१२ असार २०७९, आईतवार

Jun 26, 2022

बुटवल । परिवर्तनका लागि कार्यरत महिला समूह(वाच) र सामुदायिक वन समन्वय समिति,तिनाउ पाल्पाको संयुक्त आयोजनामा सामुदायिक वन तथा वन ऐन २०७६ का अन्तरवस्तुहरुका बारे जानकारी दिने उद्देश्यले सञ्चालित तीन दिने तालिम,विहिवारदेखि तिनाउ गाउँपालिकाको दोभानमा सुरु भएको छ । तालिममा परिवर्तनका लागि कार्यरत समूह(वाच)का निर्देशक डा.नारायणकाजी श्रेष्ठ,समुदायमा आधारित वन सहजकर्ता सञ्जाल,नेपालका पूर्व अध्यक्ष भोला खतिवडा र वाचका छबिन्द्र श्रेष्ठले सहजीकरण गर्दै छन्।

उनीहरुले सामुदायिक वनको प्रागैतिहासिकता,नेपालमा सामुदायिक वनको इतिहास, वन विकास गुरुयोजनाको मूल सार,नेपालको संविधान २०७२ मा वन सम्बन्धी व्यवस्था,वर्तमान अवस्थामा सामुदायिक वनहरुले खेलेका भूमिका,प्रभाव र असरका साथै वन ऐन २०७६ का सन्दर्भमा सहभागीहरुलाई सचेतीकरण गर्ने कार्यक्रम रहेको सामुदायिक वन समन्वय समितिका वरिष्ठ उपाध्यक्ष दलबहादुर गुरुङले जानकारी गराए।

उक्त तालिममा तिनाउ गाउँपालिकाभित्र रहेका सामुदायिक वनहरुमध्ये पहिलो चरणमा वरपोखरी सामुदायिक वन,बंदेलपोखरी सामुदायिक वन,त्रिवेणी महिला सामुदायिक वन,गौतम सामुदायिक वन,झुम्सा खुल्खुले सामुदायिक वन,गणेश सामुदायिक वन,काम्लेटटरी सामुदायिक वन,लचका सल्लेरी सामुदायिक वन,आदर्श महिला सामुदायिक वन,अर्घाछाप सामुदायिक वन, तरुले सामुदायिक वन,भलायथरी सामुदायिक वन र टुंडीखेल सामुदायिक वनका पदाधिकारी,सदस्यहरु गरी ५२ जनाको सार्थक सहभागिता रहेको छ । सहभागी सबैले चेतनामूलक गीत गाएर तालिमको सामुहिक उद्घाटन गरेका थिए ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

शान्ति समाजद्वारा लागुऔषध दुर्व्यसनविरुद्ध सचेतना लुम्बिनीमा ४३ प्रतिशत भूमिमा खेती, ५० प्रतिशतमा मात्रै सिंचाई सुविधा विद्यालय गएका छात्र खोलामा मृत फेला धान दिवसको अवसरमा बुधबार सार्वजनिक बिदा दिने २७ किलो गाँजासहित दुई युवक पक्राउ सैनामैनामा ३ दिने अगरबत्ती बनाउने तालिम, आत्मनिर्भरका लागि टेवा पुर्याउने कटुवा पेस्तोलसहित भरतपुरबाट एक युवा पक्राउ प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठन, यी हुन् थपिएका मन्त्री शिक्षाको बिकासका लागि सञ्चार सवलीकरणमा सरोकारवालाको जोड विदेशी कम्पनीलाई सुम्पिएको सम्झौता च्यातिनुपर्छः पूर्वसञ्चारमन्त्री बाँस्कोटा वामपन्थी दलहरुबीचको एकताका लागि चीनको सक्रियता, ओली र प्रचण्डसँग कुराकानी पश्चिमाञ्चल यातयात समितिका लोकराज महासंघको वरिष्ठ उपाध्यक्ष र लुम्बिनी संयोजकमा पाण्डे समृद्धिका लागि स्थानीय तहका जिम्मेवारी व्यापार संघद्वारा बुटवल मण्डपको नाम परिर्वतन गर्ने प्रस्ताव फिर्ता गर्न आग्रह कांग्रेस रुपन्देहीले जनप्रतिनिधिलाई प्रशिक्षण तथा बधाई दिने तिलोत्तमामा डुवान हुन नदिन पूर्व तयारी निजगढ विमानस्थल निर्माणमा विशेष प्रस्ताव पास गर्न रौतहटका स्थानीय तहका प्रमुखहरूसँगआग्रह रुपन्देहीको पूँजीगत खर्च २६‍.०५ प्रतिशत मात्र गणकपुरक संख्या नपुगेपछि संसद बैठक स्थगित विभिन्न स्थानमा तीन जना मृत अवस्थामा फेला