२१ माघ २०७९, शनिबार

Feb 4, 2023

भैरहवा । १२ बर्षिय जोशिका कंडेल “निशा” बालबोलीमा छन्दको कविता सही गति, यति र लयमा वाचन गर्दा जो कोही पनि छक्क पर्ने गरेको छ । आफ्नै रचनाहरु वाचन गर्दा कतिपय मै हुँ भन्ने कविलाई पनि उनि प्रति विश्वास गर्न गार्हो हुने गरेको छ ।

Advertisement

बालविकासलाई प्रभाव पार्ने दुई महत्वपूर्ण तत्वहरु बंशगत गुण र वातावरण हुन । बंशगत गुण भएर पनि उचित वातावरण नहुने हो भने विकास सम्भव हुँदैन। बालिका जोशिकामा यी दुवै तत्वहरु प्रचुर मात्रामा रहेको छ । अहिले १२ बर्ष पुगेकी जोशिका ४ बर्षको उमेर देखी नै हजुरबुवा ऋषिकेशव भारद्वाज संगै कविता गुनगुनाउन सिकेकी जोशिकाले अहिले सम्म ३ वटा कृति प्रकाशित गरि सकेकी छिन् । बाजेले कविता लेख्नु पर्दा गुन्गुनाएर लेख्ने गर्दथे तर त्यो कविता जोशिकाले बाजे भन्दा पहिल्यै याद हुने गरेको थियो । ४ बर्षको उमेर देखी सुरु भएको उनको यो यात्रा अहिले पनि निरन्तर चलि नै रहेको छ ।

बाबु दुर्गाराज कँडेल र आमा रिता भट्टराईको पहिलो सन्तान जोशिका कपिलवस्तुको बाणगंगा नगरपालिका वडा नम्बर ८ चप्परगाउको हुन । जोशिकाले शास्त्रीय छन्दमा कविता लेख्ने गरेको बताउछिन् । उनले शास्त्रीय छन्द अन्र्तगतका शार्दुलपविक्रीडित, तोटक, स्रग्विणी र उपजाति जस्ता छन्दहरुमा कविता लेखेकी छिन । ९ बर्षको हुदा जोशिकाको पहिलो कृति “प्रेरणा” २०७६ सालमा प्रकाशित भएको थियो । दश, एघार वा बाह्र बर्षमा पहिलो कविता सिर्जना गर्ने थुप्रै बालकवि भए पनि ९ बर्षमै कविता सिर्जना गरेकी त्यो पनि शास्त्रीय वार्णीक छन्दमा जोशिका जस्तो कवि पाउन दुर्लभ रहेको साहित्यकारहरु बताउँछन्। यस्तै उनको २०७६ सालमा दोश्रो कृति कविता संग्रह “छन्दकोपिला” र २०७७ सालमा “छन्दमञ्जरी” नामको कविता संग्रह प्रकाशित भईसकेको छ ।

संस्कृतका काब्य साधाक समेत रहेका हजुरबुवा ऋषिकेशव भारद्वाज र ६ कक्षामा अध्ययनरत बिद्यालय चिल्ड्रन प्याराडाईज बोर्डिङ हाई स्कूलबाट बालकविता सिर्जना गर्न उनले उत्प्रेरणा पाएकी हुन । “जब म काव्य साधना गर्थे मैले गुन्गुनाउने क्रममा के पढ्नु भयो भनेर म भन्दा पहिले नै उनले कण्ठ गरे सुनाउथिन ।” जोशिकाका हजुरबुवा सम्झिन्छन् । उनले छन्दका करिब ५ सय सुत्रहरु याद गरेकी छन र करिब अढाई सय सुत्रहरुमा कलम चलाउने गरेको हजुरबुवा ऋषिकेशव भारद्वाज बताउछन् । उनि पूर्व मेची देखी पश्चिम महाकाली सम्म कविता वाचन गर्न गएकी छिन र जहा गए पनि उत्कृष्ट स्थान नलिईकन अहिले सम्म फर्केको रेकर्ड नभएको हजुरबुवाको भनाई छ । “कुनै पनि बिषय बस्तुमा दिएका शिर्षकमा त्यही कागज र कलम दिएर लेखेर, वाचन गरेर उत्कृष्ट नतिजा ल्याउने क्षमता भएकी नानी हुन ।” उनले भने

