२१ असार २०७९, मंगलवार

Jul 5, 2022

बुटवल । रुपन्देहीको तिलोत्तमालाई नेपालकै राष्ट्रिय स्तरको बोयर जातको बाख्रा अनुसन्धान तथा बीउ उत्पादन केन्द्रका रुपमा विकास गर्ने पञ्च वर्षीय योजना बनाएका सुनिल कुमार पाण्डे तिलोत्तमाको सर्वोत्कृष्ट उद्यमीका रुपमा पुरस्कृत भएका छन् । तिलोत्तमा–१ आरती चोकमा साढे दुई वर्षदेखि बाख्रा पालन गर्दै आएका उनको योजना र व्यवसायीक कुसलताले तिलोत्तमाकै उत्कृष्ट उद्यमी बन्न सफल भएका हुन् ।

Advertisement

तिलोत्तमा नगरपालिका तथा दायित्व संस्थाद्वारा ‘नगर प्रमुख दायित्व ग्रामिण उद्यम द्रुतीकरण कार्यक्रम’ अन्तरगत उद्यम योजना तथा लगानी प्रस्तुती-२०७७ बाट सर्वोत्कृष्ट बन्न सफल पाण्डे अन्य ७९ जना प्रतिस्पर्धिलाई पछि पार्दै सर्वोत्कृष्ट बन्न सफल भएका हुन् । सर्वोत्कृष्ट बनेका पाण्डेलाई नगद पुरस्कार एक लाख राशीको चेक हस्तान्तरण गर्दै तिलोत्तमा नगर प्रमुख बासुदेव घिमिरेले व्यवसायीक कृषि तथा पशुपालनमा जोड दिए । आर्थिक समृद्धिका लागि कृषि तथा पशुपालनलाई आधुनिकीकरण र प्रविधिमैत्री बनाउनका लागि स्थानीयर सरकारले कार्यक्रमहरु ल्याउने गरेको उनले बताए ।

पुरस्कार ग्रहण गर्दै पाण्डेले आफूलाई उद्यमप्रति थप दायित्व बढेको उल्लेख गरे । विगत साढे दुई वर्षदेखि ‘गट मार्फ’ को नामा बाख्रा पालन गर्दै आएका उनीसँग हाल ८० वटा बोयर जातका बाख्रा रहेका छन् । १५ लाखको लागानी ३० वटा लोकल जातका बाख्राबाट व्यवसाय सुरु गरेका उनले बाख्रा पालनलाई थप व्यवस्थित गराउँदै बोयर जातका बाख्रा पालनमा लागेका हुन् । अबको केही वर्षभित्रै ३ सय बढी माउ बाख्रा पालन गर्ने योजना बनाएका उनले हाल २ कट्ठा जमिनमा फार्म सञ्चालन गरेका छन् भने दुई विगाह जग्गामा बाख्राका लागि आवश्यक घाँस खेति गर्दै आएको बताए । घाँस खेतीका लागि एक विगाह जग्गा लिजमा लिएर उनले प्रदेश ५ सहित अन्य जिल्लाहरुमा समेत बाख्राको बीउ विक्रि गर्दै आएको बताए ।

एक वर्षको जापान बसाईपछि नेपालमै केही गर्नु पर्छ भन्ने सोचका साथ बाख्रा पालन व्यवसायमा लागेका उनको फार्ममा हाल २ जनाले प्रत्येक्ष तथा नियमित रुपमा रोजगार पाएका छन् भने मौसम अनुसार घाँस लगाउने, काट्ने तथा सम्मा गर्ने लगायतका बाममा समेत स्थानीयले रोजगार पाउने गरेको उनले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

तानसेनलाई १३औं राष्ट्रपति रनिङ शिल्ड उपाधि भेरी अस्पतालमा चिकित्सकको दादागिरी, महिना नपुग्दै अग्रिम हाजिरी : ‘स्वास्थ्य मन्त्रालयको संरक्षण’ १५ दिने सुन चाँदीका गहना बनाउने तालिम एक चौथाईले घट्यो लुम्बिनीको आन्तरिक आय, दानपेटिकामा भारतीय र नेपाली मुद्रा मात्र एकै परिवारका ६ जनाकाे हत्यामा संलग्न चार जनालाई आजीवन कारावास लुम्बिनी प्रदेशबाट रोजगारका लागि दैनिक ४ सय बढी युवा विदेशिन बाध्य सुख्खा पहिरोमा पुरिएर अमृताको मृत्यु अमेरिकामा गोलीकाण्ड : हजारौंको मृत्यु रामेछाप बस दुर्घटनामा मृत्यु हुनेमध्ये ८ जनाको सनाखत केरा खेतीले दियो नसोचेको सफलता जेष्ठ नागरिक, एकल महिला तथा अपाङ्गलाई सम्मान प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा गिरिजाबाबुको अर्धकदको शालिक अनावरण लुम्बिनी सरकार: १९ दिनमा करिब ५ अर्ब खर्च रामेछाप बस दुर्घटना : मृतकको संख्या १२ पुग्यो, घाइतेको हेलिकप्टरबाट उद्धार अस्ट्रेलियामा बाढीः सिड्नीका ५० हजार जनालाई घर छाड्न भनियो छुट्टाछुट्टै स्थानमा अवैध लागूऔषधसहित सात जना पक्राउ बोक्सीको आरोप लगाई महिलामाथि कुटपिट गर्ने धामी पक्राउ डुंगा डुब्दा १५ जना मछुवा बेपत्ता सुनको भाउ तोलामा १०० रुपैयाँले बढ्यो गोली देखाई छिमेकी तर्साउने एक जना पक्राउ