१३ माघ २०७९, शुक्रबार

Jan 27, 2023

काठमाण्डौं । विश्वका सय उत्कृष्ट नर्स तथा मिडवाइफको सूचीमा नेपालका चार जना स्वास्थ्यकर्मी महिला परेका छन् । मिडवाइफ प्रशंसा बुढा लामा, रुक्मणी त्रिपाठी, नर्सहरू दुर्गा सापकोटा र सुष्मा योञ्जन यो सूचीमा परेका हुन्। वुमन इन ग्लोबल हेल्थले नर्स तथा मिडवाइफ वर्ष-२०२० को अवसरमा प्रकाशन गरेको यो सूचीमा आफ्नो नाम परेपछि मिडवाइफ प्रशंसा यतिबेला निकै खुसी छन्।

Advertisement

“खुसीसँगै जिम्मेवारी पनि थपिएको महसुस भएको छ,” भनिन् । हुम्ला चङ्खेली गाउँपालिकामा जन्मिएकी प्रशंसाको मिडवाइफ्रीमा आउनुमा पनि आफ्नै पृथक् कथा छ ।आजभन्दा २० वर्षअघि प्रशंसा सात वर्षकी हुँदा आमाले भाइलाई जन्म दिनुभयो तर अत्यधिक रक्तश्रावका कारण आमाको निधन भयो । “त्यतिबेला दक्ष प्रसूतिकर्मी भएको भए आमाको मृत्यु हुँदैनथ्यो होला भन्ने पछि बुझ्दा महसुस भयो । साथै म गर्भवती तथा सुत्केरी महिलाप्रति पहिल्यैदेखि नै संवेदनशील थिएँ । त्यसैले नर्सिङ पढ्दै गर्दा म मिडवाइफ्रीतर्फ आकर्षित भएँ,”

उनले आफ्नो मिडवाइफ्रीको यात्रा सङ्क्षिप्तमा सुनाइन्। उनी चिकित्सा विज्ञान राष्ट्रिय प्रतिष्ठानको मिडवाइफ्री अध्ययन गर्ने पहिलो ब्याचका सात जनामध्ये एक हुन् । आफ्नो अध्ययनको विधा र स्वास्थ्यकर्मी भएको जिम्मेवारी बोधले उहाँलाई आज संसारकै उत्कृष्ट मिडवाइफ बनाएको छ ।

महामारीमा गरेको प्रशंसनीय काम कोरोना महामारी नियन्त्रणका लागि सरकारले लकडाउन सुरु गरेपछि स्वास्थ्य सेवा पनि प्रभावित बन्यो । “त्यति बेला हाम्रै गर्भवती नर्स साथीहरू पनि के गर्ने कसो गर्ने भन्ने त्रास र चिन्तामा हुनुहुन्थ्यो । यस्तो बेला सर्वसाधारणको अवस्था झन् कस्तो होला ? उनीहरूका लागि केही गर्नैपर्छ भनी सोचियो,” प्रशंसाले भनिन्। त्यसपछि उनीहरुले दुई जना साथीसहितको सम्पर्क नम्बर फेसबुकमा सार्वजनिक गरे ।

नम्बर सार्वजनिक गर्नुको उद्देश्य थियो, गर्भवती महिलालाई आवश्यक सहयोग र परामर्श दिनु । “नम्बर सार्वजनिक गरेपछि विभिन्न समस्या लिएर गर्भवती महिलाले फोन गर्नुभयो,” उनले भनिन्, “एक समय त हामी रात–दिन नै बिनाफुर्सद काम गगर्यौं ।” बन्दाबन्दीका बेला उनीहरुले फोनमार्फत पहिलो र दोस्रो त्रैमासिकका गर्भवतीलाई खतराका लक्षणबारे जानकारी दिए । त्यति मात्र होइन, खतरामा रहेका गर्भवती महिलाको उद्धारको समन्वयसमेत गर्नुभयो । त्यस्तै महिलालाई एम्बुलेन्स तथ अस्पतालसँग समन्वय गरी सहयोग पुर्याए ।

आमाको माया, बियोन्ड बेइजिङ कमिटीलगायत विभिन्न संस्थाको सहयोगमा पैसा नलाग्ने टोल फ्री नम्बर जडान गरिएको छ । यो अहिले परोपकार प्रसूति गृहबाट सञ्चालन भइरहेको छ । अहिलेसम्म फोनबाट मात्र तीन हजारभन्दा बढी गर्भवती महिलालाई परामर्श, सहयोग र उद्धारमा समन्वय गरिसकेको उनले बताइन् । हाल आमाको माया एप्लिकेसनमार्फत १५ हजार जना सुत्केरी तथा गर्भवती महिलाले यो सहयोग लिइरहेको जानकारी उनले दिइन् ।-शान्ति लामा/गोरखापत्र अनलाइन
 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी नरेन्द्र मोदीलाई ग्रेटर नेपालको ज्ञापनपत्र- गुन्जी नेपालको हो, गतिविधि अन्त्य गर्नू रवि लामिछानेविरुद्धको मुद्दामा बहस सकियो पठानले राखेका यी १० रेकर्ड