१ भाद्र २०७९, बुधबार

Aug 17, 2022

चन्द्रौटा। कपिलवस्तुमा दमकलको अभाव देखिएको छ । आगलागी हुने समय आएसँगै जिल्लामा रहेका स्थानीय तहले दमकलका लागि कुनै पहल गरेका छैनन् । दश स्थानीय तह रहेको कपिलवस्तुमा तीन स्थानीय तहसँग मात्र दमकल छन् । बाँकी सात स्थानीय तहले अप्ठ्यरामा मागेरै काम चलाउने गरेका छन् ।

Advertisement

यहाँ हरेक वर्ष आगलागीका कैयौँ घटना हुने गरेका छन् । हावाहुरीसँगै आगलागीको मौसम शुरु भएकाले नियन्त्रणका लागि दमकलको अभाव खड्किएको छ । जिल्ला सदरमुकाम वरपरका छ पालिकालाई कपिलवस्तु नगरपालिकाले दमकलबाट सेवा उपलब्ध गराउँदै आएको छ । बुद्धभूमि नगरपालिकाबाहेक अन्य पालिकाले दमकल प्रयोग गर्ने तर मर्मत र इन्धन खर्चसमेत नदिँदा दमकल सञ्चालनमा समस्या आएको कपिलवस्तुका नगर प्रमुख किरण सिंहले बताए ।

आगलागीको सूचना आउना साथ दमकल पठाए पनि सञ्चालन र व्यवस्थापनमा अन्य स्थानीय तहले चाँसो नदिएको कृष्णनगर नगरपालिकाका प्रमुख रजत प्रताप शाहको भनाइ छ । आगलागीको उच्च जोखिम रहेका क्षेत्रलाई विशेष प्राथमिकता दिएर त्यस नजिकै दमकल राख्नुुपर्ने शाहले बताए ।

गाडी खरीद गर्ने, भाडामा लिएर चढ्ने र अन्य सवारी खरीद गरेका स्थानीय तहले दमकल खरीदमा भने त्यति चाँसो देखाएको पाइँदैन । सबैभन्दा बढी फुसको कच्ची घर भएका विजयनगर गाउँपालिका, महाराजगञ्ज नगरपालिका, शिवराज नगरपालिका, बुद्धभूमि नगरपालिका, यशोधरा, शुद्धोधन र मायादेवी गाउँपालिकाले दमकल खरीद गरेका छैनन् । कृष्णनगर, कपिलवस्तु र वाणगङ्गामा सञ्चालित दमकललाई आवश्यक सेवा लिनका लागि कुनै सम्झौता वा आर्थिक अनुदानसमेत उपलब्ध गराएका छैनन् ।

आगलागीका कारण जिल्लामा प्रत्येक वर्ष लाखाँै जनधनको क्षति र मानिसको अकालमै मृत्युु हुने गरेको भए पनि आगलागी तथा अन्य प्राकृतिक प्रकोप न्यूनीकरणतर्फ भने कुनै बजेट विनियोजन गरेको पाइँदैन । आफ्नो नगरक्षेत्रमा हुने सम्भावित आगलागीका घटना न्यूनीकरणका लागि पालिकाले बेवास्ता गरेको सरोकारवालाको आरोप छ  । दमकल खरीद गर्न शिवराज, महाराजगञ्ज र बुद्धभूमि नगरपालिकाले चासो नदेखाएको स्थानीयवासी बताउँछन् ।विजनगर अध्यक्ष गोपाल थापाले तत्काल दमकल किन्ने योजना नभएको तर गाउँगाउँमा जनचेतना बढाएको र आगलागीका घटना भएको खण्डमा कृष्णनगर नगरपालिकासँग सम्पर्कमै रहेको बताए।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

तिलोत्तमाको क्रिमसन अस्पतालमा बिरामीको मृत्यु भएपछि तनावग्रस्त अस्पतालमा जनशक्ति अभाव, बिरामीलाई सास्ती १ लाख २३ हजार उम्मेदवारले निर्वाचन खर्च बुझाएनन्, कारबाही प्रक्रिया सुरु वाइसीएल इन्चार्जसहित माओवादी केन्द्रका युवाहरु एमाले प्रवेश पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य घटाउन सकिँदैन : आयल निगम जन्मदिनको अवसरमा अनाथ आश्रममा भोजन दान तथा वृक्षारोपण रुपन्देहीको सैनामैनामा १२ दिने तीज महोत्सव हुने, करिब ५० लाख खर्च लाग्ने भारतीय ट्रकले जीपलाई ठक्कर दिँदा २ जनाको मृत्यु माओवादी केन्द्र गुल्मीको सचिवमा अशोक थापा चयन नवलपरासीबाट चिनी र खाद्यान्नसहित पिकअप गाडी नियन्त्रणमा सेयर बजार २५ अंकले ओरालाे भारतकी रजनी राईलाई नागरिकता दिलाउनेलाई अझै कारबाही भएन, प्रशासन माैन थप ८४८ जनामा कोरोना संक्रमण, १ को मृत्यु हँसिया हथौडा चिह्न प्रयोग गर्न प्रचण्ड र बाबुरामले दिए आयोगमा निवेदन युवाले हतार गर्दैमा १८ वर्षमा मन्त्री बनाइदिएर केही हुँदैनः ओली लुम्बिनीमा विद्युतको महशुल नतिर्ने साढे २७ हजार ग्राहकको लाइन काटियो लुम्बिनी प्रदेशका पूर्वमन्त्री यादव एमाले प्रवेश देउवाले १० जनालाई केन्द्रीय कार्यसमितिको सदस्यमा मनोनयन गरे राजस्व छली ल्याउँदै गरेकाे १५ लाखको विभिन्न सामानसहित दुई जना पक्राउ बुटवलको सडकबारे नगरप्रमुख पाण्डेयद्वारा सडक विभागको ध्यानाकर्षण