१९ असार २०७९, आईतवार

Jul 3, 2022

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले गत पौष ५ गते संसद विघटन गरेसँगै सत्तारुढ दल नै दुई समुहमा विभाजित भई एक अर्काप्रति आरोप प्रत्यारोपमा लागेका छन् । प्रधानमन्त्रीले संसद विघटन गरी असंवैधानिक कदम चालेको बताउँदै पुष्पकमल दाहाल र माधबकुमार नेपाल समुहको नेकपाले विरोध प्रदर्शन गर्दै आएका छन् भने केपी ओली पक्षले जनसभाका नाममा शक्ति प्रदर्शन गर्दै आएका छन् । सरकारले आगामी वैशाख १७ र २७ गते निर्वाचनको मिति तय गरेको छ ।

Advertisement

केहि दिन अघि सरकारले संवैधानिक आयोगहरुमा गरेका नियुक्तसँगै सडकमा प्रदर्शन तथा जनसभाहरु हुने क्रम थप बढेको छ । सत्तारुढ दलनै विभाजित भएर आरोप प्रत्यारोप तथा सडका संघर्षमा उत्रिनुले नेपाली जनतामा जाने सन्देश र मुलुकको आर्थिक क्षेत्रमा पर्ने प्रभाव लगायतका बारेमा ग्लोबल आवाजका लागि नेकपा (ओली) समुहका लुम्बिनी सह-इन्चार्ज तथा लुम्बिनी प्रदेश सभा सदस्य माधव शर्मा (एमएस)सँग गरिएको कुराकानी :

५ वर्षसम्म सरकार चलाउने म्यान्डेट पाएको सत्तारुढ दल नेकपा आफैमा विभाजित भएर शक्ति प्रदर्शनको होडबाजीमा लागेको छ । यसले जनतामा कस्तो सन्देश जान्छ ?
–हामीले शक्ति प्रदर्शनभन्दा पनि जनता कसको पक्षमा छ भन्ने देखाउनका लागि हाम्रो आन्दोलन हो । बहुमतमा रहेको र जनताले निर्वाचित गरेको वर्तमान केपी ओली नेतृत्वको सरकारलाई केही व्यक्तिको पद र कुर्सीमा रहने स्वार्थले गर्दा संसद विघटनको स्थिती सिर्जना भयो । जुन रुपले आफ्नै दलभित्रबाटै प्रधानमन्त्री र सरकारलाई घेराबन्दीमा पारियो त्यसैको परिणाम संसद विघटन हो । संसद विघटन हामीले चाहेरभन्दा पनि बाध्यात्मक अवस्था हो । यही कुराहरु बुझाउनका लागि नै हामी जनतामाझ पुग्ने उद्देश्यले विभिन्न ठाउँमा आमसभाहरुको आयोजना गरेका हौं ।

तत्कालिन नेकपा एमाले र माओवादी पार्टी एक हुने समयदेखि नै यसको दिर्घकालिन भविष्यको बारेमा प्रश्नहरु उठेका थिए । अन्तः पार्टी विभाजन नै भएको छ । स्वयम् तपाईको कुरा गर्ने हो भने जनयुद्धको पृष्ठभूमीबाट आउनु भएको तपाई, तत्कालिन नेकपा एमालेको पृष्ठभूमि भएका नेताहरुको बाहुुल्यता भएको पार्टी रोजेर बस्नुको कारण के हो ?
सबैले बुझ्नु पर्ने कुरा के हो भने तत्कालिन नेकपा माओवादी र एमाले एकीकरण भएपछि हाम्रो पार्टीमा विगतमा को कहाँ थियो भन्ने प्रश्न नै आउँदैन । राजनैतिक पृष्ठभूमी को कहाँ थियो त्यो तपसिलका विषय भए, मुख्य विषय भनेको राजनैतिक मुद्दा हो । विगतको एमाले र माओवादीले अंगीकार गरेका मुख्य राजनैतिक विषय र मुद्दाहरुलाई एक ठाउँमा मिलाएर अगाडी बढेको पार्टी नेपाल कम्यूनिष्ट पार्टी हो । महान जनयुद्ध, जन आन्दोलन र मधेश आन्दोलन लगायतका संघर्षबाट प्राप्त उपलब्धि र संविधानको रक्षा गर्नु हाम्रो कर्तव्य हो, जनताप्रतिको उत्तरदायित्व हो । यीनै कारणहरुले गर्दा हामी पार्टी एकता र जनताको पक्षमा उभिएका हौं ।

