२० माघ २०७९, शुक्रबार

Feb 3, 2023


बैशाख १६,
गुल्मी । गत हप्ता देखि गुल्मी जिल्लाको मुसिकोट नगरपालिका ४ दजाकोटमा फैलिएको झाडापखला आंशिक रुपमा नियन्त्रणमा आएको छ । आइतबारसम्म झाडापखलाका बिरामीहरु देखिए पनि सोमबार बिहानैदेखि नयाँ बिरामीहरु नदेखिएको जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय गुल्मीका निमित्त प्रमुख श्रीकृष्ण भट्टराईले बताए । बिरामीहरुलाई लक्षित गरेर स्थानिय स्तरमै राखिएको स्वस्थ्य शिबिरमा बिहानै देखि थप कुनै पनि बिरामीहरु नआएको भट्टराईले बताए । सिङ्गो गाउँमा फैलिएको झाडा पखलाबाट आइतवारसम्म करिब २ सय जना बिरामी भएका थिए ।झाडापखलाबाट दजाकोट ४ का १२ वर्षीय बालक रेशम सिंजालीको मृत्यु भएको छ । भने एक जनाको चितवन उपचार भइरहेको छ । गुल्मी अस्पतालमा उपचारत मध्ये सबै बिरामी निको भएर घर फर्किएको गुल्मी अस्पताल प्रमुख उत्तम पच्चाले बताए ।

Advertisement


प्रभावित क्षेत्रमा जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय गुल्मी र गुल्मी अस्पतालका डाक्टरको अस्थायी स्वास्थ्य शिविरमा केहि दिनको लागि यथावत राखिने मुसिकोट नगरपालिका स्वस्थ्य संयोजक डिबी जिसीले बताए । एउटै मुलको पानी पिउने स्थानियहरुमा झाडापखला फैलिएको छ । पानी परिक्षण गर्दा दिसामा पाईने कोलिफर्म भेटिएको गुल्मी अस्पताल प्रमुख उत्तम पच्चाले बताए । सिङ्गो गाउँ नैै प्रभावित बनेपछि काठमाडौंबाट बिशेषज्ञ डक्टर सहित अनुसन्धान गर्न बिश्व स्वास्थ्य संगठन को समन्वयमा इपिडियोनोलोजि तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाबाट टोलीले बिरामीले पिउने पानी र दिशाको नमुना लिएर फर्किएको छ ।


झाडापखला फैलिएको स्थानमा जिल्ला स्वस्थ्य कार्यालय गुल्मी, गुल्मी अस्पताल, मुसिकोट नगरपालिकाले सचेतना कार्यक्रम गरिरहेका छन् । प्रभावित क्षेत्रमा स्थानियलाई राखेर पानी उमालेर प्रयोग गर्न,हात मिचिमिची धुने लगायतका सल्लाह,सुझाव दिई विरामीसँग भेटघाट गरेर सचेतना कार्यक्रम गरिहेको संयोजक जिसीले बताए । झाडापखला प्रभावित क्षेत्रमा भैरहवाबाट खानेपानी तथा सरसफाई कार्यालयबाट ल्याव सहितको टोली बिशेषज्ञ टोली गुल्मी आउँदै गरेको गुल्मीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी यदुनाथ पौडेलले बताए । ०७३ सालमा गाउँ नै ध्वस्त हुने गरि आगोलागी भएको र त्यस समयमा अरु प्रयोजनका लागि ल्याइएको पानी स्थानियले खानेपानीको लागि प्रयोग गर्दै आएका थिए ।


प्रभाबित क्षेत्रमा खानेपानीको समस्या भएपछि प्रत्येक घरलाई एक कार्टूनका दरले बोतलको पानी उपलब्ध गराएको मुसिकोट नगरपालिका नगरपालिका प्रमुख सोमनाथ सापकोटाले बताए । नगरपालिकाले दैनिक ट्याकरबाट पनि पानी बितरण गरिरहेको सापकोटाले बताए । सोही स्थानमै ०७३ साल बैशाख १८ गते पारी जंगलमा लागेको आगो पानीको अभावमा स्थानियले नियन्त्रणमा लिन नसक्दा वारी दजाकोटमा फैलिएर त्यो पूूरै गाउँ खरानीमा परिणत भएको थियो । ५६ घरधुरी जलेर नष्ट भएको थियो । भने १ जनाको मृत्यु समेत भएको थियो । घर गोठसहित ७० वटा जलेको १० करोड भन्दा बढिको क्षति भएको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एभरेष्ट बैंक र सिद्धार्थनगर सिटी अस्पताल बीच सम्झौता रास्वपाको २ दिने अल्टिमेटम, गृहमन्त्री नपाए सरकारबाट बाहिरिने आगजनी मुद्दामा पक्राउ परेका अरुणकुमारलाई रिहा गर्न २४ घण्टे अल्टिमेटम रवि लामिछाने बारे! मिलीजुलीले तिनाउमा दियो सहकारी शिक्षा नेपाल प्रहरीमा ९५ जना एसपीको सरुवा रास्वपाले समर्थन फिर्ता लिँदैन, सत्ता समीकरण यथावत रहन्छ : प्रधानमन्त्री चाइनिज पेस्तोल र ६ राउण्ड गोलीसहित दुई जना पक्राउ एक बालिका र युवतीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा दुईजना पक्राउ रविलाई फेरि गृहमन्त्री बनाउनुपर्ने माग गर्दै जुम्लामा एक जनाले गरे आत्मदाह प्रयास सेयर बजार २२.१२ अंकले घट्याे बालविवाह राेक्न मर्चवारीमा बिमा कार्यक्रम सांसद अरुणकुमार चौधरी पक्राउ कालिन्चोक दर्शनको आईपीओ बाँडफाँट रारा आउने पर्यटक चालिस प्रतिशतले घटे रास्वपाको केन्द्रीय समिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक आह्वान एकीकृत समाजवादीको बैठकमा घनश्याम भुसाल तिलोत्तमाको भूपु सैनिक आधारभुत विद्यालयमा चित्रकला प्रतियोगिता मेरो मौनता आजसम्मका लागि मात्रै हो, म अभिमन्यु होइन : रवि लामिछाने बलिउडको फ्लप कमब्याक