२ भाद्र २०७९, बिहीबार

Aug 18, 2022


भैरहवा । शसस्त्र बिद्रोह गरि वार्ताको माध्यमबाट शान्ती प्रक्रियामा आएको तराई मधेश जनता पार्टी (टाईगर्स) ले वार्तामा सम्झौता भएका बुंदाहरु कार्यान्वयन नभएको गुनासो गरेको छ ।टाईगर्सले भैरहवामा पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरि सरकारले सम्झौता कार्यान्वयन नगरे फेरी आन्दोलनमा जाने चेतावनी दिएको छ ।

Advertisement

‘२०७५ सालमा नेपाल सरकारका तत्कालीन वार्ताटोली प्रमुख सोमप्रसाद पाण्डे र बिद्रोही संगठन टाईगर्सका वार्ताटोलीका संयोजक रोशन साह बीच बिभिन्न ११ बुंदे शान्ती स्म्झौता भएको थियो ।’ पार्टीको केन्द्रिय सचिव मेजर पाण्डेले भने “हामीले सरकारसित गरेका सबै प्रतिवद्धता पूरा गरि शान्तीपूर्ण राजनितिमा लागेका छौं, तर सरकारले गरेका कुनै पनि सम्झौता कार्यान्वयन भएन ।”

सरकारले पार्टीका कार्यकर्तालाई लागेको मुद्दा फिताई लिई शान्तीपूर्ण राजनिति गर्न दिने सम्झौता भएको थिया । तर अहिले पनि कतिपय कार्यकर्ताहरु भागी–भागी हिड्नु परेको उनले जानकारी दिए । यस्तै अझै पनि ८–९ जना कार्यकर्ताहरु नेपालका बिभिन्न जेलमा रहेको उनले बताए । “सरकारले यी सबैलाई रिहाई गर्ने वाचा गरेको थियो तर अहिलेसम्म वाचा पूरा गरेन ।”–पाण्डेले भने ।

यस्तै शसस्त्र आन्दोलनको क्रममा मृत्यु भएकालाई शहिद घोषणा र आश्रित परिवारलाई क्षतिपूर्तिको सम्झौता पनि पूरा नभएको उनले बताए । उनले यहि चैत्र मसान्तसम्म पनि सरकारले ११ बुंदे सम्झौता र आफ्नो वाचा पुरा नगरे सरकार बिरुद्ध शान्तीपूर्ण संघर्ष गर्ने चेतावनी दिए । सरकारी असहयोगकै कारण विधिवत पार्टी दर्ता गर्न नसकेको पार्टीको आरोप छ ।

यस अघि सरकारलाई बिभिन्न समयमा ज्ञापनपत्र लगायतबाट ध्यानाकर्षण गराए पनि सरकारले कुनै कदम नचालेको भन्दै उनले आक्रोश ब्यक्त गरे । अबको आन्दोलनमा देशभरिका कार्यकर्ता परिचालित गरि सरकार बिरुद्ध संघर्ष गर्ने केन्द्रिय सचिव मेजर पाण्डेको भनाई छ । शसस्त्र विद्रोहमा लागेको तत्कालीन टाईगर्स पार्टी २०७५ सालमा सरकारसंग ११ बुंदे सम्झौता गर्दै शान्तीपूर्ण धारमा आएको थियो । त्यस अघि नै समूहले आफूसंग भएको हतियार मध्ये २८ वटा वार्ताटोलीलाई र १ सय ४ वटा जिल्ला प्रहरी कार्यालयमा बुझाइ सकेको केन्द्रिय सचिव पाण्डेले जानकारी दिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मौसम : लुम्बिनीका केहि स्थानमा मेघ गर्जनसहित मध्यम वर्षाको सम्भावना कलंकीको खसीबजार हटाउन काठमाडौं महानगरको १५ दिने अल्टिमेटम प्रतिनिधिसभा बैठक : नागरिकता विधेयक संसोधन नगरी आजै पारित गर्ने तयारी यस्ता छन् धरानका मेयर हर्क साम्पाङका १०० दिनका १३ काम काठमाडौंको फोहोर व्यवस्थापनमा चारबुँदे सहमति पशुआहारका लागि गाउँकै उद्योगमा उत्पादन भएको ‘साइलेज’ प्रयोग ‘भारत गौरव पर्यटक रेल’ दोस्रो पटक जनकपुरधाम आउँदै लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा १५० शैय्याको नयाँ भवनबाट प्रसूति सेवा बन्दीलाई कारागारभित्रै अस्पताल मुख्यमन्त्री केजरीवालद्वारा ‘भारतलाई पहिलो बनाऔँ’ अभियान सुरु ‘पत्रकार कुट्ने’ परासीको पाल्हीनन्दन प्रमुखलाई कारवाहीको माग निर्वाचन सुरक्षा योजना बनाउन आयोगको निर्देशन अर्थमा चुक्यो लुम्बिनी सरकार नवलपरासीको विभिन्न स्थानबाट फरार ७ जना प्रतिवादी पक्राउ दार्चुलामा जीप दुर्घटना : पाँच जनाको मृत्यु, छ घाइते लुम्बिनी फोटो ग्राफर संघको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम , ५० जनाले गरे रक्तदान लुम्बिनी सरकारले आफ्नाे सेवा सुविधा वृद्धिका लागि खुलायाे बाटाे, थप नियुक्तिका लागि अनुसूची हेरफेर चार महिनामा विपद्का घटनाले लियो १५७ जनाको ज्यान, ८५ करोडभन्दा बढीको आर्थिक क्षति लुम्बिनी अस्पतालको टेण्डर घोटाला : कागजातसहित ७ दिन भित्र उपस्थित हुन प्राधिकरणलाई निर्देशन कपिलबस्तुको सिद्धार्थ रिसोर्टमा तीज विशेष कार्यक्रम हुने, सहभागीलाई पुरस्कार !