दाहाल-नेपाल समुहको नेकपाले संसद विघटन तथा संवैधानिक आयोगहरुमा नियुक्तिको निर्णयहरु नसच्याए १० लाख जनतासहित सिंह दरबार र बालुवाटार घेर्ने चेतावनी दिइरहेका छन् । यसरी जनता उर्लीए भने सरकारले थेग्न सक्छ ? तपाईहरुले संविधानको रक्षा र जनताका बारेमा सोच्नु पर्दैन ?
एउटा कुरा के प्रष्ट हुनुस् भने कुनै भिड र धाक धम्किले भन्दापनि विधिसम्वत् चल्ने र निर्णय लिने कुरा हो । उहाँहरुले सिंहदरबार घेरेर केही हुनेवाला छैन, निर्वाचनको विकल्प छैन । जे फैसला गर्नुपर्ने हो आगामी वैशाख १७ र २७ गते हुने निर्वाचनमा जनताले फैसला गर्ने छन् । संसद विघटन गर्नु असंवैधानिक कदम भनेर जे चर्चा गरिएको छ त्यो सत्य होइन । नेतृत्वले जनताको मत माग्नु, ताजा जनादेशमा जान्छु भन्ने कुरालाई कसरी असंवैधानिक भन्ने ? संवैधानिक आयोगहरुमा गरिएको नियुक्तिको विषयमा विरोध गर्नुपर्ने कारण के छ ? लामो समयसम्म संवैधानिक आयोगहरुमा नियुक्ति गर्न नदिएर खाली राख्नु पर्ने अवस्था सिर्जना गर्नेहरुले विरोध गर्नुलाई कुनै आश्चार्य मान्नुपर्ने विषय नै होइन ।

विश्वव्यापी कोरोना महामारीसँगै मुलुकले आर्थिक संकट झेलिरहेको बेला सरकारको अवधि पूरा नहुँदै निर्वाचनको घोषणा गरेर थप आर्थिक व्यायभार थप्ने काम भएको छ । कोभिड नियन्त्रण लगायतका स्वास्थ्यसँग सम्बन्धित जनताका आधारभूति आवश्यकताहरु पूरा गर्न समेत विदेशी राष्ट्रको मुख ताक्नुपर्ने अवस्थामा निर्वाचनको खर्चले मुलुक झन् संकटमा पर्दैन ?
-यस सम्बन्धमा मेरी फरक धारणा छ । निर्वाचनले मुलुक आर्थिक संकटमा जान्छ, आर्थिक व्यायभार बढ्छ भन्नु गलत व्याख्या हो । निर्वाचनमा जे–जति खर्च हुन्छ मुलुक भित्रै खर्च हुने हो । निर्वाचनले अर्थ विदेशीने होइन, नेपालमै खर्च हुने हो । निर्वाचन गर्नका लागि सस्तो महङ्गो भनेर चिन्ता गर्ने विषय नै होइन । खर्चभन्दा बढी ताजा जनादेशमा जाने कुरा मूख्य विषय हो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अढाई करोडका सिन्काले दाँत कोट्याउँछन् नेपाली ! पौडी खेल्ने क्रममा दुई भारतीय नागरिकको मृत्यु तत्कालीन नेकपाका बहुमत सदस्यको भेटवार्ता, के भयो कुराकानी ? सरसफाइका लागि कठोर नीति ल्याउँदै तुलसीपुर चट्याङ लागेर ३ बाख्रा र एक भैंसी मरे, एक महिला घाइते जन्ती हिँडेको ट्याक्टर दुर्घटना, १ जनाको मृत्यु फूलहरूलाई के हिउँद, के बर्खा (फोटोफिचर) बुटवल मण्डपको नाम फेर्ने उपमहानगरको निर्णयप्रति व्यवसायिक संघ-संस्थाहरुको असहमति, फिर्ता लिन माग तुलसीपुरका पानी मुहान क्षेत्रमा चुनढुगा उत्खननको तयारी, खानेपानी संस्थाको बिरोध एमालेभित्रको अन्तर्घात छानबिन गर्न कार्यदल तिलोत्तमालाई युवामैत्री स्थानीय शासन घोषणा गर्न प्रतिबद्धता छोरी भएर जन्मिनु विडम्बना हो ! अर्थ मन्त्रालयले लुकायो बजेट भाषणको अघिल्लो दिनको सीसीटीभी फुटेज हस्ताक्षर किर्ते गरी छ्यालिस लाख रुपियाँ अपचलन गर्ने कर्मचारी पक्राउ पन्ध्र प्रतिशत दलित बालबालिका विद्यालयको पहुँच बाहिर पत्रकार पन्थीको ‘अन्ट्रान्सलेटेबल’ विश्वका १२ देशमा अमेजनमार्फत हार्डकभर र पेपरब्याकमा विपद्बाट हुने क्षति न्यूनिकरण गर देशको आर्थिक अवस्था गम्भीर संकटमा : प्रचण्ड सेयर बजारमा हरियाली बुटवलमा साइन्स-म्याथ ओलम्पियाड, कान्ति माविका शिशिर प्रथम