मैले मनमनै भन्थेँ, ‘कसरी छोइनु, हामीलाई देख्नासाथ सबै कुखुरा परपर भाग्छन् ।’

Advertisement

झुक्किएर कुखुराको मासु खाएको र जनै फेरेको घटना सम्झिँदा अहिले पनि अचम्म लाग्छ । एकजना साथीको घरमा गएको थिएँ, मासु पकाएका रहेछन् । साथीकी आमाले बटुकामा तीन चार टुक्रा मासु दिइन् । खाएँ । पछि थाहा भयो त्यो त कुखुराको मासु पो रहेछ ! बडो फसाद प¥यो । घर फर्केपछि चिसा पानीले नुहाएँ, पुरानो जनै फालेर नयाँ जनै लगाएँ र दर्जनौँचोटि गायत्री मन्त्र जपेर आफूलाई ‘चोख्याएँ ।’ त्यो घटना सम्झिँदा अहिले पनि एक्लै हाँस्न मन लाग्छ । अहिले भान्सामा नियमितजसो कुखुरा मासु पाकेको देख्दा अचम्म लाग्छ । एक दुई दिन भान्सामा कुखुराको मासु पाकेन भने भान्सातिर जानै मन लाग्दैन ।

चेकजाँचको बेला डाक्टर मनबहादुर के.सी.ले औंलो ठाडो पारेर भनेको सम्झन्छु, ‘हेर्नोस् है रातो मासु खान बन्द ।’ मलिन अनुहार बनाउँदै मैले सोधेको थिएँ, ‘सेता कुखुराको सेतो मासु खान त होला नि ?’गम्भीर हुँदै उनले भनेका थिए, ‘अलि अलि ।’ भएन फसाद ! सानामा आमाले कुखुरा नछुन भन्नुभयो अहिले डाक्टरले रातो मासु नछुन भन्दैछन् । कसले भनेको मान्नु ? संसारमा सबैभन्दा ठूली, आमा भन्छन् । आमाले भनेको मान्दा ज्यानै खतरामा जाने भएपछि डाक्टरले नै भनेको मान्नु पर्ने भयो । त्यसैले कुखुराको प्रभाव बढ्दै गइरहेको छ । भान्सामा खसीको भन्दा कुखुराको प्रवेश बढ्दो छ । अहिले कुखुराको मासु खाएर जनै फेर्न परेको भए महिनामा बिसदेखि पच्चीसवटा जनै त चाहिन्थे होलान् ।
सुरुमा मैले चलाख कुखुराको बारेमा कुरा गर्दै थिएँ, बाहिरतिर बरालिएँछु ।

मेरो घरमा अहिले दुईथरी कुखुरा छन् एक थरी ठूला र अर्को थरी साना । साना पनि साह्रै साना । एकदिन छोरा सुमन खुसी हुँदै घर आए, उनका हातमा कागजको सानो बाक्सा थियो । बक्सा खोलेर देखाए, त्यसमा कुखुराका सानासाना दुईटा चल्ला थिए । साना पनि साह्रै साना । त्यो बेला तिनी तन्नेरी फिस्टाभन्दा ठूला थिएनन् । जोख्यो भने पचास ग्रामसम्मका थिए की ! आश्चर्य मान्दै मीनाले भनेकी थिइन्, ‘के गरेको होला यत्रा चल्ला ल्याएर ?’ सुमनले भनेका थिए, ‘बीस दिनका चल्ला हुन् आमा यी । सानो जातका चल्ला । मासु खान होइन, हेर्दा रमाइलो हुन्छ भनेर ल्याएको हुँ । यी ठूला भएपछि साह्रै राम्रा देखिन्छन् । यी जति ठूला भए पनि आधा किलोभन्दा ठूला हुँदैनन् ।’ नभन्दै त्यो बेलै ती चल्ला औधी चलाख थिए । ट्यँुट्युँ गरेर घरै थर्काएका थिए एकैछिन् । उनलाई देखेर पहिलेदेखि घरमा दादा बनेर बसेका ठूला कुखुराहरू दङ्ग परेर पनि टोक्ने प्रयास गरे । टोक्न चाहिँ दिएनौँ । सँगै चारो र चारो दिने सामान पनि ल्याएका रहेछन् । बडो मजाले चारो खाए । हामीले रमाएर हेरिरह्यौँ ।
साना भइकन ती चल्लाको फुर्ती देखेर मलाई केटाकेटी अवस्थाको एउटा घटनाको सम्झना भयो ।

