२० माघ २०७९, शुक्रबार

Feb 3, 2023

लामो राजनीतिक अस्थिरताको अन्त्य र स्थायी सरकारको स्थापना भएपछि मुलुकमा विकासले गति लिएको छ । यही क्रममा विकास निर्माणका कामहरु तिव्ररुपमा हुँदैछन् । यसै कुरालाई मनन गरी नेपालमै पहिलो पटक उच्चस्तरीय जर्मनी प्रविधिको प्रयोगगरि स्थानीय उद्योगीहरुको अगुवाईमा कंक्रिटका निर्माणजन्य सामाग्री उत्पादन गर्ने एशियन कन्क्रिटो प्रा. लि. संञ्चालनमा आएकोछ । प्रदेश ५, हकुई, रामग्राम नवलपरासीमा स्थापित यस उद्योगले सत प्रतिसत स्वदेशमै उपलब्ध हुने कच्चा पदार्थबाट निर्माणका सामग्री उत्पादन गर्दै आएको छ । करवि २०० करोड लगातमा स्थापना भएको भनिएको यसै उद्योगको विषयमा रहेर ग्लोबल आवाजका लागि प्रा.लि.का अध्यक्ष मनिष रुंगटासँग एन.बी.कंडेलले गरेको कुराकानी :

Advertisement


एशिएन कंक्रिटो कस्तो उद्योग हो र यसले कस्ता बस्तु उत्पादन गर्दछ ?

–यो जर्मनी प्रविधिबाट नेपालमा स्थापित कंक्रिट जन्य सामाग्री उत्पादन गर्ने यसप्रकारको एक मात्र उद्योग हो । यो ग्रीनफिल्ड प्रोजेक्ट हो जसले इन्टरलकिङ , कंक्रिट टायल्स, कर्वस्टोन, कंक्रिट इट्टा, हलो बल्कस जस्ता घर, कार्यालय, संस्था, पार्क, सडक लगाएतमा प्रयोग हुने उच्च गुणस्तरका निर्माणका सामग्री उत्पादन गर्दछ । यो पुर्णतया अटोमेटिक पलान्ट हो र यसमा अत्यन्त न्यून कामदारहरुको प्रयोग हुन्छ ।


उद्योगले कस्ता कच्चा पदार्थ प्रयोग गरेर कुन स्तर र लागतका सामग्री उत्पादन गर्दछ ?
–उद्योगले स्वदेशकै स्थानीय स्तरमा उपलब्ध हुने बालुवा, गिट्टी, सिमेण्ट प्रयोग गरेर उच्च गुणस्तरीय, वातावरणमैत्री र माटोकै इट्टा वा सामग्री बराबरको मूल्यमा ग्राहकलाई उपलब्ध गराउँछ ।

यस्तो उद्योग स्थापना गर्न कसरी सोँच आयो र कति लागत लाग्यो ?
–वि.सं.२०७२ सालमा नेपालमा भूूकम्प जाँदा परिवार सहित म पनि काठमाण्डौं मै थिए । त्यतिबेला भएको भौतिक संरचनाको क्षति देख्दा मलाई नेपालमा बलियो भौतिक संरचना निर्माण गर्ने आधार र स्रोत हुुनुु पर्दछ भन्ने सोँच आयो । पछि साथीहरुसँग छलफल गरेर विश्वकै अग्रणी जर्मनीको मासा कम्पनीको प्रविधि भित्राउने निर्णय भयो र हामी जर्मनी गयौं । तर, जर्मनीमा नेपालका लागि यस उद्योगको माग गर्दा सजिलै प्राप्त भएन, उहाहरुले नेपालमा यो प्रविधि लगेर उत्पादन गर्छौ भन्दा सजिलै विश्वासनै गर्न सक्नुभएन । पछि हाम्रो निरन्तरको अनुरोध र प्रयासले अन्ततः यो प्रबिधि यहाँ ल्याउन सफल भयौं । करवि २०० करोडको लागतमा यो उद्योग स्थापना भएको हो ।

