२३ श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 8, 2022

भैरहवा । १ सय ११ औं अन्र्तराष्ट्रिय श्रमिक महिला दिवसको अवसर पारी भैरहवामा बिभिन्न कार्यक्रमहरु सम्पन्न भएको छन् । दिवसकै अवसरमा श्रमजिवी महिलाहरुलाई सम्मान पनि गरिएको छ ।

Advertisement

मायादेवी च्यारिटेबल फाउण्डेशनले सोमबार भैरहवामा दिवसको मौका पारी समाजमा बिशिष्ट योगदान गर्ने महिलाहरुलाई सम्मान गरेको छ । फाउण्डेशनले पत्रकारीताको माध्यमबाट समाजमा महत्वपूर्ण भूमिका निभाएको भन्दै पत्रकार शारदा मल्ललाई सम्मान गरेको छ । यस्तै स्वस्थ्य क्षेत्रबाट भिम अस्पतालकी मेडिकल सुपरिडेण्टेन डाक्टर शकुन्तला गुप्ता र समाजसेवी महिलाको रुपमा शान्ता कंडेललाई पनि सम्मान गरेको फाउण्डेशनका संस्थापक रवि कुमार रौनियारले जानकारी दिए । कार्यक्रममै कोभिड बिशेष अस्पताल सञ्चालन गर्ने युनिभर्सल कलेज अफ मेडिकल साईन्सेजका डाक्टर लुना अर्याल र हालै सम्पन्न सिद्धार्थ उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचनमा खुल्ला तर्फ उम्मेदवारी दिएकी एक मात्र महिला सदस्य रचना क्षेत्रीलाई सम्मान गरेको छ ।

फाउण्डेशनले भैरहवामा एक कार्यक्रमको आयोजना गरि सिद्धार्थनगर नगर पालिका वडा नम्बर २ बस्ने गुडिया बनिया र वडा नम्बर ७ बस्ने सजरुन निसालाई व्हील चेयर समेत प्रदान गरेको छ । त्यस्तै ३ जना अति विपन्न महिलालाई नगद रकम सहित एक महिनाको लागी खान पुग्ने राहत सामाग्री प्रदान गरिएको रौनियारले बताए । उनले दिवसकै अवसरमा महात्मा बुद्ध माध्यमिक बिद्यालयमा अध्ययनरत् ९ र १० कक्षाका बालिकाहरुलाई शैक्षिक सामाग्री समेत प्रदान गरिएको जानकारी दिए । यस्तै कोभिडको कारण बन्द गरिएको अन्नपूर्ण भोजन पनि नारी दिवसकै अवसर पारेर सुरु गरिएको रौनियारले जानकारी दिए ।

१ सय ११ औं अन्तराष्ट्रिय श्रमिक महिला दिवसकै अवसर पारी सिद्धार्थनगर नगर पालिकाले पनि २ जना श्रमजिवी महिलाहरुलाई सम्मान गरिएको छ । नगरपालिका भित्र रहेर जोखिम पुर्ण श्रमसंग आवद्ध श्रमिक महिलाको श्रमको मूल्यांकन गर्दै नगद ५ हजार सहित सम्मान गरिएको थियो । यसरी सम्मानित हुनेमा डकर्मिको काम गर्दै आएकी नसिमा खातुन अन्सारी र यातायात क्षेत्रमा संलग्न रहेकी परिचालक तुलसा कुमारी रावललाई सम्मानित गरिएको थियो । दिवसकै अवसरमा नगरपालिकाको कार्यालयले सामाजिक बिकास मन्त्रालयको सहकार्यमा प्रभातफेरी पनि सम्पन्न गरेको थियो । बिभिन्न संघसंस्था, सुरकारी कार्यालय, महिला स्वास्थ्य स्वयम सेविका संलग्न र्याली बुद्धचोकबाट सुरु भई मिलन चोक, बैंकरोड हुँदै देवकोटा चोकमा पुगेर कार्यक्रममा परिणत भएको थियो ।

कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै लुम्बिनी प्रदेशका सामाजिक बिकास मन्त्री सुर्दशन बरालले राज्यको निति निर्माणको तहमा महिलाहरुको समान सहभागीताको परिकल्पना गरिएको बताए । महिला अधिकारको पक्षमा निर्माण भएका कानूनहरुलाई कार्यान्यनमा जोड दिनु पर्ने बताए । यसको साथै हाम्रो सामाजिक चेतनालाई पनि वृद्धि गर्दै महिलाहरुको सम्मान परिवारबाटै सुरु गर्नु पर्ने बताए ।
सिद्धार्थनगर नगरपालिकाकी उपमेयर उमा काफ्लेको अध्यक्षतामा सम्पन्न कार्यक्रममा सभासद आदित्य नारायण कसौधन, रुपन्देहीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी पिताम्बर घिमिरे, जिल्ला प्रहरी प्रमुख प्रवीण पोखरेल लगायतले बोलेका थिए ।

यस्तै दिवसकै अवसर पारी रोहिणी गाउँपालिकामा पनि महिला अधिकार बारे अन्तरक्रिया कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । रोहिणी गाउँपालिका उपाध्यक्ष शिवकान्ती चमारको अध्यक्षता गाउँपालिका अध्यक्ष सनोज कुमार यादवको प्रमुख आथित्यता र प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत रोमनाथ न्यौपानेको बिशिष्ठ आतिथ्यतामा कार्यक्रम सम्पन्न भएको थियो । रेनु पाण्डेले सञ्चालन गरेको कार्यक्रममा दिवसको अवसर र यसका महत्वबारे जमुना शर्माले बताएकी थिईन।

प्रत्येक बर्ष अंग्रेजी मार्च महिनाको ८ तारीखमा अन्र्तराष्ट्रिय श्रमिक महिला दिवस मनाउने गरिएको छ । कतै नारी दिवस, कतै महिला दिवस र कतै श्रमिक महिला दिवस भनिए पनि मुलभुत रुपमा महिलाहरुलाई समान अधिकारको माग सहित यो दिवस मनाउने गरिएको छ । दिवसको यस बर्षको नारा “महिलाको सुरक्षा, सम्मान र रोजगार समृद्ध नेपालको आधार” रहेका थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नेपालमा एमबीबीएस अध्ययन गर्ने विदेशी विद्यार्थीको संख्या ६ गुणाले बढ्यो बुबाले जंगलमा छोडेकी १५ महिनाकी बच्चीको गयो ज्यान भारतीय पर्यटकमा कोरोना, नेपाल प्रवेश गर्न रोक नहरको बाध भत्किँदा दर्जनौँ घर डुबानमा, सयौं बिघा धानबाली नष्ट अपमानजनक शब्द राखी बनाइएका नागरिकता सच्याउन गृहमन्त्रालयको निर्देशन उपमेयरले ढुवानी नगर्दा चामल अभाव चौराहा-गोलपार्क सडकः भदौ मसान्तसम्म पिच गर्ने प्रतिबद्धता सरकारी मूल्याङ्कनमा कति छ दरबारमार्ग र न्यूरोडको जग्गाको भाऊ ? पार्टी बैठक सानेपामा मात्र गर्ने निर्णयबाट पछि हट्यो कांग्रेस, फेरि बालुवाटारमा बस्न थाले बैठक राष्ट्रियसभामा तीन प्रतिवेदन पेश थप ९३४ जनामा कोरोना, एकको मृत्यु फोहर व्यवस्थापन : सोचमा नै छ खोट बजेट भाषण अनुसार नै तलब वृद्धि हन्छ : अर्थमन्त्री शर्मा काँग्रेस नेताहरूकाे बैठकः सय सिट राखेर मात्र गठबन्धन गर्न सुझाव भोलि देशैभरका नासु बिदामा बस्ने पूर्व–पश्चिम लोकमार्गमा बस दुर्घटना, पाँच जना घाइते निर्मला प्रकरणमा मुछिएका दिलीपले युवतीलाई दुर्व्यवहार गरेको आरोप, अनुसन्धान जारी विश्वका लागि ताइवान किन यति महत्त्वपूर्ण छ ? गैरसांसदको कार्यकाल सकिएसँगै मन्त्री छान्न संसदीय दलको बैठक हेटौंडामा पाँच सवारीसाधन एक-अर्कासँग ठोक्किएपछि…