सानै थिएँ, गोठ नजिकैको खर्यानमा घाँस काट्दै थिए, नकिजै धाइराको फेँदमा तित्राले गुँड बनाएको रहेछ । भर्खर फुलबाट बाहिर निस्केका सानासाना चल्लाहरू रहेछन् । सुरुमा चल्ला देखेर अचम्म लाग्यो । पोथी तित्रो नभएको मौका पारेर ती सबै चल्ला कमिजमा पोको पारेर घर ल्याएँ । बाटामा आउँदै गर्दा मनमा कुरा खेले, ‘आमाको सहयोग लिएर यिनलाई पाल्छु । हुर्कँदै जान्छन् । ठूला भएपछि फुल पार्छन् । हाम्रो घरमा तित्राको बगाल हुन्छ । हामी बाहुनले कुखुरा पो खान हुन्न, तित्राको मासु खान त हुन्छ नि । त्यसपछि दिनदिनै तित्राको मासु खान पाइन्छ ।’ मनमा कुरा खेलाउँदै घर पुगेँ । कमिजको फेरोभित्र तित्राका चल्लाहरू ट्युँट्युँ गर्दै थिए । आँगनमा डोको थियो । कमिजमा पोको पारेका चल्ला जतनले डोकोमा थुन्न खोजेँ । ज्यात्तेरिका थुन्न खोज्दै थिएँ, दुईटा चल्ला फुत्केर भागे ।

बाँकी रहेका चल्लालाई डोकाभित्र हालेपछि चारोको जोहो गर्न लागेँ । भित्रबाट सानो बटुकामा अलिकति आँटो र अर्को बटुकामा पानी लिएर आएँ । दाना र पानी दिन खोज्दा एउटा चल्लो भाग्यो । बाँकी रहे चारोटा । अब चारोटा मात्रै चल्लाले संसार थाम्न मुस्किल पर्ने देखेँ । अलिकति निरासा जाग्यो मनमा । साँझसम्ममा बाँकी रहेका चारोटा चल्ला पनि भागे । म भएँ रित्तै । त्यो बेला मलाई संसार गुमाएजस्तै लागिरहेको थियो । त्यो दिनदेखि तित्राका बच्चा बाठा हुन्छन् भन्ने कुरा आफैले महसुस गरेको थिएँ । कसैले यो केटो त तित्राको चल्लाजस्तै बाठो छ भनेको सुन्दा मलाई त्यै घटनाको सम्झना हुन्थ्यो । आज छोराले ल्याएका चल्ला देखेपछि मलाई त्यै घटनाको सम्झना भयो ।

चल्ला बढ्दै गए । उनीहरू ट्युँट्युँ गरेको सुन्दा घरै रमाइलो लाग्न थाल्यो । चल्ला देखेर आर्या र रोजिना पनि रमाउँन थाले । जङ्गेले नजिकै बसेर रखवारी गर्न थाल्यो । घरै उज्ज्यालो भयो । बिहान उठेपछिको मेरो नित्यकर्म तिनै कुखुरालाई दाना पानी दिने र एकैछिन् घरवरिपरि चराउने हुन थाल्यो । ठूला कुखुरा टाढाटाढा गए पनि ती साना चल्ला कतै टाढा जाँदैनथे । घरको आँगनमा तुलसीको मठ वरिपरि घुमेर चर्थे । घाँसका कलिला मुन्टा खान्थे । मलाई हेर्दै रमाइलो लाग्थ्यो । धेरैजसो समय उनीहरू कतै आडमा बस्थे । खुट्टा माथि पारेर सुतेको दृश्य औधि रमाइलो देखिन्थ्यो । आकारमा साना भएकाले उनीहरूले चारो र पानी खाएको दृश्य पनि रमाइलो देखिन्थ्यो ।