सुरुवातका केही महिना भएको छ । यस अवधीमा कस्तो प्रतिक्रिया र प्रतिफल प्राप्त गर्नुभएको छ ?
–जसले प्रयोग गर्नुु भएको छ । उहाँहरुबाट राम्रो प्रतिक्रिया आएको छ । प्रयोगकर्ता र केही बुझेकाहरुबाट आएकोे प्रतिक्रियाले हामी उत्साहीतनै छौ । तर, उद्योगले आफ्नो क्षमता अनुसार उत्पादन गर्न पाएको छैन । हाल दैनिक उत्पादन क्षमताको २० प्रतिशत मात्र उत्पादन भइरहेको छ । यस उद्योगको दैनिक उत्पादन क्षमता दैनिक ५ सय टन हो तर, हाल जम्मा १०० टन उत्पादन गरिरहेका छौ ।

राम्रो प्रतिक्रिया प्राप्त हुुँदाहुुँदै पनि किन उत्पादन क्षमता अनुसार उत्पादन नगर्नु भएकोे ?
– गुणस्तरीय, बलियो र शुलभ दरमा हाम्रा उत्पादन प्राप्त हुने भएतापनि उद्योगको उत्पादन क्षमता अनुसार बजारमा खपत छैन । सुरुमा केही नयाँ र राम्रो उत्पादन बजारमा ल्याउँदा जटिलता हुुन्छ । तर, हाम्रो उद्देश्य नेपालमा मात्र नभई छिमेकी राष्ट्र भारतमा निर्यात गर्ने हो । तर, अहिले दुई देशको नीति अनुसार हाम्रो उद्योगको उत्पादन भारत निर्यात गर्दा महङ्गो कर लाग्ने हुँदा हामीले निर्यात गर्न सकेका छैनौं । यसतर्फ नेपाल सरकारले पहल गरेर सहज वातावरण बनाए नेपाली उत्पादन भारत निर्यात हुुनेछ । अहिलेको नियम अनुसार हाम्रा उत्पादनलाई भारत सरकारले ग्रेनाइट र मार्वलको श्रेणीमा कर निर्धारण गरेको छ,जबकी हाम्रो उत्पादन विशुद्ध कंक्रिट उत्पादन हो।

यस उद्योगका उत्पादनहरुलाई कसरी ग्राहकसामु पु¥याउनु भएको छ ?
– उत्पादनलाई सहज उपलब्धता र उपभोक्ता सामु पु¥याउन बुटवल, भैरहवा, काठमाण्डौं, पोखरा, नारायणगढ, नेपालगञ्ज लगाएतका मुख्य शहरहरुमा शोरुम तथा डिलर स्थापना गरेका छौं । उत्पादनबारे जानकारी गाराउन विभिन्न कार्यक्रमहरु समेत सञ्चालन गदै आएका छौ ।

यस उद्योगबाट स्थानीय र राष्ट्रिय तवरमा नेपाललाई कस्ता फाइदाहरु भएका छन् ?
–पहिलो कुरा स्वदेशमै उद्योग स्थापना हुनु देशका लागि फाइदा हो । मुलुकको अर्थतन्त्र उद्योगमा नै भर पर्दछ । अर्को कुरा यसले रोजगार सिर्जना गर्दछ । यस उद्योगबाट प्रतक्ष्य/अप्रतक्ष्य रुपमा १ सय ५० जनालाई रोजगार मिलेको छ । स्थानीय कच्चा पदार्थको प्रयोग भएको छ । मुख्य कुरा त नेपालमा आयात बढी रहेको समयमा यहाँ उत्पादन भएका उत्पादन निर्यात गर्न सक्नु महत्वपूर्ण हो ।

सामान्यतया विगतदेखि प्रयोगमा आइरहेको माटोको इट्टा र कन्क्रिटो उद्योगबाट उत्पादित इट्टाहरुमा कस्ता भिन्नता छन् ?
–धेरै भिन्नता छन् । माटोको इट्टा उत्पादन गर्दा खेतीयोग्य जमिन नाश हुने, माटोको उर्वरा घट्ने, उद्योगबाट प्रदूषण हुुने, उत्पादनका लागि जनशक्तिको अभाव पर्ने जस्ता समस्या छन् । त्यसैगरी टिकाउमा पनि कन्क्रिटो भन्दा कम हुन्छ । धेरैलाई कन्क्रिटो महङ्गो जस्तो लाग्छ । तर, कन्क्रिटोबाट उत्पादित इट्टाहरु एकनाश हुन्छन् । तुलनात्मक रुपमा माटोको इट्टाकै दरमा उपलब्ध हुुन्छ । टिकाउ बढी हुन्छ । त्यसैगरी यस्ता उत्पादन प्रयोग गर्दा प्लास्टर गर्नुपर्ने बाध्यता हुुँदैन । यसले निर्माण लागत समेत झन सस्तो पर्दछ ।


