२ भाद्र २०७९, बिहीबार

Aug 18, 2022

भैरहवा । भारतमा कोरोना भाइरसबाट संक्रमित हुनेको संख्यामा फेरि वृद्धि हुन थालेको छ । भारतको केन्द्रीय स्वास्थ्य तथा परिवार कल्याण मन्त्रालयले शुक्रबार दिएको जानकारी अनुसार पछिल्लो २४ घण्टामा भारतमा करिब ४० हजार व्यक्ति संक्रमित भएका छन् ।

Advertisement

गत बुधबार एक दिनमा ३६ हजार जना संक्रमित भएका थिए भने बिहीबार ३९ हजार ७ सय २६ पुगेको छ । गत २४ घण्टाको कोरोना संक्रमितको यो संख्या यस वर्ष शुरु भएयताको नै सब भन्दा बढी हो । कोरोना फेरी देखिन थालेपछि भारतका बिभिन्न शहरहरुमा लकडाउन सुरु गरिएको छ । पछिल्लो समय उत्तर प्रदेशका बिभिन्न शहरमा पनि फेरी लकडाउन हुन सक्ने सम्भावना बढेर गएको छ ।

भारतमा कोरोना संक्रमण बढ्दै जादा भारतबाट नेपाल आउने यात्रुहरुका लागी भने कुनै सावधानी अपनाईएको छैन । यस अघि भारतबाट बेलहिया नाका आउने नेपाली र भारतीयलाई स्वास्थ्य चेकजाँच गरि मात्र प्रवेश अनुमति दिने गरिएकोमा अहिले त्यो हटेको छ । सीमामा लकडाउन अवधिमै बनाईएको हेल्पडेस्क छ । त्यहा प्रहरी रहे पनि कुनै प्रकारको चेकजाँच हुने गरेको छैन । नेपालीहरु निर्वाध रुपमा स्वास्थ्य मापदण्ड नअपनाई भारत किनमेलको लागी जाने र उताबाट फर्किरहेका छन् । यस्तै भारतबाट पनि बिभिन्न नोकरीमा संलग्न कामदारहरु र स्थानिय पनि सिधै प्रवेश पाएका छन् ।

मूख्य नाका बेलहिया मात्र हैन करिब ६० किलोमिटर रहेको रुपन्देहीको बिभिन्न सहायक नाकाहरुको पनि अवश्था उस्तै छ । मूख्य नाकाबाट मालवाहक गाडी कुनै चेकजाँच बिना नै भित्रिरहेका छन भने अन्य नाका बाट सानो गाडीहरु त्यसै गरि भित्रिरहेका छन् । कुनै सावधानी नै नअपनाई सीमामा ओहोर दोहोर भए पनि रुपन्देहीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी पिताम्बर घिमिरेको भने सीमा ब्यवस्थापन चुस्त बनाईएको दावी छ । उनले सरकारले लागु गरेको कानुन अक्षरसः पालन गरिएको दावी गरे ।

प्रमुख जिल्ला अधिकारीले सीमामा सबैको अभिलेख राख्ने गरेको, बेलहिया बाहेक अन्य नाकाबाट आवात जावतमा पूर्ण रुपमा रोक लगाईएको दावी गरेका छन् । “बेलहिया नाकाबाट सरकारले निर्धारण गरेका प्रक्रिया र मापदण्ड पु¥याएर उनिहरुको अभिलेख राखेर, स्वास्थ्य चेकजाँच लगायतका प्रक्रियम पुरा गरेर उद्योग धन्दामा काम गर्ने मजदुर, बिकास आयोजनामा काम गर्ने प्राविधिक, बिद्यार्थी र अति आवश्यक काममा आउने भारतीय नागरिक र भारतमा कार्यरत नेपाली नागरिकलाई आउन जान सहजीकरण गरेका छौ ।” घिमिरेले भने । प्रजिअ घिमिरेले दावी गरे पनि सीमामा भारतबाट आउनेहरुको चेकजाँचमा चरम लापारवाही गरिएको दृश्य देख्न सकिन्छ ।

यता यहाका पर्यटन, होटल ब्यवसायीहरुले पनि भारत र नेपालको सीमा पहिले जस्तै यथावत सञ्चालन गर्नु पर्ने माग सहित केही समय पहिला आन्दोलन गरेका थिए । केन्द्रिय सिएमसीसीको बैठकले पनि पहिलेकै अवश्थामा सीमा सञ्चालन हुने राय सहित मन्त्रीपरिषदमा सीमा खोल्ने बिषयमा सिफारीस गरि सकेको छ । यस्तो समयमा कुनै स्वास्थ्य मापदण्ड नै नअपनाई लापारवाही तरिकाले सीमा खुले यसले फेरी पनि कोरोना जोखिम बढाउने सरोकारवालाले चिन्ता ब्यक्त गरेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मौसम : लुम्बिनीका केहि स्थानमा मेघ गर्जनसहित मध्यम वर्षाको सम्भावना कलंकीको खसीबजार हटाउन काठमाडौं महानगरको १५ दिने अल्टिमेटम प्रतिनिधिसभा बैठक : नागरिकता विधेयक संसोधन नगरी आजै पारित गर्ने तयारी यस्ता छन् धरानका मेयर हर्क साम्पाङका १०० दिनका १३ काम काठमाडौंको फोहोर व्यवस्थापनमा चारबुँदे सहमति पशुआहारका लागि गाउँकै उद्योगमा उत्पादन भएको ‘साइलेज’ प्रयोग ‘भारत गौरव पर्यटक रेल’ दोस्रो पटक जनकपुरधाम आउँदै लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा १५० शैय्याको नयाँ भवनबाट प्रसूति सेवा बन्दीलाई कारागारभित्रै अस्पताल मुख्यमन्त्री केजरीवालद्वारा ‘भारतलाई पहिलो बनाऔँ’ अभियान सुरु ‘पत्रकार कुट्ने’ परासीको पाल्हीनन्दन प्रमुखलाई कारवाहीको माग निर्वाचन सुरक्षा योजना बनाउन आयोगको निर्देशन अर्थमा चुक्यो लुम्बिनी सरकार नवलपरासीको विभिन्न स्थानबाट फरार ७ जना प्रतिवादी पक्राउ दार्चुलामा जीप दुर्घटना : पाँच जनाको मृत्यु, छ घाइते लुम्बिनी फोटो ग्राफर संघको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम , ५० जनाले गरे रक्तदान लुम्बिनी सरकारले आफ्नाे सेवा सुविधा वृद्धिका लागि खुलायाे बाटाे, थप नियुक्तिका लागि अनुसूची हेरफेर चार महिनामा विपद्का घटनाले लियो १५७ जनाको ज्यान, ८५ करोडभन्दा बढीको आर्थिक क्षति लुम्बिनी अस्पतालको टेण्डर घोटाला : कागजातसहित ७ दिन भित्र उपस्थित हुन प्राधिकरणलाई निर्देशन कपिलबस्तुको सिद्धार्थ रिसोर्टमा तीज विशेष कार्यक्रम हुने, सहभागीलाई पुरस्कार !