एकदिन मिनाले भनिन्, ‘यिनले पनि फुल पार्लान्, बच्चा कोरल्लान् नि है ?’ मैले भनेँ, ‘प्रकृतिको नियम हो, त्यसो त गरिहाल्छन् नि !’ त्यै बेला सुमन आए । उनले भने, ‘यिनले बच्चा निकाले भने हजार रुपियाँ जोडीमा उसैले किनिदिन्छु भनेको छ ।’ बन्दाबन्दीले गर्दा चारैतिर सुनसान थियो । मानिसहरूको आवत जावतमा कमी आएको थियो । मानिसहरू घरभित्रै बस्नुपर्दा डिप्रेसनको सिकार हुने सम्भावना बढ्दै थियो तर हामीलाई भने कुनै मतलब थिएन । पूरा दिनको आधा समय त कुखुरा हेरेरै बित्थ्यो । साना र ठूला कुखुरा, कुकुर, नातिनी, नातिनीको साथी यी सबै हाम्रा लागि बन्दाबन्दीमा भुलाउने माध्यम बनेका थिए । हुँदाहुँदा घरमा चल्ला र हाम्रो सम्बन्ध नङ र मासुको जस्तै हुन थालेको थियो ।

एकैछिन् चल्ला देखिएनन् भने नरमाइलो लाग्थ्यो । सधैँ बिहान बाहिर आँगनको चुल्होमा आगो बालेर पिउने पानी उमाल्नु मेरो दैनिकी जस्तै बनेको थियो । बिहान उठेर कुखुरालाई दाना पानी दिने, पानी उमाल्ने, घरवरिपरि भएका सामान मिलाउने आदि काम गर्थेँ । त्यो दिन पनि त्यस्तै गर्दै थिएँ । त्यो बाहेक अरु तिनोटा कामको चापाचाप थियो । एमफिलको शोधपत्र फाइनल गरेर पठाउनु थियो, सुगन्द भाग दुईका लागि लघुकथासम्बन्धी लेख तयार गर्नु थियो र हाम्रो पुरुषार्थका लागि एउटा लेख तयार गर्नु थियो । मानसिक रूपमा म त्यतातिर पनि बाँढिएको थिएँ । साना चल्लाहरू आँगन वरिपरि खेलीरहेका थिए । आर्या र रोजिना मोवाइलमा गीत बजाएर नाच्दै थिए । जङ्गे दलानमा घरी सुत्ने र घरी बस्ने गरिरहेको थियो । म एकैछिन् अध्ययन कक्षमा छिरेँ । पाँच मिनट पनि काम गर्न भ्याएको थिइन्, नातिनी कराइन्, ‘बुबा पानी उम्लियो ।’
कम्प्युटर खुलै छोडेर बाहिर निस्केँ । उम्लिँदै गरेको केतली उतारेर बाहिर राखेँ र कुखुरातिर हेरेँ । आँगनमा एउटा मात्र कुखुरा थियो ।
‘खैरो पोथी खै ?’ मेरो मुखबाट एक्कासि आवाज निस्कियो । ‘अघि भर्खर यहीँ थियो । खै कता गएछ ।’ रोजिनाले भनिन् । यताउति खोजेँ तर खैरो पोथी भेटिनँ । मेरो आवाज सुनेर मीना र सुमन पनि बाहिर निस्के । सबै मिलेर खोज्यौँ तर कतै भेटिएन । भाले आँगनमा यताउति घुमेर पोथी खोजिरहेको थियो । त्यसपछि एउटाले अर्कोलाई आरोप प्रत्यारोप लगाउने नेपाली पारा सुरु भयो । ‘यिनलाई बाहिर छोड्नु हुन्न भन्ने जान्दा जान्दै बुबाले छोड्नुभएछ ।’ सुमन बोले ।