यसका के–कस्ता चुनौतीहरु रहेका छन् ?
–मुख्य चुनौती हाम्रो गुणस्तरीय उत्पादनको विषयमा चेतना जगाउन र उद्योगको क्षमता अनुुसार उत्पादन गरी उद्योगलाई निरन्तरता दिन, निर्यात गर्न र आम्दानी गरी स्थापित हुनु छ । उद्योगको उद्देश्य र क्षमता अनुसार उत्पादन गर्न हामीलाई निर्यातले रोकेको छ ।

चुनौतीलाई समाधान गर्न के–कस्ता योजना रहेका छन् र सरकार तथा सरोकारवालाहरु बाट कस्तो सहयोग चाहानुहुन्छ ?
-बजार विस्तारमै हामी तल्लिन छौं । सेकसम्म नेपालमा हुने हरेक निर्माणमा हाम्रा उत्पादन प्रयोग होस् भन्ने हाम्रो प्रयास हो । यसका लागि सरकारको सहभागिता र सहकार्यसँगै भारत निर्यातका लागि सरकारले पहल गरि सहज वातावरण बनाओस् भन्ने चाहान्छौं । अन्य सरोकारवालाहरुलाई जुनसुकै उद्योग वा उत्पादन भएतापनि आवश्यकता अनुसार गरौं । ताकि एउटै किसिमका धेरै उत्पादन भन्दापनि देशलाई आवश्यक उद्योग र उत्पादनलाई प्राथमिकता दिउँ,जसले गर्दा अस्वस्थ प्रतिष्पर्धा र सबै उद्योग धरापमा पर्ने अवस्था नआओस् ।

हामी मार्फत हाल घर तथा भवन निर्माण गरिरहनु भएका आम उपभोक्ताहरुलाई के भन्न चाहनुहुन्छ ?
–तपाइहरु यदि गुणस्तरयि, इन्टरलकिङ, कंक्रिट टायल्स, कर्वस्टोन, कंक्रिट इट्टा, हलो बल्कस जस्ता घर, कार्यालय, संस्था, पार्क, सडक लगाएतमा प्रयोग हुने सामाग्रीहरु खोजीमा हुनुहुन्छ भने एक पटक हाम्रा उत्पादनहरु हेरी-बुझि निर्णय लिनुहुन अनुरोध गर्दछु ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एभरेष्ट बैंक र सिद्धार्थनगर सिटी अस्पताल बीच सम्झौता रास्वपाको २ दिने अल्टिमेटम, गृहमन्त्री नपाए सरकारबाट बाहिरिने आगजनी मुद्दामा पक्राउ परेका अरुणकुमारलाई रिहा गर्न २४ घण्टे अल्टिमेटम रवि लामिछाने बारे! मिलीजुलीले तिनाउमा दियो सहकारी शिक्षा नेपाल प्रहरीमा ९५ जना एसपीको सरुवा रास्वपाले समर्थन फिर्ता लिँदैन, सत्ता समीकरण यथावत रहन्छ : प्रधानमन्त्री चाइनिज पेस्तोल र ६ राउण्ड गोलीसहित दुई जना पक्राउ एक बालिका र युवतीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा दुईजना पक्राउ रविलाई फेरि गृहमन्त्री बनाउनुपर्ने माग गर्दै जुम्लामा एक जनाले गरे आत्मदाह प्रयास सेयर बजार २२.१२ अंकले घट्याे बालविवाह राेक्न मर्चवारीमा बिमा कार्यक्रम सांसद अरुणकुमार चौधरी पक्राउ कालिन्चोक दर्शनको आईपीओ बाँडफाँट रारा आउने पर्यटक चालिस प्रतिशतले घटे रास्वपाको केन्द्रीय समिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक आह्वान एकीकृत समाजवादीको बैठकमा घनश्याम भुसाल तिलोत्तमाको भूपु सैनिक आधारभुत विद्यालयमा चित्रकला प्रतियोगिता मेरो मौनता आजसम्मका लागि मात्रै हो, म अभिमन्यु होइन : रवि लामिछाने बलिउडको फ्लप कमब्याक