५ माघ २०७८, बुधबार

Jan 19, 2022

बुटवल । परिवर्तनका लागि कार्यरत महिला समूह(वाच) र सामुदायिक वन समन्वय समिति,तिनाउ पाल्पाको संयुक्त आयोजनामा सामुदायिक वन तथा वन ऐन २०७६ का अन्तरवस्तुहरुका बारे जानकारी दिने उद्देश्यले सञ्चालित तीन दिने तालिम,विहिवारदेखि तिनाउ गाउँपालिकाको दोभानमा सुरु भएको छ । तालिममा परिवर्तनका लागि कार्यरत समूह(वाच)का निर्देशक डा.नारायणकाजी श्रेष्ठ,समुदायमा आधारित वन सहजकर्ता सञ्जाल,नेपालका पूर्व अध्यक्ष भोला खतिवडा र वाचका छबिन्द्र श्रेष्ठले सहजीकरण गर्दै छन्।

उनीहरुले सामुदायिक वनको प्रागैतिहासिकता,नेपालमा सामुदायिक वनको इतिहास, वन विकास गुरुयोजनाको मूल सार,नेपालको संविधान २०७२ मा वन सम्बन्धी व्यवस्था,वर्तमान अवस्थामा सामुदायिक वनहरुले खेलेका भूमिका,प्रभाव र असरका साथै वन ऐन २०७६ का सन्दर्भमा सहभागीहरुलाई सचेतीकरण गर्ने कार्यक्रम रहेको सामुदायिक वन समन्वय समितिका वरिष्ठ उपाध्यक्ष दलबहादुर गुरुङले जानकारी गराए।

उक्त तालिममा तिनाउ गाउँपालिकाभित्र रहेका सामुदायिक वनहरुमध्ये पहिलो चरणमा वरपोखरी सामुदायिक वन,बंदेलपोखरी सामुदायिक वन,त्रिवेणी महिला सामुदायिक वन,गौतम सामुदायिक वन,झुम्सा खुल्खुले सामुदायिक वन,गणेश सामुदायिक वन,काम्लेटटरी सामुदायिक वन,लचका सल्लेरी सामुदायिक वन,आदर्श महिला सामुदायिक वन,अर्घाछाप सामुदायिक वन, तरुले सामुदायिक वन,भलायथरी सामुदायिक वन र टुंडीखेल सामुदायिक वनका पदाधिकारी,सदस्यहरु गरी ५२ जनाको सार्थक सहभागिता रहेको छ । सहभागी सबैले चेतनामूलक गीत गाएर तालिमको सामुहिक उद्घाटन गरेका थिए ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बाढीपीडितका लागि कर्णाली प्रदेशद्वारा १२ करोड निकासा विश्वको पर्यटन महामारीपूर्वको अवस्थामा फर्किन अझै दुई वर्ष लाग्ने विद्युत् पूर्ति अनियमित हुँदा अनलाइन कक्षा प्रभावित बुटवलमा मोटरसाइकलको ठक्करबाट माइक्रो बसका सह-चालक गम्भीर घाइते काठमाडौं उपत्यकामा ‘स्मार्ट लकडाउन’- आजदेखि माघ महिनाभर के गर्न पाइन्छ, के-के पाइँदैन ? क्षितिज लोहनी जसले प्रतिष्ठित एप्पल कम्पनीभित्र नेपाली समूह खडा गरेका छन् रहेनन् विश्वका सबैभन्दा जेष्ठ व्यक्ति संक्रमण मुक्त भएपछि मात्र काममा नवलपुर जेसीजको पदहस्तान्तरण,‘महिला सवल र सक्षम छन्’ पशुपतिसहितका मठमन्दिरमा आजदेखि नित्य पूजा मात्र कवाड पसलको नाममा प्रतिवन्धित जडिबुटी कारोबार : प्रहरीको छापा, ठूलो परिमाणमा बरामद दर्शकले महोत्सवको स्टेज भत्काए, गाडीमा आगजनीपछि प्रहरीद्वारा अश्रु ग्याँस प्रहार ४२ तोला अवैध सुनसहित दुई जना पक्राउ ३ मितेरी गाउँपालिका बीच ४ वर्षको अनुभव साटा-साट प्रेस युनियन सुनसरीले सञ्चारकर्मीको ७ लाखको दुर्घटना बीमा गर्ने १० करोड मानिसमा कोभिडको दीर्धकालिन लक्षण सर्लाहीमा बस दुर्घटना, १७ जना घाइते गड्यौली मलको व्यवसायिक उत्पादनतर्फ सैनामैनाका कृषक समावेशी अर्थतन्त्र वाम पक्षधरहरु एक ठाउँमा होउ !