‘यी केटीहरूले हेरेका भए पनि हुने ।’ मीनाले प्रतिक्रिया व्यक्त गरिन् । ‘भर्खरैसम्म यहीँ थियो । हामीले हेरिरहेका थियौँ ।’ रोजिनाले स्पष्टीकरण दिइन् । मैले घरवरिपरिर बाहिर चारैतिर हेरेँ तर कतै भेटिनँ । खोज्दै थिएँ, ट्युँट्युँ आवाज आयो । खुसी हुँदै आवाज आएको स्थानतिर गएँ तर त्यो आवाज हाम्रा चल्लाको नभएर वनका चराको रहेछ । अघिभर्खरसम्म खुसीले उज्ज्यालो भएको हाम्रो घर एकैछिन्मा खग्रास सुर्य ग्रहण लागेको दिनजस्तै भयो । घरमा कोरोना पसेकोजस्तो महसुस भयो । पोथी चल्लो हराएको भन्दा पनि भाले चल्लोले गरेको बिलाप देखेर आँखा रसाउन थाले । धेरैबेरको प्रयास बिफल भएपछि निरास बनेर दलानको खाटमा बसेँ । वरिपरि हेरेँ मीना, सुमन, रोजिना, आर्या कसैको अनुहार हँसिलो थिएन । खाना खाने बेला भएको थियो, मीनाले खाना खाउँ भन्न पनि सकिनन् मैले खाना खाउँ भन्न पनि सकिनँ । चल्लो हराएको एक घण्टाजति भएको थियो । हामी सबै जना झोक्राएर बसिरहेका थियौँ । कालो भाले आँगनमा यताउति घुमेर आफ्नो जीवनसाथी खोजिरहेको थियो । चल्लो हराएको खबर वल्लोपल्लो छिमेकीका घरसम्म पुगिसकेको थियो । हाम्रो घर मानौ शोकमा डुबिरहेको थियो ।

त्यस्तैमा कसैले बोलाएको सुन्यौँ । छिमेकी महिलाको आवाज थियो त्यो । उनले ‘सुमन सुमन’ भनेर चिच्याएको सुनेर हामी सबै जना आवाज आएकोतिर गयौँ । ‘सुमन तिम्रो चल्लो हो जस्तो छ त्यहाँ ।’ आफ्नो घरको पछाडि धानखेततिर देखाउँदै उनले भनिन् । त्यो ठाउँ हाम्रो घरदेखि करिब सय मिटरको दूरीमा थियो । म उत्साहित हुँदै उनले देखाएको ठाउँतिर गएँ । म दौडेको देखेपछि जङ्गे पनि मेरो पछिपछि दौडियो । सुमन, मीना, रोजिना र आर्या पनि मेरो पछि आइरहेका थिए । छिमेकीले देखाएको ठाउँतिर जाँदै थिएँ, ट्युँट्युँ आवाज आयो । मनमा आशा जाग्यो । हस्याङ्फस्याङ गर्दै नजिकै गएँ । नभन्दै कुलाको डिलमा बाक्लो घाँसमा अलमलिएर हाम्रो प्रीय चल्लो ट्यँट्यँु गरिरहेको थियो । त्यसलाई देख्नासाथ मलाई आजभन्दा करिब सात वर्ष पहिले बित्नुभएका पिताजी नै फर्केर आएजस्तो लाग्यो । धानखेतमा हिलोमा गड्दै उसको नजिक गएँ र बिस्तारै त्यसलाई धपाउँदै घरतिर ल्याएँ । चल्लालाई देखेपछि घरका जहान सबैको अनुहार ग्रहणले छोडेको दिनजस्तै उज्ज्यालो भयो । भाले र पोथी भेट भएपछिको दृश्य म यी शब्दमा व्यक्त गर्न असमर्थ छु । त्यो भाव शब्दमा उतार्न सक्दिनँ । पाठक वर्गहरूलाई आफै महसुस गर्न अनुरोध गर्दछु ।