जोशिकाले अहिले सम्म १२ वटा भन्दा बढी राष्ट्रिय पुरस्कार पाईसकेकी छिन् । जोशिकाले आमा, हनुमान, कोरोना, एकनाम लगायतका नाममा कविता लेखेको बताउछिन् । कविकुलमा जन्म हुनु, बाल्यकालमै छन्दज्ञानको अवसर पाउनु र गुरुवर्गको उत्प्रेरणा आफ्नो लागी प्रेरण बनेको जोशिकाको भनाई छ । सानै देखी कविता सुन्ने लेख्ने अभ्यास गरेको कारण नै उनि यहा सम्म आई पुगेको बताउछिन । उनकै बाटोमा अहिले उनका भाई रिदेश कँडेल पनि लागेका छन् । बिद्यालयबाट आएर केही बेर खेले पछि दुवै काव्य साधानामा लाग्ने गरेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

संघीयताको मर्म अनुसार काम गर्छु: मुख्यमन्त्री गिरी गुल्मी जिल्ला समाज युकेद्वारा अपाङ्ग असहायहरुलाई सहयोग बुटवलमा उपमहानगरहरुको राष्ट्रिय सम्मेलनको तयारी पुरा अर्थमन्त्री पौडेललाई नगर प्रमुख यादवको ध्यानाकर्षण, रामग्राम स्तुपको गुरुयोजना कार्यान्वयनमा ल्याउने प्रतिवद्धता सामुदायिक विद्यालयमा विद्यार्थी उपस्थिती बढाउन प्रति विद्यार्थी दैनिक दश रुपैयाँ रास्वपालाई गृह मन्त्रालय दिने नदिने वारेमा माओवादीले निर्णय लिदैँ गठबन्धनमा समस्या पछि बिपक्षी दल बोल्न थाले, माधव नेपालले प्रचण्ड सरकारको भविश्यमा प्रश्न उठाए राष्ट्रिय सहमतिबाट मात्र चुनौतीपूर्ण अवस्थालाई अवसरमा बदल्न सकिन्छः प्रधानमन्त्री बिपक्षी दलवाट राष्ट्रियसभा उपाध्यक्ष उम्मेदवार टुंगो लागेन, बैठक भोली पनि बस्ने जनताले महसुस गर्नेगरी स्वास्थ्य क्षेत्रमा सुधार हुनेछः स्वास्थ्य मन्त्री पाल्पामा सडक दुर्घटनामा परी आमा छोराको मृत्यु राष्ट्रियसभा उपाध्यक्ष चयनः बिपक्षी दलको बैठकवाट माधव नेपाल निस्किए प्रधानमन्त्री र एमाले अध्यक्ष ओलीबिच भेटवार्ता, उच्चस्तरीय संयन्त्रको बैठक अझै अनिर्णित लहिया, आइसीपी निर्माणको काम छिटो अगाडि बढाउने अर्थमन्त्री पौडेलको भनाई किसानले तरकारी फालेको घटनाप्रति प्रधानमन्त्रीको ध्यानाकर्षण एक दिन एउटा प्रकाशसँग अर्को दिन अर्को प्रकाशसँग विवाह भएपछि… वडाले जग्गा लिजमा लिएर किसानलाई दिने लुम्बिनी प्रदेश सभाको छैठौं स्थापना दिवस आज मनाइँदै रुपन्देहीमा पूर्वाधार निर्माणसँगै दुर्घटना पनि बढ्यो, तिलोत्तमा सडकमा बढी दुर्घटना पटक-पटक स्थगित दुँदै आएको माओवादी स्थायी समिति बैठक अपरान्ह १ बजे बस्दै