त्यसपछि हाम्रो समीक्षा बैठक बस्यो । छलफलको दौरानमा दुईटा बिकल्प आए । एउटा डुग्रे (न्याउरी) मुसाले लग्दै थियो फुत्केर भाग्यो । अर्को तर्क आयो हैन चील वा गिद्धले समातेर लग्यो होला टोकेर भाग्यो । पछि हामी शिकारी चराले लगेको र उसलाई टोकेर फुत्केको निष्कर्षमा पुग्यौँ । त्यसपछि मैले विचार गरेँ । हामीलाई अहिले चारैतिरबाट कोरोनाले घेरिरहेको छ । कोरोना नलागेकाहरूलाई कोरोनाको भूतले तर्छाइरहेको छ र कोरोना लागेकाहरू पनि हतास भएर, आत्तिएर मृत्युको मुखमा पुगिरहेका छन् । यो बेला मैले चल्लालाई सम्झिरहेको छु । चीलले आहारा बनाएर आकासमा उडाइरहेको र केही सेकेन्डपछि मृत्युको मुखमा पुग्ने निस्चित भएको चल्लाले आफ्नो अन्तिम बल लगाएर शिकारी चराबाट फुत्केर बच्यो । मृत्युका मुखबाट फुत्केर आउनुसामान्य घटना होइन ।

साहस र हिम्मत गर्यो भने मृत्युको मुखबाट पनि फुत्केर आउन सकिन्छ भन्ने ज्वलन्त उदारहण पेश गरेको थियो चल्लाले । अहिले ती चल्ला ठूला भैसकेका छन् । भाले बास्न थालेको छ । पोथीले चल्ला पारेकी छ । उनीहरूको पारिवारिक जीवन सुखमय बनेको छ । उनीहरुलाई धनसम्पत्तिको चिन्ता पनि छैन । पढाइलेखाइको पिरलो पनि छैन । कसैसँग दुष्मनी वा इस्र्या पनि छैन । कति मजाको जीवन छ उनीहरुको कहिलेकाहीँ मनमा कुरा खेल्छन्- ती कुखुराका भालेपोथी सुखी छन् की म ? यस प्रश्नको उत्तर खोज्दै छु, पाइरहेको छैन ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राजेन्द्र लिङ्देनकाे प्रस्ताव- संघ र स्थानीय सरकार बलियाे पाराैं, प्रदेश खारेज गराैं नेपालको आयात र निर्यात दुवै घट्यो, दुई महिनामा नेपालको वैदेशिक व्यापार घाटा २ खर्ब ४४ अर्ब सर्वोच्चले राष्ट्रपतिसँग माग्यो लिखित जवाफः विधेयक किन प्रमाणीकरण नगरेको ? अर्थमन्त्री शर्मा भन्छन्- कर्णालीकाे विकासमा कृर्षिकाे भूमिका महत्वपूर्ण छ जुवातास खेलिरहेको अवस्थामा छुट्टाछुट्टै स्थानबाट ३५ जना पक्राउ सिद्धार्थ बैंकको दसैं योजना : अनलाइन कारोबार गर्दा २० प्रतिशत क्यास ब्याक पाउने राष्ट्रपतिविरुद्धको रिट न्यायाधीश फुयालको इजलासमा शालनालसहित शिशुको शव भेटियो भरतलाई भाग्यको साथ: बज्रपातमा ३५ करोडको चिट्ठा बढ्यो भीड, बढेन व्यापार जिप चलाउँदै गरेका चालकलाई बोलाएर कुटपिट घट्यो सुनचाँदीको मूल्य डेंगु महामारी नियन्त्रण गर्न सरकारले विशेष ध्यान दिनुपर्छः सिंह केन्द्रीय बैंकले १२ अर्बको ट्रेजरी बिल जारी गर्ने तुलसीपुरमा मोटरसाइकलको ठक्करबाट पैदलयात्रीको मृत्यु ट्याक्सी र स्कुटर ठोक्किँदा एक जनाको मृत्यु दसैँमा दुर्गम क्षेत्रमा अत्यावश्यक खाद्यन्न अभाव हुन दिन्नौँ: खाद्य कम्पनी डलरको भाउ हालसम्मकै उच्च एमाले देशको ठूलो पार्टी बन्छ: अध्यक्ष ओली सकियो सोह्र श्राद्ध, पितृ विसर्जन गरिँदै